A D R I A T I K

DY FITORE RADHAZI
                      DY FITORE RADHAZI :


                                  Prospect date 6/7 2015      ADRIATIC 7-2 GRANPASS

                                                         Brookfield  06/14/15    BROOKFIELD 3-5 ADRIATIC


                         EKIPI I ADRIATIC -ut ne dy ndeshjet e fundit ka demonstruar forcen e vertete te tij ,me vlerat me positive si teknika ,forca ,uniteti dhe disiplina e larte.Afrimi ne skuader I dy lojtareve te rinj ARTUR MANE DHE DEVIS KREKA,ka bere qe ne radhet tona te shtohet fryma e optimizmit per fitore , te ritet qendrushmeria dhe efektiviteti per 90 minutat e lojes,factor ky percaktues dhe determinant per fitore.

               Portjeri ZINI FETA ka treguar qe eshte zot I portes dhe I pa zevendesueshem.Nuk gjej dot fjale te shpreh pritjet e tij fantastike,duke u bere protagonist I shpetimit te portes nga raste shume te sigurta.

              Mbrojtja jone e perbere nga Blerimi, Artani dhe Gezimi, me ne krye  te palodhurin, te pazevendesueshmin,te kudondodhurin dhe me inteligjentin ne fushen e lojes Flladi Kulla,pavarsisht gabimeve ,ka treguar discipline dhe force duke u bere barikade ne mbrojtjen e portes.

         Ne mesin e fushes Flamuri cdo dit e me shume po konsolidohet si dirigjent I mirefillte dhe pregatitja fizike po e ndihmon ne perballimin e minutave te lojes.Astrit Lohja mbetet motori I fushes dhe I kudondodhur ne te gjithe harkun e kohes.Pellumb Ameti ne nje rol te ri ne mesin e fushes,i jep tonin e duhur aksioneve ne krahun e majte dhe ka rezikuar disa here porten kundershtare.

          Sulmi yne me Ajri Agollin dhe Vani Karanxhen ,ka treguar qe dine ta kuptojne mire njeri tjetrin dhe nga ndeshja ne ndeshje agresiviteti i tyre eshte ritur ndjeshem.

            Fjale mjaft te mira meritojne edhe lojtaret e tjere ne rolet e tyre perkatese A.Mane ,D.Kreka por sidomos G>Spahiu dhe T.Beleri qe kane perbaluar volum te madh loje dhe me sukses.

         Te djelen presim Orange me detyre ta thyejme friken dhe vrasim macen e zeze.

                Suksese djema

SOUTHBURY 3-3 ADRIATIC   Southbury me 31 Maj 2015


              BARAZIM 3-3 NE SOUTHBURY

                      SOUTHBURY 3-3 ADRIATIC


                               Loja e sotme ndermjet 2 skuadrave pritej me interesim te madh nga te dyja palet,per arsye se Adriatic eshte kampione ne fuqi,ndersa skuadra e Southbury-t eshte skuadra qe vinte pa anje humbje ne gjitha ndeshjet e zhvilluara deri tani,dhe jo krijonte nje fare presioni psikologjik ne radhet e skuadres tone qe po shkonte ne ndeshje pa ditur si do te ishte pjesmarja.Ne prag te fillimit te ndeshjes ne ishim vetem 10 veta dhe me kete pjesmarje filluam lojen,disi me pesimizem per fatin qe na priste....
         Skuadra vendase,dukshem me te rinj dhe me te fuqishem se ne , hidhet ne sulm per te shenuar por ndeshet ne nje mbrojtje solide dhe te mirorganizuar nga i pakalushmi FLLADI KULLA,dhe shume  shpejt  do ta shifte vehten ne disavantazh 1-0 nga goli i bukur i shenuar nga sulmuesi yne Jovan Karanxha,qe ndjek mjaft mire aksionin ,pas nje topi perfect te leshuar nga mjeshtri Ajri Agolli.
      Skuadra vendase hillet perseri ne sulm dhe pas disa aksioneve te rezikshme ne porten tone,te ndihmuar dhe nga gabimi i mbrojtesit Artan Topalli,shenon golin e barazimit.
       Disa minuta me vone ata kalojne ne avantazh 2 me 1,pas nje tjeter gabimi ne mbrojtje te F.Berberit ne rolin e mbrojtesit te krahut te djathte,qe tregohet i pavemendeshem ne mbulim.
     Pas ketij goli skuadra jone fillon te marre vehten dhe te hillet ne sulm.Dyshja sulmuese Agolli- Karanxha fillon te kombinoje mjaft mire dhe te gjeje hapesira ne mbrojtjen mike,duke rezikuar seriozisht porten e tyre.Kemi dy raste te pasra per shenim qe shperdorohen lehtesisht nga Karanxha dhe me se fundi vjen goli i bukur i Agollit,teknik dhe zoterues i topit,triblues me fantazi dhe gjuajtes i rezikshem,gjuan nje top ne gjysem lartesi dhe e dergon topin ne rjeten e portjerit mik.Na u duk qe ky ishte momenti qe gjithcka fliste per ne dhe miqte dale nga dale tregojne shenja loje dhe e dorezojne lojen ne kembet tona,por rastet nuk konkretizohen.
  Vendassit rezikojne me ane te numurit 4,qe can ne qender ,vihet perballe me portjerin tone Zini Feta ,por nuk mundet te shenoje pasi portjeri yne veteran tregon edhe nje here qe eshte zot i portes dhe veshtire se mund te lejoje kalimin e vijes fatale.
       Veterani 74 vjecar TRIFON BEJLERI ishte ne diten e tij me te mire,me pasime te sakta dhe freskine e tij te admirueshme.Respecte
      Flamur Bylykbashi ne rolin e dirigjentit tregon qe di te organizoje ne mesin e fushes dhe te hape lojen nga krahet ku rezikohet me shume kundershtari,Ne dy krahet ai  mbeshtetet mjaft mire nga Pellumb Ameti dhe Gezim Spahiu,qe dine te alternohen si ne sulm dhe ne mbrojtje dhe pjesa e pare mbyllet me barazim 2-2.
     Pjesa e dyte kishte pamje krejt tjeter,nga e para.Skuadra vendase hillet totalisht ne sulm,per te shenuar ndersa ne tregojme lodhje dhe pa fuqi.Keshtu vazhdon duelideri ne minuten e 80 kur Vani shkeputet ne krahun e majte ,futet ne zonen e reptesise dhe atje me zgjuaresi ,rezohet nga nje mbrojtes,dhe gjyqtari akordon penallti.Flladi Kulla nuk e pati te veshtire ta dergoje topin ne rjete dhe e pabesushme ne filluam ta ndjejme vehten fitues te kesaj ndeshje.
    Por pikerisht ne minuten e fundit referi ,qe ne pjesen e dyte ndihmoi vendasit dukshem,nuk shikon shtyrjen por vetem prekjen e topit me dore nga Flladi dhe jep penallti.Vendasit e kthejne ne gol dhe shirat fiksohen 3 me 3.
     Loje mjaft e kendeshme dhe ne konluzionet e bires,te gjithe shprehnin kenaqesi per rezultatin e barabarte ,per lojen e bukur dhe mbi te gjithe per shoqerine e sinqerte dhe vellazerore.

BARAZIM 3-3 me Milford MAGIK
                            ADRIATIK 3-3  MILFORD

     DATA 17 MAY 2015

                Per skuadren tone shenuan:
       HAJRI AGOLLI -ne pjesen e pare te ndeshjes dhe dukshem tregoi klasin e tij prej futbollisti cilesor.
           FLAMUR BYLYKBASHI-gol mjaft i bukur
               ALKETI   GOLIN E TRETE dhe te fundit te ndeshjes
      ASTRIT LOHJA DHE FLLADI KULLA si gjithmone motora ne fushe ne sherbim te skuadres

         NDESHJA E SOTME ishte ndeshje mjaft e forte ne kuptimin e pergjithshem te fjales ,duke patur parasysh pjesmarjen e paket,vetem 11 veta.Ishte per te ardhur keq tek shiheshim ne me te vjetrit duke luajtur pa pushim.Megjithate e perballuam me sukses.

FITORJA E PARE

               Hamden me date 10 maj 2015

                   ME SE FUNDI FITUAM ME REZULTATIN 4-2

                            FLLADI MBRON MIRE DHE SHENON 2 GOLA QE I DHANE ZEMER SKUADRES.

                                  ASTRITI SI GJITHMONE MOTOR I FUSHES POR DHE PROTAGONIST NE FITORE DUKE SHENUAR GOLIN E PARE ,ME AQ VESHTIRESI.

        ALKETI SHENON GOLIN E TIJ TE PARE PER SKUADREN DHE PERBALLON NJE LOJE VOLUMINOZE.

                   HAJRIU LUAN BUKUR DHE SHENON POR GOLI I ANULLOHET ME PA TE DREJTE NGA REFERI

                     Dita ishte mjaft e bukur ndersa fusha e lojes ishte me e keqja qe kemi pare ndonje here.Pjesmarja ishte per te ardhur keq,vetem 12 veta,megjithate zhvilluam loje te kenaqeshme ne rezultat ,me shpirt sakrifice dhe gjithkush dha maksimumin ne fushen e lojes.
           Loja filloi mjaft e shpejte nga skuadra mike,e forte fizikisht dhe mjaft te shpejte,por teknikisht te dobet.Mbrojtja jone filloi rezistencen e saj duke iu kunderpergjigjur fizikisht dhe teknikisht.Pas dhjeteee minutash presingu loja e kundershtarit filloi te binte dhe filluan goditjet e para ne drejtim te portes,por pa rezultata konkret.Hajriu dhe Vani mundohen te gjejne njeri tjetrin,por dicka mungon dhe nuk finalizohet.Diku reth minutes se 20 te Hajriu shenon gol por per cudi referi e anullon.Mesi i fushes me Eduartin dhe Flamurin e luajne mjaft mire topin dhe mbeshteten fuqimisht sulmin.Astriti dhe Akketi sulmojne nga krahet .Ne nje aksion te te tlle mjaft te suksesshem Astriti ,motori i skuadres shenon golin e pare dhe i jep qetesine skuadres.Kjo loje vazhdon per minuta te tera deri 3 minuta para perfundimit kur nje top pa pretendime perfundon ne rjeten e portjerit Zini Feta qe zihet ne befasi.Ne pjesen e dyte Ziniu ,me seder te larte sportive dhe njerezore ben dy pritje mjaft te bukura dhe te rezikshme ,duke shpetuar porten nga 2 gola te sigurt.Me mbeti merak qe une nuk i pashe keto pritje.
        Pjesa e dyte fillon me gol te shenuar nga heroi i ndeshjes Flladi KUlla,pas hedhjes perfekte te out-tit nga Blerim Coma ose njeriu i sakrificave,drejt e ne koken e Flladit qe shenon.
      Pese minuta me vone Flladi do shenoje prap dhe ky rezultat na jep sigurine e nevojshme dhe mendimin per fitore. reth minutes se njezete Alketi shenon golin e tij te pare per skuadren dhe fitorja u vulos perfundimisht 4 me 2.
           Djemte e meritonin nga nje birre te ftohte pas fitores ,ndersa presidenti GAQO PALO nuk haroi ti pergezoje per fitoren: Qe jeni preshe ,preshe ini ,po qe fituate skam cty them,edhe ky koqja thote beni si them une e mo beni si bej une ,po kush te degjon ashtu mo vyej koqeeeeeeeeeeeee.
        Ishin minutat e humorit dhe kenaqesise te cilat nuk mungojne pas cdo ndeshje te qete dhe me fitore.
             URROJ TE KEMI SA ME SHUME TE TILLA

BARAZIM I PAMERITUAR


               Prospect me date 2 Nentor 2014

  Dite e ftohte dimri me ere dhe suferine,beri qe shumica e lojtareve te luanin te veshur me tuta sportive,megjithate ,te githe pa perjashtim ,bene loje te bukur dhe me iimpenjim maksimal , me deshire per fitore.Rastet per shenim nuk munguan,por ajo qe na mungoi ishte qetesia per te shenuar dhe pasaktesia ne guajtje.Hajri Agolli shenoi sot vetem ne gol dhe humbi disa te tjere duke mohuar fitoren e padiskutushme.Megithate loja e tij eshte dhe mbetet e ne niveli te larte per sa i perket teknikes dhe lojes kolektive.
           Mungesat e medha ne perberjen e skuadres kanee krijuar nje vakum te pa zevendesueshem ,megithate ne edhe keshtu kenaqemi,megithese fitorja te kenaq me shume.
         Dy jane problemet qe jane verejtur kohet e fundit ne skuadren tone dhe qe po behen teper shqetsuese:
      1- DISIPLINA perben shqetesimin kryesor,pasi ju jeni deshmitare qe ne dy ndeshje radhazi jane marre dy kartona te kuq dhe per rjedhoje denime per pezullim nga 12 jave.Futbolli eshte loje e forte sportive dhe niveli i lojtareve eshte teknikisht i ulet.Keshtu do kete edhe perplasje edhe faulle per te cilat duhet pritur me qetesi referi dhe jo te sulemi me te shtyra ose grushta duke u bere viktima te kartonave te kuq.Dihet qe ne jemi akoma ne qender te vemendjes te federates CSSA ,prandaj duhet vetpermbajtje dhe qetesi.
        2-EGOIZMI.
   Si ndeshjet e meparshme por edhe diten e sotme skuadra vuajti nga nje egoizem i pamotivuar,qe ngre tensionin ne fushe.Qellimi i lojes se futbollit eshte qe te kenaqemi te gjithe duke bere veprime pozitive dhe sidomos pasime te shumta.Sa me shume te viheni ne kontakt me topin aq me shume do kenaqeni,prandaj pasoni qe te merni top.Ne fushen e lojes eshte vetm nje top qe e ndjekin 11 lojtare,por ne qoftese ate e kerkon gjithmone vetem nje lojtar dhe ky nuk e pason me ,atehere te tjeret e humbasin qetesine ,e cila zevendesohet nga nervozizmi,me pasoja te demshme per rezultatin e lojes dhe te lojtareve.Nuk eshte e nevojshme as te bertasim per ta kerkuar topin as kur e pasojme ate pasaktesisht,ose nuk shenojme,pasi ne qender te skuadres tone eshte shoqeria dhe respekti reciprok.Nuk eshte zgjidhje largimi nga fusha per qefmbetje por mirkuptimi dhe toleranca ne gabimet e njeri tjetrit.
        JAVEN E ARDHESHME NDESHEMI ME BRIDGEPORTIN,PRANDAJ DUHET PJESMARJE DHE REFLEKTIM

                   


                 FITORE E MERITUAR

    Prospect m 26 Tetor 2014

                                 PROSPECT GRANPAS 1-2  ADRIATIC

      LOJE SHUME E BUKUR NE AKSIN E MESIT NGA PROTAGONISTET E FITORES SE SOTME

              ASSTRIT LOHJA  ;FLLADI KULLA ;JOVAN KARANXHA ; HAJRI AGOLLI.

     -  PORTERI ZINI FETAH SHPETON PORTEN NGA NJE GODITJE THUAJSE TE PAKAPSHME NGJITUR ME SHTYLLEN DHE EVITON BARAZIMIN E PAMERITUAR.

                   GEZIM FERRO SHENON NJE GOL ME VLERA TE MADHORE.

            Me nje  pjesmarje modeste ,te kenaqur qe u beme 12 veta ,3 nga te cilet mbi 60 vjec ,skuadra e kuqe filloi dhe mbaroi me rezultat pozitiv lojen e futbollit diten e djele.Bazuar ne perberen u

BARAZIM 3-3 ME NEWTOWN

                    NEWTOWN me date 10/5/2014


             Ndeshja e sotme ishte vertete ndeshje e bukur per te dyja skuadrat dhe barazimi ishte i merituar.Ne futboll regulli eshte ;cfar te japesh do marresh.Prandaj nuk duhet te hidherohemi per kete rezultat
             Per mendimin tim,dy golat e pare u pesuan per dobesi te mbrojtjes ,qe u tregua e pavemendeshme ne mbulimin e kundershtarit,ndersa goli i trete ishte per gabim te portjerit Zini Fetah ,qe duhet thene beri disa pritje te bukura duke shpertuar porten.
              Hajri Agolli shenon edhe sot nje gol te bukur me vleren e madhe te vendosjes se baraspeshes dhe i jep skuadres nje pike me se  te vlefshme
             Jovan Karanxha ,u duk qe sot do ishte personazhi i ndeshjes duke shenuar dy gola shume te bukur,dhe vendosi ekuiliber ne fushe ,duke mos i lene aspak avantazh kundershtarit,por ne nje moment dobesie,ai beri nje gabim qe u ndeshkua me karton te kuq.Ky veprim denoi skuadren tone ,qe luajti me 10 lojtare per disa minuta.
          Pavarsisht nga rezultati,ndeshja e sotme evidentoi disa probleme.
                        -Eshte ndeshja e dyte radhazi qe ne marrim karton te kuq.Kemi qene skuadra qe nuk kishim asnje karon te verdhe ,ndersa tani kryesojme ne te kuqe.Kjo une mendoj qe lidhet me frymen e kampionatizmit,me deshiren e madhe per fitore apo dhe me mendimin qe ne jemi absolute dhe te tjeret inferiore.Vini re me kujdes dhe shikoni qe ekipet e tjera kane afruar shume lojtare te rinj ndersa ne jo vetem qe skemi marre te rinj por edhe keta qe jemi ,jemi bere nje vit me te vjeter.
                -Problemi me serioz eshte pjesmarja e cila nga ndeshje ka qene tek 13apo 14 vete ,nderkohe jane te regjistruar plot 25 dhe ne nuk kemi te drejte te regjistrojme me asnje lojtar.Une i njoftoj te gjithe shoket dhe pres konfirmimin e tyre,pasi me duhet te llogarit pjesmarjen per lojen,dhe kete e bej me shume deshire ,por shqetsohem seriozisht kur disa shoke nuk marrin mundimin te kthejne pergjigje per pjesmarjen.
               Mendoj qe eshte momenti qe gjithkush ta kuptoje qellimin e lojes i cili eshte te argetohemi dh jo te zihemi.Me zenka dhe me te bertitura nuk fitojme gje,perkundrazi humbasim shume dhe rezikojme qe ta humbasim edhe kete skuader.Loja e futbollit eshte e bukur por ka edhe ajo tekat e saj ,pasi shumica e lojtareve kane qejf te lozin por nuk kane tekniken e nevojshme .Mund te gjesh kudo provokatore te cilet me qellim provokojne per te na nervozuar dhe te bjeme ne gracken e tyre.Prandaj gjithse cili te beje ceshte e mundur te evitoje provokime t tilla dhe ky eshte kontribut shume i rendesishem per skuadren tone te futbollit.
            Faleminderit per mire kuptimin dhe MIRUPAFSHIM TE DJELEN E ARDHESHME NE PROSPECT.

FITORE E VESHTIRE 5-3

  
     Prospect me date 09/21/2014

                    ADRIATIK SHENON NJE FITORE MJAFT TE RENDESHIME NE DITEN E SOTME DUKE MPOSHTUR EKIPIN MIK TE BROOKFIELDIT ME REZULTATIN 
           
                                  5-3

                       HAJRI AGOLLI SHENON 3 GOLA DECIZIVE NE MOMENTET ME KRITIKE TE LOJES.

                      ZINI FETAH-DEMONSTRON EDHE NJE HERE AFTESITE E TIJ SI PORTJER I MADH.

  
                  LOJA pati momente mjaft dramatike sidomos ne pjesen e dyte te saj.Pjesa e pare fillon vrullshem nga skuadra jone dhe qe ne minutat e para krijohet nje rast mjaft i paster shenimi,pas gjuajtjes se Harrit ,topi nuk zoterohet nga portjeri mik dhe kthehet ne loje ,Gezim Ferro ,i ndodhur prane ,gjuan ne drejtim te portjerit,qe pret ,gjuajtja perseritet nga Kosta qe nuk arrin te shenoje.Humbet nje ast shume i paster shenimi qe na dha shansin per te kaluar ne avantazh psikologjik mbi kundershtarin.
Pas ketij rasti miqte shenojne dhe kalojne ne avantazh pasi gjejne te pa pergatitur mbrojtjen tone.
       Rezultati barazohet shume shpejt nga Agolli qe sulmon rezikshem ne krahun e majte,gjuan tokazi dhe prire dhe barazon.Barazimi ballancon forcat dhe skuada mike fillon te levize me shume dhe te kerkoje avantazhin,por eshte skuadra jone qe shenon me ane te Kostes golin e dyte,duke kaluar ne avantazh dhe krijuar siguri ne radhet tona.Miqte filojne te sulmojne rezikshem ne drejtim te portes tone,duke shfrytezuar pregatitjen e tyre fizike dhe shpejtesine ,depertojne me lehtesi nga krahet e mbrojtjes dhe rezikojne disa raste por portjeri yne veteran Zini Fetah behet barikade me disa pritje te bukura dhe spektakulare,dhe nuk lejon prekjen e rjetes.Pjesa e pare mbyllet me kete rezultat.
            Pjesen e dyte e filluam me mendim mbrojtes per te mbajtur rezultatin,por ne radhet e skuadres tone ndihet qarte lodhja dhe pamundesia per te perballuarme sukses pjesen e dyte.Pjesmarja e vogel ,nuk siguronte mundesine e ndrimeve,keshtu qe loja u detyrua te perballohej vetem nga 11 lojtaret titullare.Por miqte fillojne te diktojne ne fushe ,mesi i saj zoterrohet vazhdimisht prej tyre qe afrohen rezikshem dhe shenojjne dy here.Ky rezultat na jep nje goditje te rende dhe shton tensjonin ne fushe pas edhe disa gabimeve radhazi te arbitrit te lojes,qe ju jep avantazh miqve.Pikerisht ketu skuadra jone zgjohet nga gjumi ,dhe gjen forca te kunderpergjigjet.Pas disa sulmeve radhazi rezikon dhe mer nje penallti qe gjuhet dobet nga Kosta dhe nuk arrin te barazoje rezultatin.Megjithate kjo nuk dekurajon skuadren qe tashme luan me tre sulmuesa,ndersa Pellumb Ameti luan mjaft bukur ne dy luftim me sulmuesin kundershtar me numur 10,mjaft i shpejte dhe i rezikshem,duke e nxjere ate jashte loje dhe paralizuar sulmin mik.
            Nderkaq ne sulmojme rezikshem dhe vjen gli i trete dhe i barazimit me autor Agollin,qe shenon perseri golme vlera te medha psikologjike.Stoli mendon rifreskimin per cplodhje te shkurter ,ndersa Harri nis nje kros brenda zones se portes qe cuditerisht perfundon ne trekendeshin e portes se miqeve dhe 4-3.
         Por nuk mbaron me kaq,pasi Agolli kishte menduar dhe per nje gol tjeter ,qe e realizon me goditje karakteristike, jashte zones se reptesise ,portjeri mik grushton por topi perfundon ne rjete.Kettu mbaron edhe loja e miqve qe dorezohen plotesisht dhe largohen nga fusha te mposhtur dhe te dermuar.
          Gezimi i fitores u mbyll me shishe birre te ftohte dhe humor te kendeshem duke menduar per suksesin tjeter ,pikerisht javes qe vjen me "macen e zeze"skuadra e Orinxhit.

                             Kritika qe e hapur per vonesat ne loje dhe pjesmarje.
                                     Suksese ne javen e ardheshme                  FITORE  E MERITUAR ME REZULTATIN 3 ME 0

                         PJESMARJE SHUME E VOGEL E LOJTAREVE MEGJITHATE NE PRAPE FITUAM.

                              TRIFON BEJLERI DHE ALFRED OZUNI LUAJTEN MJAFT BUKUR DHE NDIHMUAN SKUADREN NE ARITJEN E FITORES.

              KOSTA I NDIHMUAR MJAFT FUQISHEM  NGA HAJRIU DHE GEZIMI E KREU ME SE MIRI DETYREN E TIJ DUKE SHENUAR 2 GOLA TE BUKUR

                    ASTRIT LOHJA DHE FLLADI KULLA JANE MOTORRAT E SKUADRES QE KUR NDIZEN ,PUNOJNE  PA PUSHIM  DHE PA U LODHUR,DUKE HARRUAR QE DUHET TE FIKEN

                      PORTJERI ZINI FETAH SI GJITHMONE VIGJILENT DHE I PAMPOSHTUR,NUK LEJOI PREKJEN E RJETES.


                 Orange me date 24 Shtator 2009
   
      Kohe e fresket dhe mjaft e bukur per ndeshje futbolli ,favorizoi te dyja skuadrat te zhvillojne loje mjaft te bukur dhe korekte .Loja pati faza te bukura per skuadren tone,megjithese ishte pa rezerva,kreu volum te madh loje dhe raste te shumta per shenim.Si gjithmone Kosta di te reshqase bukur ne zonen e reptesise dhe me qetesi dhe stilin e tij,karakteristik ,pa perdorim force shenon duke treguar zgjuaresine prej labi te regjur.Respect per kete lojtar qe na ka erdhur si dhurate per kete sezon dhe i ka kthyer qetesine skuadres pergjithmone.
           Pjesa e pare u mbyll me rezultatin 1 me 0 ,ndersa pjesa e dyte foli vetem per ne qe jo vetem shenuam dy gola te tjere ,por shperdoruam mjaft raste te tjera.Megjithate fituesit nuk gjykohen por vetem urrohen: 

                  SUKSESE NE NDESHJEN E ARDHESHME NDAJ BLOOMFIELD -it NE PROSPECT.
                   

BARAZIM I VESHTIRE
SOT TRIFON BEJLERI FESTOI 37 VJETORIN E LINDJES

NDERSA ZINI FETAH 36 VJETORIN

QE TE DY NE MES TE SHOKEVE DHE NE FUSHEN E BLERTE TE FUTBOLLIT NE NDESHJEN E JAVES SE KAMPONATIT ,PERBALLE SKUADRES SE VESHTIRE TE BRIDGEPORTIT.
MES EMOCIONEVE ,TE NDESHJES HUMORIT DHE PIJEVE SHIKET I URRUAN GEZIME DHE LUMTURI DHE JETEGJATESI NE FUSHEN E BLERTE.

GEZUAR DITLINDJEN TE DASHUR MIQ DHE JU PACIM GJITHMONE NE MESIN TONE.

ASTRIT LOHJA,SI GJITHMONE I FUQISHEM DHE I PALODHUR, ME DY GOLAT E SHENUAR U BE PROTAGONIST I NDESHJES QE SHENOI PIKEN E KTHESES PER BARAZIMIN E SHUME PRITUR,MBAS DISAVANTAZHIT DRAMATIK TE PJESES SE PARE ME REZULTATIN 0 - 3.
GOLI I BUKUR I AGOLLIT NE MINUTEN E FUNDIT TE NDESHJES,ME VLERA MADHORE, VULOSI REZULTATIN PERFUNDIMTAR 3-3 ,VENDOSI QETESI NE KAMPIN KUNDERSHTAR DHE VULOSI GOJET E TYRE ,QE VESHTIRE SE FENOMENE TE TJERA MUND TA BENIN.

Fillimi i lojes ishte mjaft i dobet per skuadren tone ,me loje apatike ,te fjetur dhe pa nerv.Veshtire te dalloje lojtaret pozitive.Perballe nje kundershtari mjaft agresiv dhe te papermbajtur dhe nje referi oportunist ndaj lojes se tyre te ashper,lojtaret tone luajten si te mpire .Rezultat i kesaj situate ishin dhe golat e skuadres kundershtare qe shenon golin e pare 3 minuta nga fillimi,Qendrim indiferent i mbrojtsave dhe portjeri i pavemendshem,bene qe te realizohet goli i pare.
Megjithe ndryshimet ne formacion nuk pati permiresim ne loje dhe vendasit shenojne te dyti duke cfrytezuar sulmuesin e tyre te shpejte nr 10

ADRIATIK 3-0 BRIDGEPORT                          SKUADRA  A  D  R  I  A  T  I  K  PAS FITORES NE DITEN E SOTME ME REZULTATIN  3ME 0 KUNDER BRIDGEPORT UNITED

                         TE QESHUR DHE TE GEZUAR FESTOJNE DITLINDJEN E trainierit Fatmir Berberi.

                                 NE QENDER DHE ULUR ME MODESTI PORTJERI VETERAN ZINI FETAH QE SOT PRITI PENALLTINE 
             MITIKA GRAZHDANI NE DEBUTIMIN E TIJ TE PARE PAS 1 VITI NDERPRERJE,TREGOI FORME TE SHKELQYER SPORTIVE
               KOSTA DAFLLA NUK HARROI TE BEJE DETYREN PER TE SHENUAR EDHE NE DITEN E SOTME DHE DHA PASIME TE SAKTA PER TE SHENUAR

NDESHJE MIQESORE ME TRUMBULL

                FITORE 6-2 NE NDESHJEN MIQESORE ME TRUMBULL UNITED SKUADER PA PRETENDIME NE KATEGORINE E DYTE TE LIGES TONE.
            
              Pjesmarja ne diten e sotme ishte pika me problematike,saqe na vurri ne dileme per ta anolluar .Faleminderit dy pjesmaresve rastesore qe na siguruan 11 veta.Megjithate ne u kenaqem sepse luajtem te gjithe dhe fituam te gjithe.pjesa e pare 4 me 0 pas nje loje te shkelqyer te mesfushes dhe sulmit ku     Sulmuesit tane Kosta dhe Gezim ferro e bene detyren me se miri.
      Pjesa e dyte fillon me dembelizem dhe nenvleresim per kundershtarin ,pa impenjimin e pjeses se pare por me faza shume interesante kur futbollistet donin te benin ndonje gje te bukur .Dhe ishte vertete bukur.
            Mbrojtja jone,beri tradheti  ne pjesen e dyte,kur vuri ne prove portjerin veteran Zini Fetah,qe edhe njehere demostroi talentin e tij prej profesionisti 
        ME BUKUR DO JETE JAVES TJETER ME DT 24 ORA 10;00 NE FILLIMIN E FAZES SE DYTE NE PROSPECT

.

                   TE NDERUAR ANTARE TE SKUADRES SE FUTBOLLIT

     ME DATEN 24 GUSHT FILLON FAZA E DYTE E KAMPIONATIT TE FUTBOLLIT PER SKUADRAT E LIGES   CARSL.

NDESHJA E PARE ESHTE PLANIAZUAR TE LUHET NE FUSHEN TONE ME SKUADREN E BRIDGEPORTIT.

     JANE 7 NDESHJE BRENDA DHE 7 JASHTE-MENDOJ QE DUHET TE PAGUAJME NGA  $ 100,PER GJITHE FAZEN DHE ATO QE MBETEN TE PAGUAJME FEE-ne PER VITIN TJETER,

                    SUKSESE DHE ARGETIM SA ME TE KENDESHEM.

LOJE PER TU HARRUAR

          Waterbury me date 07/28/2014
                             A duheshe luajtur ndeshja e sotme?
         Pas cancelimit te fushes ,filloi cdo gje te shkonte keq,dhe do kishte qene me mire qe te mos ishte luajtur.
         Terslleku i dyte ishte ardhja e nje referi hajvan qe cdo gje mund te jete por njeri dhe refer nuk eshte.
        Loja per ate kohe qe u luajt ishte e nje niveli te dobet,sa qe nuk mereshe vesh kush po luante,nuk mund te tthem asnje koment,per mbrojtjen qe ne rastin e golit ishte teper pasive,per mesin e fushes qe nuk beri asgje per te ndihmuar mbrojtjen apo sulmin.Dhe sulmi qe ishte apatik dhe jo konkludues megjithe rastet e krijuara.
        Nuk duhet te deshperohemi pasi ne kemi 2 ndeshje te tjera me kete skuader dhe do ta marim patjeter revanshin.
      Kemi dy jave pushim dhe rifillojme me date 24 gusht

                          mirupafshim
   

FITORJA E 9 RADHAZI


                GOLSHENUESI YNE KOSTA ESHTE TEPER MODEST DHE SHUME SERIOZ NE FUSHEN E LOJES

                    MILFORD  1- 2 ADRIATIC

       DATA  20 KORRIK 2014

            Ndeshja e sotme me skuadren e Milfordit shenoi rekordin e 9 te te fitoreve te skuadres sone,qe tashme kryeson tabelen e klasifikimit e vetme me 27 pike
    Fitorja e sotme ishte disi e veshtire per menyren si u zhvillua dhe ndoshta mund te ishte mbyllur ne barazim 2 me 2 ,pasi skuadra kundershtare ishte hedhur totalisht ne sulm per te barazuar rezultatin por hesapet i kishin bere te gabuara pasi kishin haruar qe ne ne porte kemi PORTJER jo bariun e fshatit.Dy pritjet e fundit te takimit ishin vendimtare dhe Zini Feta mbetet i pamposhtur  dhe hero i vertete.Ja pra pse ai ze vendin kryesor ne edicionet dhe komentet sportive dhe kjo eshte pak.
          Kosta sot shenoi 2 here ne pjesen e dyte duke i dhene kurajo skuadres qe sot duhet thene nuk ishte ne lartesine e duhur.
     Pjesa e pare ishte e dobet me raste te pakta per shenim dhe evidencat tregojne qe nuk u gjuajt asnje here ne porten e kundershtarit.Si mund te besh gol kur nuk gjuan asnje here? No koment!
     Pjesa e dyte fillon me gol te shenuar nga Golshenuesi yne me i mire Kosta ,gol qe i dha zemer skuadres per te shtruar lojen dhe te sulmoje ne kerkim te golit te dyte.Por sulmet tona humbisnin vlerat ne momentin final,kur pritej goditja ne portte,vinte hezitimi ,gjuajtja e gabuar ose pasimi i gabuar ,qe beri te shperdoroheshin shume raste te pastra per shenim.
         Kur pritej qe ne te shenonim,ndodhi e kunderta,topi endet brenda zones tone,Eduarti heziton dhe topi nuk kishte ruge tjeter vetem te pushonte ne rjete.
    Pas pesimit te golit skuadra hidhet ne sulm ne kerkim te golit te fitores qe nuk vonon dhe Kosta shenon perseri me zgjuaresi nje goli tipik alla  KOSTA,triblim dy tre mbrojtesa dhe shtyrje lehtazi te topit ne rjete.Goli qe kerkonim me kembengulje erdhi me lehtesi.
      Minutat e mbetura jane per te mos u permendur,pasi skuadra kundershtare hidhet ne sulm dhe harron qe duhet mbrojtur ,por me vone e kuptova qe ata ishin teper te sigurt qe sulmuesit tane sot e kishin graduar ne zero.Ndoshta do ishim ndare ne paqe po ja qe ne porten tone ndodhet VIGJILENTI dhe talenti qe po shkelqen ne moshen me te bukur.
    Ne vleresimet individuale sot loje te bukur beri Hari,Astriti dhe Vani  ndersa ne mbrojtje ,qendra jone me te pakalushmirt  Pellumb Ameti dhe Artan Topallin ,thyen me shume sukses sulmet e shtatlarteve kundershtare.
            Kerkoj ndjese per vleresimet e mija pasi ato mund te jene edhe te gabuara por dua tju them qe ato jane personale .Shoket jane te lutur te me ndihmojne me mendimet e tyre , dhe une premtoj qe ato te pasqyrohen ne kronikat tona.
           Urrime djema dhe suksese ne ndeshjet e ardheshme.

NE JEMI TE PANDALSHEM

       KJO ESHTE SKUADRA E FUTBOLLIT ADRIATIK

        QE PO I JEP TONIN KAMPIONATIT TE FUTBOLLIT NE SHTETIN E KONECTIKATIT USA ,ME 9 TE FITORE RADHAZI PA NJOHUR REZULTAT TJETER.

TRIUMF TOTAL I DEMAVE TE KUQ

OUTHBURY ME DATE QERSHOR 26 ORA 8:30 PM LOJE E ZHVILLUAR ME DRITA PER HERE TE PARE NE HISTORIKUN TONE DJEMTE E ADRIATIKUT ZHVILLUAN MBREME NATEN VONE NDESHJEN E PRAPAMBETUR ME SKUADREN KRYESUESE TE TABELES SE KLASIFIKIMIT SOUTHBUTY SC.PAS NJE LOJE DRAMATIKE FITORJA U SHKRUA PERSERI NE HISTORIK PER DEMAT E KUQ QE TRIUMFUAN ME REZULTATIN 5 ME 1. PJESA E PARE MBETI NE BARAZIM 1ME 1 PASI VENDASIT SHENUAN GOL TE PARET ,GOL QE NA BEFASOI TE GJITHEVE.PERPJEKJET E TANEVE ISHIN TE SHUMTA DHE TE VAZHDUSHME,POR LOJA ISHTE DISI E CORGANIZUAR NDOSHTA PER KUSHTET E FUSHES ME DRITE TE ZBEHTE OSE PER VENDOSJE TE GABUAR TE FORMACIONIT QE NUK ARRITI TE ORGANIZOHEJ DHE DILTE NE LOJEN E TIJ KARAKTERISTIKE.MEGJITHATE KOSTA E BERI DETYREN E TIJ VETEM NJE HERE DUKE I DHENE BARAZIMIN DHE VENDOSUR BARASPESHE NE LOJE. PJESA E DYTE FILLON ME NDRYSHIME NE VENDOSJE FILLESTARE NE MESIN E FUSHES DHE NE SULM.NE QENDER VEPRON EDUARTI DHE HARI NDERSA NE KRAHE SULMOJNE DHE MBROJNE FUQISHEM ASTRIT LOHJA DHE VANI KARANXHA.SULMI YNE ME ALBAN DAUTIN DHE KOSTEN FILLON TE SINKRONIZOJNE VEPRIMET DHE TE GODASIN PA PUSHIM PORTEN MIKE.DHE I A DALIN TE SHENOJNE 4 HERE TE TJERA ME KOSTEN SI GJITHMON E LEZETON FUSHEN ME LOJEN E TIJ REZULTATIVE DHE PASIMET E SAKTA PER GOL ;GEZIM FERRON ,GOLI ME I BUKUR I NDESHJES SI PERSHENDETJE PER TIFOZAT E FAMILJES SE TIJ QE KISHIN ARDHUR PER TE NDJEKUR NDESHJEN, HARALLAMBIN E QETE DHE TE FUQISHEM NE MESIN E FUSHES,TRIUMFATOR NE DYLUFTIME DHE MODEST NE LOJEN E TIJ.PETRIT XHAHO NE NJE NGA DALJET E TIJ NGA MBROJTJA NE SULM SHENON EDHE AI NJE GOL MJAFT TE BUKUR NE TREKENDESHIN E MAJTE TE PORTES MIKE. PORTJERI ZINI FETA NE DITEN ME TE MIRE TE TIJ, ENTUZJAZMOI DHE CUDITI PJESMARESIT ME PRITJET E PAIMAGJINUSHME.PLOT 64 VJEC DHE TE DEMOSTROSH GJENDJE SPORTIVE TE TILLE ME REFLEKSE RINORE ,HELLJE AKROBATIKE DHE KONTROLL TOTAL TE PORTES,ESHTE VERTETE SUPRIZE DHE SFIDE E VITEVE .ESHTE ME TE VERTETE PER TU ADMIRUAR FIGURA , SPORTIVE ,ELEGANCA DHE SHPIRTI I SAKRIFICES I KETIJ DJALOSHI ME NUMUR 64 QE MBRON PORTEN TONE .TE LUMTE ZINO DHE HISTORIA PO E BEN PUNEN E VET. ASTRIT LOHJA ,LEVIZTE SI NJE TANK NE MESIN E FUSHES DHE PADYSHIM AKSIONET E TIJ NE KRAHUN E DJATHTE BENE QE MBROJTJA MIKE TE CORODITEJ PLOTESISHT.SI MOTOR ME FUQI TEPER TERHEQESE AI QARKULLONTE PAPUSHIM NE CDO CEP TE FUSHES DHE BERRI QE KUNDERSHTARI TE DORZONTE TOPIN PA MEDYSHJE. VANI KARANXHA SI GJITHMONE I SHPEJTE DHE LUFTARAK , I DHA NATYRE TJETER ROLIT TE TIJ NE KRAHUN E MAJTE DHE KISHTE DHE MUNDESI SHENIMI E MBETUR NE TENTATIVE.NDALIMI I DUHANIT KA SHTUAR SHUME AGRESIVITETIN E TIJ NE FUSHEN E LOJES. MBROJTJA JONE U TRONDIT PAK NGA PESIMI I GOLIT ,POR ME PAS DOLI NE ROLIN E VET DHE I THA NDAL SUMEVE TE MIQVE. MBAS NDESHJES GEZIMI LEXOHEJ FARE QARTE NE FYTYRAT E LOJTAREVE DHE KONKLUZJONI I ARRITUR ,QE NE JEMI SKUADRA ME E MIRE ESHTE ME SE I GODITUR.ADRIATIK TANI ESHTE I MIRENJOHUR PER FORCEN ,LOJEN E BUKUR DHE DISIPLINEN E LARTE. URRIME DJEMA SUKSESE TE TJERA

ADRIATIC 10-2 NEWTOWN

PROSPECT ME DT QERSHOR 22 Dita ishte mjaft e bukur dhe e pershtatshme per futboll,pjesmarja ishte e larte por cuditerisht ishte dita me e qete dhe pa probleme ,per tu mbajtur mend. Skuadra mike ishte ne fushe me vetem 10 veta ,qe ja veshtiresonte shume problemin. Mund te them qe ishte nje ndeshje mjaft e bukur dhe e paharuar jo vetem nga sasia e golave qe u shenuan,por me shume ra ne sy nje armoni e kendeshme ne lojen tone,kombinime shume te bukura ,raste te panumurta per shenim dhe etje per te shenuar nga te gjithe. Golat pa dyshim jane fryt i lojes se bukur dhe mbajne emrat e lojtareve; Kosta 2 shenoi 2 here por ishte protagonist i gjithe aksioneve shenuese dhe i rasteve te humbura,i ka dhene lezet lojes dhe sulmi yne tashme eshte i frikshem. Flladi 2 Si gjithmone motor i fushes ,i kudondodhur dhe shenoi gola mjaft te bukur qe konfirmojne mjeshteriine e tij. Faiku 2 Finalizoi egoizmin e tij dhe kenaqi shoket Ferro 2 pasionant si gjithmone i palodhur e teper i rezikshem ne krahun e tiij.Kenaqesia lexohej fare qarte ne syte e tij.Largimi i parakoheshem nga banketi la pershtypje jo te mire tek portjeri yne veteran ZINI FETAH. Vani 1 U PERPOQ ,PUNOI DHE SHENOI.Ka qene me i rezikshem para portes ,ndoshta e gjen vehten. Edi 1 Shenoi me penallti por quhet gol,megjithate eshte teper i fuqishem dhe punon per skuadren. Nuk mund te ri pa shruar disa fjale per dy veteranet e futbollit tone qe po cudisin opinionin . TRIFON BELERI VJEC 73 -cdo here ankohet per mos aktivizim te shumte por dje dukeshe i kenaqur.Vetem duhet te tregohet me i kujdeseshem me faullet e tij. ZINI FETA Si gjithmone ne krye te detyres ,pa haruar per asnje moment ti vere drynin portes se tij dhe celsin nuk ja tregon askujt.Mungese besimi tek te tjeret apo besim i teperuar tek aftesite e tij?Per mua jane te dyja dhe ka te drejte. Diten e enjte ndeshemi me skuadren e kreut SOUTHBURU UNITE ,bdeshja me drita dhe naten per here te pare ne historine tone.Suksese djema

NE NJOHIM VETEM FITORE

PROSPECT me date 1 QERSHOR 2014 ADRIATIK 2-1 GRANPASS ADRIATIKU SHENOI SOT FITOREN E PESTE RADHAZI ,DUKE U BERE KESHTU PER TE TRETIN VIT, NJE SKUADER DOMINANTE NE LIGEN CARSL. NDESHJA ISHTE E NJE NIVELI MESATAR PER NGA MENYRA SE SI U LUAJT,DHE KRAHASUAR ME NDESHJET E TJERA .SOT SKUADRA VUAJTI SHUME NE NDERTIMINE AKSIONEVE,TE CILAT NUK KISHIN RJEDHSHMERINE E DUHUR,U LUAJT ME TOPA TE GGJATE QE NE GJUHEN POPULLORE QUHET "BJERI TI BJEME". KY STIL LOJE BERI QE LOJTARET TE LODHEN DHE TENSIONOHEN DUKE BERE QE TE HUMBET FRESKIA DHE FINALIZIMET TE JENE ME PROBABILITET MINIMAL. MESI I FUSHES QE KA FUNKSIONIN KRYESOR PASI ESHTE HALLKA ME E RENDESISHME QE LIDH SULMIN DHE MBROJTJEN,SOT NUK E KREU SI DUHET ROLIN E TIJ,NE AKSIONET SULMUESE,NDERSA MUND TE THEMI QE DHA NJE NDIHMESE TE FORTE NE THYERJEN E AKSIONEVE TE SKUADRES KUNDERSHTARE. REPARTI ME KOMPAKT ISHTE MBROJTJA,E CILA KREU ME SUKSES ROLIN E SAJ DUKE THYER SULMET DHE KUNDERSULMET E EKIPIT KUNDERSHAR DHE NE DISA RASTE NDIHMOI ME EFEKTIVITET SULMIN DUME REZIKUAR SERIOZISHT PORTEN E MIQVE. PADYSHIM ROLIN VENDIMTAR NE FITOREN E SOTME E KA LOJTARI YNE KOSTA QE ME AFTESITE E IJ INDIVIDUALE NE ZOTERIMINE TOPIT,ARRITI TE SHENOJE DY GOLA TE CMUAR QE I DHANE FITOREN SKUADRES TONE.VLERESIMET POZITIVE PER KOSTEN I DHANE TE GJITHE SHOKET E SKUADRES TE CILET E PERGEZUAN ATE PER LOJEN E BUKUR ,GOLAT E SHENUAR DHE PER UNIFORME E BUKUR QE I DHUROI ADRIATIKUT.FALEMINDERIT KOSTA DHE PAC SUKSESE NE BISNESIN TUAJ. PORTJERI ZINI FETA ,PO DEMOSTRON NE TE GJITHA NDESHJET FORME TE SHKELQYER SPORTIVE,REFLEKSE TE CUDITSHE QE DUKET QE SKANE PER TE SHTERUAR KURRE,OSE ME MIRE TE THEMI QE REFLEKSET RINORE TASHME KANE SHPREHUR HAPUR XHELOZINE PER MOTIVET DHE FORMEN E SUKSESHME TE 63 VJECARIT . SFIDA TJETER ESHTE JAVES TJETER ME SOUTHINTON,NE PROSPECT. URRIME CUNA DHE SUKSESE

TJETER FOTORE 1 me 0

MENGJEZ I BUKUR PRANVEROR ME FRESKINE E TIJ KARAKTERISTIKE ,NA MBLODHI TEK ALBANIAN SOCIAL CLUB NE WATERBURY PER TE PIRE KAFEN E MENGJEZIT DHE NISUR NE DREJTIM TE FUSHES LOJES E CILA ESHTE THUAJSE 1 ORE LARG. PJESMARJA E PAKET KRIJONTE NJE FARE SHQETESIMI TEK PJESMARESIT POR SIDOQOFTE ENTUSJAZMI NUK ISHTE I I ULET.DESHIRA PER TE LUAJTUR ISHTE TEPER E MADHE SIDOMOS TEK DISA LOJTARE PAK TE AKTIVIZUAR.RRUGA ME HUMOR DHE MBRITJA NE FUSHEN E LOJES,DUKE U PERGATITUR PER FILLIMIN E BETEJES. FORMACIONI FILLESTAR; portjer Zini Fetah, mbrojtes -ARTAN TOPALLI ,PETRIT XHAHO;FLLADI KULLA BLERIM COMA,- mesfushe ASTRIT LOHJA GEZIM SPAHIU;FLAMUR BYLYKBASHI,FAIK FEJZAJ sulmi - ARTUR BYLYKU,FREDI OZUNI ne stol- VETERANI TRIFON BELERI dhe FATMIR BERBERI Referi fishkellen per fillimin e lojes dhe ne ndjejme presionin e kundeshtareve tane qe tentojne ti afrohen portes por mbrojtesit tane i thyejne me mjjaft lehtesi sulmet e tyre duke krijuar keshtu pershtypjen e nje loje pa probleme ne mbrojtjen tone te betonuar. MBAS 5 MINUTA LOJE SKUADRA JONE FILLON TE ORGANIZOHET MIRE DHE TE NDIHET DIKTATI I SAJ NE POTHUAJSE PJESEN ME TE MADHE TE LOJES.fLAMUR BYLYKBASHI NE ROLIN E ORGANIZATORIT TE LOJES TREGOI VIRTUOZITET IDE MENDIMI DHE NA KUJTOI FILLIMET E HERESHME TE LEVIZJES FUTBOLLISTIKE NE KOMUNITETIN SHQIPTAR. PA DYSHIM SHTYLLA KRYESORE E SKUADRES TONE JANE F.KULLA;P.XHAHO DHE A.LOHJA.LOJA E TYRE SPIKAT NE TE GJITHA AKSIONET PER THYERJEN E SULMEVE TE KUNDERSHTARIT,NE ORGANIZIMIN E MESIT TE FUSHES DHE TE SULMEVE,FALE PERGATITJES SE TYRE FIZIKE ,TEKNIKE DHE MENDIMIT TAKTIK. PORTJERI ZINI FETAH NUK PATI SHUME PUNE PER SHKAK TE DOBESISE SE SULMIT KUNDERSHTAR,POR NE MOMENTET ME KRITIKE U BE SHPETIMTAR I PORTES,DHE EVITOI BARAZIMIN. FAIK FEJZAJ ISHTE MJAFT AKTIV NE KRRAHUN E MAJTE TE SULMIT DUKE U BERE PROBLEM PER MBROJTJEN KUNDERSHTARE.NE SAJE TE AKSIONEVE PERSONALE AI U VU NE POZICION SHENIMI,NE SHUME RASTE,POR I PA FAT PER TE SHENUAR. ARTUR BYLYKU-I PALODHUR,I SHPEJTE DHE I KUDO NDODHUR,MUND DHE DUHET TE KISHTE SHENUAR TE PAKTEN NJE GOL,PER TE SHPERBLYER DJERSEN E TIJ. ADRIATIIKU ME DALLGEN E TIJ TE FUQISHME SHENOI EDHE NJE FITORE TJETER JASHTE FUSHES SE TIJ,DUKE SKALITUR FITOREN E TRETE RADHAZI DHE KRIJUAR PERSHTYPJEN SE DO JETE TEPER E VESHTIRE PER CDO SKUADER TE NDESHET ME DEMAT E KUQ. PROTAGONISTE TE FITORES ISHIN PLOT 13 LOJTARE KU MOSHA MESATARE DUHET TE ISHTE MBI 50 VJEC ,PASI TRE LOJTARE ISHIN MBI 60 VJEC. MUNGESAT E SHUMTA NE PJESMARJE TREGOJNE PER NJE ENTUZJAZEM NE RENIE,DHE DESHIRE E PA MJAFTUSHME PER TU BERE PJESE E LEVIZJES SPORTIVE. PJESMARESIT SHPREHEN VENDOSMERI PER TE VAZHDUAR SPORTIN E BUKUR TE FUTBOLLIT DUKE FTUAR NE SKUADER ELEMENTE TE RINJ. JAVES TJETER KEMI NJE NDESHJE MJAFT TE VESHTIRE ME SKUADREN E ORANGE.DUHET SIGURUAR PJESMARJE E LARTE DHE MOBILIZIM PER TE ARRITUR FITORE. MENDIMI I QARTE PER CDO PJESMARRES-SA BUKUR ESHTE TE MERRESH ME SPORT

FITOE E THELLE 5 me 0

========================================================================================================

-======================================================================================================

==================================================================================================================================

===================================================================================================================================

=====================================================================================================================================

 

 

                       ORANGE     0- 3   ADRIATIK

 

                                    NDESHJA ME E RENDESISHME E KETIJ SEZONI MBYLLET ME FITOREN E KUQ E ZINJVE ME REZULTATIN 3 me 0 DUKE BERE QE TE MARRIN KREUN E KLASIFIKIMIT DHE TE JENE 2 HAPA LARG TITULLIT KAMPION.

           PJESA E PARE DO ISHTE PA NDONJE EVENIMENT TE VECANTE,E DOBET NGA TE DY EKIPET PA REZIQE NE PORTAT RESPEKTIVE

                   PJESA E DYTE DO TE  ISHTE VERTETE DRAMATIKE NE PIKPAMJE TE MENYRES SESI U ZHVILLUA KU PROTAGONISTE ISHIN VETEM LOJTARET E ORINXHIT,QE LUAJTEN NJE PJESE TE PARE TE DOBET ,E NJEJTA PAMJE ISHTE DHE PER SKUADREN TONE ,NDERSA  NJE PJESE E DYTE KU KUNDERSHTARET TANE DEMOSTROJNE QE JANE RIVALET TANE  EDHE NE  EKSPRESIVITET ,BILE KALOJNE NE AVANTAZH DUKE U PERLESHUR TRUP ME TRUP ME NJERI TJETRIN NE FUSHE SI GLADIATORE,POR SHUME SHPEJT E NDJENE TE NEHTEN PERVELUSE TE KARTONIT TE KUQ,QE NDESHKOI JO VETEM ATA POR EDHE GJITHE SKUADREN TONE RIVALE.

               POR EDHE KJO NUK ISHTE E MJAFTUSHME PER SKUADREN TONE QE PER RETH 20 MINUTA NUK ARRIN TE KORIGJOJE SHENJESTREN,DUKE NGRITUR ANKTHIN DHE TENSIONIN BRENDA DHE JASHTE FUSHES.FALENDEROJME KEMBEN E YLLIT QE GODET TOPIN NE MENYRE TE PABESUSHME NE DREJTIM TE PORTES DHE TOPI NE MENYRE MAGJIKE PREK RJETEN,QE SIPAS REGULLORES QUHET GOL.POR AI DO TE  ISHTE ME VLERA TE JASHTEZAKONSHME SEPSE NDRYSHOI GJENDJEN PSIKOLOGJIKE DHE U PASUA PER KOHE SHUME TE SHKURTER ME DY GOLA TE TJERE NGA FLLADI DHE ARTI.

             PAS GOLIT TE ARTURO BYLYKUT KUNDERSHTARET TREMBEN DHE DEKLAROJNE DOREZIMIN PER TE MOS VAZHDUAR ME LOJEN, NJE VEPRIM JO I DREJTE DHE I MIREPRITUR.

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

TJETER FITORE ME LOJE MJAFT TE BUKUR

 

                             NJE TJETER FITORE E THELLE DHE LOJE E BUKUR ME FAZA SHUME INTERESANTE

 

 

                       DITE E DJELE  ME DATE  3 NENTOR 2013    ORA 10:00

 

                        HOTCHKISS PARK    PROSPECT ,CT

 

             DITE E BUKUR por e ftohte dimri me temperature te ulet,por djelmoshat e ADRIATIKUT nuk duan tja dijne fare per kushtet atmosferike dhe fusha e blerte mbushet me futbolliste dhe tifoza .Duhet theksuar se fillimi I ndeshjes eshte paksa I frikshem pasi pjesmarja ishte vertete e frikshme,megjithse ora sapo kishte ndryshuar dhe me siguri lojtaret kishin lakmuar per me shume relax.Fishellima e gjyqtarit te ndeshjes na gjen 7 veta ne fushen e lojes fale TRIFON BELERIT ,qe kishte dale me oren e vjeter te ndiqte lojen e skuadres se tij te zemres dhe nuk pertoi te vishte uniformen per te luajtur >Faleminderit TRIFON.

           Pas 15 minutash skuadra kompletohet dhe behen zevendesimet e para duke I dhene gjallerine dhe frymemarjen e duhur lojes tone.Loja hyn ne rjedhen e saj dhe sulmet ne porten kundershtare fillojne te intesifikohen.Ardhja e YLLI BECOLLIT I dha mesit te fushes forcen dhe gjadherine e munguar ne ndeshjet e para.Si rjedhim vijne dy golat e pare me autor ASTRIT LOHJA DHE FLLADI KULLA.

           Golat na dhane kenaqesi dhe eufori gje qe zbehu lojen e mesit te fushes dhe te mbrojtjes,ndersa kundershtari hillet ne sulm dhe godet disa here fuqishem ku ne njeren goditje shenohet goli I tyre I pare dhe I fundit I tyre.Pas golit lojtaret shkunden dhe I rikthehen lojes se bukur,per te krijuar disa raste per shenim,por pa u konkretizuar.

             Pjesa e dyte fillon fuqishem ,me sulme por ska ndryshim rezultati,nderkaq skuadra mike zbret rjellshem dhe rezikshem dhe per pak sa nuk barazon,por si gjithmone ne porte ndodhet GARDIANI YNE qe sakrifikon per te bere detyren e tij me fanatizem.Mbas 15 minutash futet ne loje MJESHTRI I TOPIT Hajri Agolli,dhe fusha e lojes mer tjeter pamje.Sulmet ne krahun e majte ku vepron dyshja Fejzaj -Agolli,behen te rezikshme ne porten mike dhe konkretizohen me shenimin e 3 golave te tjere ,dy nga Agolli dhe nje nga Fejzaj.

               Rezultati 5 me 1 eshte mjaft I favorshem dhe I kenaqeshem ,na mban ne krye te klasifikimit dhe na ben pretendent per vendin e pare,ne rast te fitores ne javen e ardheshme kur do ndeshemi me rivalen tone skuadren e orinxhit.Mundesite jane te bukura por me e bukur eshte kenaqesia qe jep shoqeria jone gazmore.te cilen jo te gjitheve qytetareve amerikane u jepet mundesia ta shijojne.

             PROBLEMET E SOTME ISHIN-

                         -pjesmarja e ulet ne momentin e fillimit

                          -mbajtjet e tepruara dhe te pa motivuara te topit nga disa lojtare.

                            -mungesa e gjuajtjeve te sakta ne drejtim te portes kundershtare 

              FRED OZUNI ishte prokupuar shume per te kenaqur shoket ne fundin e takimit,ku si zakonisht behen konkluzionet,ngrihen shendete ,dhe behet humor mjaft I kendshem qe I jep nje pamje shume gazmore dites se djele dhe ben qe mezi te pritet e djela tjeter.Faleminderit Fredi.

 

 

############################33333333333333333333333#############################3333333333333333333333##############################3

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@__________________________________----------------------$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

DITLINDJA E ASTRIT LOHJES

 

                     NEW FAIRFIELD  me date 27 Tetor 2013

 

                                   BARAZIM   1 me 1  pas nje loje te dobet.pa impenjim maksimal

                            

               SOT ESHTE DITLINDJA E ASTRIT LOHJES NJE DJALI SHKODRAN ME CILESI TE PERKRYERA BURRERORE DHE SHOQERORE,QE E KA PREZANTUAR MJAFT MIRE VEHTEN E TIJ,ME URTESINE ,THJESHTESINE ,DASHURINE DHE RESPECTIN PER SHOKET.Futbollist I thjeshte dhe modest tregon aftesite e tij ne ansamblin sportive,i bindur dhe fjalepakte ,kontribuon ne arritjen e suksesit dhe marjen e kenaqesise maksimale gjithmone ne sherbim te shoqerise.

              Per te gjitha keto cilesi positive ai ka zene nje vend te nderuar,ne shoqerine tone sportive dhe kjo eshte arsyeja kryesore qe sot te gjithe shoket e urruan me shume respect:

                  "GEZUAR DITLINDJEN  ASTRIT DJALI-U BEFSH EDHE 100 VJEC TE TJERA DHE SUKSESE NE JETEN TUAJ PRIVATE FAMILJARE DHE SHOQERORE"

 

 

                            ZINI  F E T A H U        HERO I NDESHJES SE SOTME

 

              Do mbetet e paharuar ndeshja e sotme per ne te gjithe dhe per vete ZINIUN ,per cilesite me te mira djaloshare qe ka demonstruar ne fushen e lojes per plot 90 minuta duke u bere protagonist I pakalushem me pritjet e tij te bukura dhe spektakulare.Ishin vertete mjaft te bukura nderhyrjet e tij,qe u bene shpetimtare te portes dhe I dhane kurajo skuadres per tu hedhur ne sulm per te shenuar.Askush nuk mund ta mendoje dhe besoje qe nje 63 vjecar luan akoma futboll dhe aq me shume portjer aktiv per 90 minuta.Eshte vertete e pabesushme se si ai ben pritje aq te bukura dhe te veshtira.Nuk mund te gjej fjale te pershtatshme per te bere portretin e tij dhe po kufizohem duke e cilesuar ate nje HERO te vertete te fushes se blerte.

         FALEMINDERIT ZINI DHE MBETESH ME TE VERTETE I PAZEVENDESUSHEM.SUKSESE

 

 

                     

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

 

 

                   PROSPECT GRANPASS   0-4 ADRIATIC

 

            HOTCHKISS PARK PROSPECT

                 data 13 Tetor 2013 ora 10:00

 

                  Dite mjaft e bukur vjeshte me freskine e motit dhe temperature e duhur per loje futbolli.Pjesmarje e zakonshme gjithsej 13 lojtare,qe do te thote lodhje e madhe per te perballuar pothuaj 90 minuta per cdo lojtar.

                 Te dyja skuadrat vinin me rezultate positive nga ndeshjet e kaluara ,sidomos portugezet pas fitores me skuadren kryesuese te Orangit,keshtu qe kerkonin me cdo kusht fitore edhe me ne.Portugezet e filluan lojen me sulme te fuqishme dhe gjate 90 minutave  kerkuan me kembengulje te shenonin,por sulmi I tyre ishte I pafuqishem per te konkluduar,per pasaktesine e tyre ne finalizim dhe per merite te mbrojtjes tone e te portjerit Zini Fetah.

                  Loja e skuadres tone ,pavarsisht rezultatit pozitiv,ishte nen nivelin e ndeshjeve te kaluara.Fituesit nuk gjykohen ,megjithate duhen thene disa nga te metat per tu korigjuar per te arthmen:

                 -nervozizmi ishte pjese e lojes se sotme plot 90 minuta,qe demtoi cilesine e lojes dhe ndikoi negativisht ne anen psikologjike dhe prishjen e shume aksioneve.Eshte folur gjeresisht reth ketij problem dhe te gjithe kane qene dakord per te evituar cfaqjet e nervozizmit por ne praktike ndodh ekunderta dhe sidomos nga disa lojtare titullare nga te cilet ekipi pret shume.

                  -Taktikisht si gjithmone nuk u zbatua porosia per te luajtur me pasime te shkurtra ,te perpunohej mire topi ne mesin e fushes dhe pastaj te finalizohet.Fizikisht nuk mund te perballohet volume I madh I lojes,me sulme te shumta dhe pa sukses.Eshte me mire te shkohet gradualisht ne porten kundershtare dhe me rezultat sesa shume here dhe pa konkluduar.Sot pikerisht skuadra jone ,sidomos mesi I fushes vuajti shume nga kjo dukuri negative qe shoqerua me lodhje te madhe ,pafuqi dhe corganizim.

                  Reparti me rezultativ ishte padyshim mbrojtja jone me PELLUMBIN ,FLLADIN, BLERIMIN DHE PETRITIN.

                  Portjeri Zini Fetah beri disa pritje te veshtira duke mbajtur te paprekur porten e tij.

                  Sulmi ka shume per te bere dhe per te thene,pasi akoma nuk po e kuptojme cfar duan te thone.

                  Faik Fejzaj 57  vjecar sot ne nje dite mjaft te mire,megjithese jo I qete, tregoi  se si mund te shenohet ne porten kundershtare.Fredi duhet pershendetur per lojen e bukur te mesin e fushes dhe ne ndihme te sulmit.

                      Suksese djema ADRIATIK eshte skuadra me e mire e liges por ne duhet te demostrojme me shume cilesi positive,behet fjale per ato qe I kemi vete ne dore dhe une besoj se do tja dalim.

    ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________----

 

 

_-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FITORE ME VLERA TE MEDHA

               

 

                       KILLINGWORTH me date 29 SHtator 2013

                                K    R    P 

 

             DITE E BUKUR Vjeshte 2013

Pjesmarja -e zakonshme 13 lojtare ,bashke me mua

                        REZULTATI I TAKIMIT           3 me 2 per skuadren tone ,pjesa e pare 0-2

 

                   Pjesa e pare e takimit fillon dhe mbaron me coroditje te plote per skuadren tone ,qe nuk arrin te futet ne lojen e saj per asnje moment.Behet volum I madh loje ,luhet me topa te gjate,aksione individuale,pasime te gabuara, qe imponojne lodhje dhe harxhim te panevojshem te energjive,sulme te shumta jo rezultative dhe tension te larte ,qe vazhdon te ritet vazhdimisht nga gabimet radhazi dhe te qellimshme ne disfavorin tone, te arbitrit te ndeshjes.

               Nderkaq skuadra kundershtare,jo me e mire se ne ne te gjitha drejtimet,shfrytezon me shume zgjuaresi,reshtimin e gabuar te mbrojtesave tane, dhe shpejtesine e lojtarit te tyre me numur 20 dhe shenon 2 here rallazi,duke rritur ne maksimum shkallen e alarmit ne radhet tona ,qe  do te thote hypertension dhe  rrezik per marjen e kartonave..

                Ne pushimin e pjeses se pare referi cinik dhe ironic nuk mund te perballoje dot ironine e Yllit dhe per nje fjale e ndeshkon me kartonin e verdhe.

                 Ne pushimin e ndeshjes ,behet analiza e shpejte ,jepen detyra te reja,ku spikat ajo me kryesorja-celsi I fitores eshte gjakftohtesija,harojeni referin ,ne lozim per qejfin tone,referat e pa afte dhe cinike, kane rolin e tyre por jo vendimtar.Taktikisht u qartesua te luhej me topa te shkurter,topi te perpunohej mire ne mesin e fushes dhe pasimet e gjata do beheshin ne thellesi te mbrojtjes kundershtare,me dy sulmuesat tane te shpejte AGOLLI DHE FERRO.

                 Skuadra jone ,te gjithe lojtaret ne pergjithesi ,te deshperuar nga golat e pesuar dhe te etur per te fituar,zbatuan me shume perpikmeri detyrat e dhena.I pa lodhur dhe I kudo ndodhur ,organizatori dhe lojtari me luftarak I skuadres Ylli Becolli ,udheheq dhe drejton te gjitha aksionet, ne drejtim te portes kundershtare.I forte fizikisht ,I afte teknikisht dhe plotesisht I qarte taktikisht per rjedhen e lojes ,ai vihet ne zoterim te topave dhe ve ne pozicion shenimi disa here radhazi sulmuesit tane ,por ............pas humbjes te disa rasteve mjaft te pastra ,pesimizmi per rezultat pozitiv ,fillon te ndikoje ne lojen tone.Nderkohe skuadra kundershtare ,e traumatizuar nga loja jone e shpejte dhe dinamike,tenton te dale ne kundersulm te shpejte,dhe perseri duke perfituar nga vendosja e gabuar e mbrojtjes,mund te kishte shenuar,por kesaj radhe porta jone kishte zot gardianin e saj ZINI FETAH qe beri tre pritje radhazi dhe nuk lejoi prekjes e rjetes per heren e trete qe do te thoshte KAPITULLIM perfundimtar Ne kete moment bie ne sy loja mjaft e bukur e lojtarit FAIK FEJZAJ,ne krahun e majte te mesfushes tone ,qe mbeshtet fuqishem sulmin,dhe ne momentin me kritik shenon nje gol te arte, me vlera shume te medha psikologjike ,qe kthen lodhjen dhe deshperimin ne optimizem te larte per fitore.Nuk mund te imagjinohet shpirti luftarak I gjithe lojtareve,per te sfiduar lodhjen fizike dhe psikologjike ,te gjithe ne sulm -te gjithe ne mbrojtje.Dhe vjen goli I dyte ,goli I barazimit,qe sjell gezimin dhe shton fuqine,me autor te palodhurin Ylli Becolli,Faleminderit Ylli.

             I deshperuar ne shkallen siperore,nga humbja e disa rasteve te pastra per shenim,sulmuesi jone i shpejte dhe I fuqishem I krahut te djathte GEZIM FERRO,mbas disa humbjeve radhazi ,arrin te shenoje golin e fitores qe vendos perfundimisht rezultatin e takimit 3 me 2.Minutat e tjera flasin vetem per ne dhe Ferro humbet nje tjeter rast te pafalshem,por tashme ne jemi ne avantazh ,qe na shpie perfundimisht ne fitore.Keq ardhje per sulmuesin Hajri Agolli qe sot nuk pati fatin e mire per te shenuar,por gjithsesi loja e tij eshte mjaft positive ne dobi te skuadres.

              Pjesa e dyte tregoi shpirtin luftarak dhe kolektiv te skuadres tone,me qellimin e vetem FITORE.Qetesia eshte celsi I fitores dhe sot skuadra tregoi qe di te administroje mjaft mire ate duke e kthyer ne dobi te vet dhe dem te kundershtarit.

              Diskutimet entuzjaste ne perfundim te ndeshjes ,analiza e shpejte dhe mendimet racionale,ja shtuan me shume shijen e mire dhe harmonike te shoqerise sone te paster.

              Puneshumti dhe fjalepakti MITIKA GRAZHDANI,celebronte ditlindjen e tij,dhe birrat e ftohta te shoqeruarra me urrimet me te mira per per te bene qe sot dita te dukej me e bukur dhe me gazmore.Askush nuk ka me dyshim qe ne jemi SHOQERI SPORTIVE GAZMORE,qe di te respektoje vehten dhe te tjeret.

               RELAX DJEMA E DJELA TJETER NUK ESHTE SHUME LARG.

NEWTOWN 2-2 ADRIATIC

 

 

                    NEWTOWN me date 09/08/13 ora 10:00

 

                       Dite e bukur vjeshte me freskine e motit na bashkoi ne mengjez ne kafe TIRANA per te pire kafe dhe per te nisur marshimin drejt fushes se blerte ne Newtown.Sot eshte nje dite e shenuar per skuadren tone ,pasi tre MOSKELTIERE- Trifoni Beleri,Zini Fetah dhe Pellumb Ameti,kane ditlindjet dhe ne baze te tradites tashme prej shume vitesh e festojme se bashku.Eshte nje kenaqesi e madhe e jona qe kompeson distancen nga atdheu yne dhe mungesen e te afermeve.

                    Riorganizohemi ne makina dhe nisemi drejt Newtown-it,sipas muhabetit dhe qejfit dhe mbas 25 minutash ndodhemi ne fushen e blerte gati me uniforme per te filluar "betejen".Pjesmarja sot eshte disi e paket dhe kjo na detyron te fillojme lojen me 10 lojtare dhe pas 10 minutash behemi 13.Jo keq!!!!!!!!!

                    Kundershtari yne e fillon ndeshjen fuqishem dhe qe ne minutat e para ,qenderulmuesi I tyre me numur 14 reshqet ne qender te mbrojtjes sone dhe na befason me shenimin e golit.1 me 0.Nje rezultat I pa pritur per sejcilin,e megjithese te gjithe menduam se lojtari kundershtar ishte ne pozicion jashte loje askush nuk protestoi ,per te respectuar udhezimin e mare ,qe askush nuk duhet te kontestoje vendimet e referit..VEPRIM MJAFT POZITIV.

                 Pas shenimit te golit skuadra jone fillon te luaje me me kujdes,del ne lojen e saj karakteristike ,me topa te shkurter dhe kudersulme karakteristike,vihet ne pozicion shenimi disa here por sulmuesit duket sikur jane te frikur para portjeit dhe shenjestra e tyre shenon gabim dhe vetem gabim.Do ti duhej djaloshit nga Bitincka Petrit Xhaho,te reshqase per bukuri ne krahun e djathte te sulmit,te tribloje 3-4 kundershtare dhe me qetesine e tij karakteristike te godase ne krahun e majte te portes se portjerit mik duke dridhur rjeten.Te lumte Petrit je per tu marre  shembull .Pas shenimit te golit skuadra vazhdon sulmet perseri dhe perseri Hajriu dhe Vani gabojne perpara portes ,ndersa pak me vone,Vani me ndihmen e referit,merr nje top ne krahun e majte niset drejt portes dhe leshon topin shume perpara por kundershtari tregohet I pa afte ta ndaloje ate dhe Vani arrin te shenoje GOL.Gol mjaft I rendesishem,pasi na ve ne avantazh qe ne minute e 30 .Por askush nuk mund ta dinte qe ketu do  mbyllej e kapitullit te golave dhe do te rifillonte seria e humbjeve dhe shperdorimit te mjaft rasteve.

                   Pjesa e dyte ,plot 45 minuta  per skuadren tone do karakterizohet me humbjen e freskise fizike ,loje e pa organizuar ne mezin e fushes,dhe hapje e mbrojtjes ne qender duke bere qe kundershtari te rezikoje seriozisht.Raste te shumta per shenim nga pothuajse te gjithe sulmues dhe mesfushe dhe vetem goditje te gabuara ,jashte ose ne duart e portjerit.Per te ardhur keq !!Po  krijohet mendimi I rezikshem qe ne nuk mund te shenojme.sepse nuk dime te shenojme.Por une personalisht mendoj qe ne kemi lojtare cilesore si Hajriu dhe Vani,me karakteristikat.me te mira te futbollistit dhe ata do ta gjejne qetesine e nevojshme per te realizuar.

                   Ndekaq kundershtari ,duke perfituar nga gabimet tona hidhet ne sulme te nje pas njeshme ,krijon raste ,realizon gjuajtje ne drejtim te portes por portjeri yne ZINI FETAH sot ishte I pamposhtur.Ai dukej sikur sot ne ditlindjen e tij I bente karshillek kundershtareve me pritjet e tij akrobatike ,grushtimet dhe daljet e sigurta,i thoshte atyre "KJO PORTE KA ZOT".Askush nuk mund ta besoje qe portjeri yne HERO sapo kishte filluar te perpjeten e tij te 63-te dhe bente pritje te nje portjeri profesionist 25 vjecar.Te lumte Zino dhe suksese,shendet dhe jete te gjate..

                  Nderkaq lojes po I vjen fundi dhe duket sikur skuadra jone mezi po e pret ate per te siguruar fitoren,por harruam qe loja eshte 90 minuta dhe ne nje nga keto minuta ndodhi dhe barazimi pas hezitimit te qendres sone te mbrojtjes.Me kete rezultat pajtohemi te deshperuar dhe fershellima e referit na gjen ne cantat e robave per te bere diskutimet e fundit gjate veshjes dhe shpejtojme te celebrojme ditlindjet e shokeve.

                    Me urrimet e perzemerta dhe teper shoqerore per shume vjet te gezuar dhe me shoqeri mbyllet kjo dite e bukur dhe gazmore per te pritur me padurim te djelen tjeter.

                              URRIME  DHE SUKSESE DJEMA -E ARDHMJA ESHTE E JONA,ME NE FITOJNE TE GJITHE.

                 

                

HUMBJE ???????? PSE?

 

 

                          HUMBJE ?

          NUK  eshte problem pse humbem ,sepse si humbja dhe fitorja jane pjese e lojes,problem eshte nese u kenaqem aq sa duhet me lojen tone.Mendoj se jo sepse ne gjithmone kemi thene qe pavarsisht veprimeve te referit gjithsekush duhet te ruaje gjakftohtesine .Me referin komunikon vetem kapiteni.

Te gjitha diskutimet ishin tek padrejtesite e referit.Dakord qe referi ka pergjegjesine e vet tek manaxhimi I lojes dhe ishte protagonist I humbjes se qetesise nga ana jone ,por a duhet ne te binim ne gracken e tij? Jo !Sepse pervec humbjes ne gola ne humbem shume edhe ne aspectin psikollogjik,u nervozuam dhe humbem kontrollin e lojes.

            Problem I dyte dhe kryesor mbetet pjesmarja ne loje,pasi na munguan disa lojtare duke na krijuar boshlleqe ne formacionin baze.Akoma me keq kur kur nuk marrin mundimin te informojne per mungesen e tyre.

             Ju ftoj qe te gjithe te mendojne per ruajtjen e gjakftohtesise,pa haruar qe ne jemi  akoma ne prove dhe reziku I perjashtimit eshte evident.

FITORE 8 me 2

                     

 

                              FITORE ME SHIFRA TENISIKE ME REZULTATIN  8 me 2

                                                                                 KUNDER SKUADRES SE BRIDGEPORTIT

                   

              FESTIVAL GOLASH NGA TE KUQTE  DHE GARE E CFRENUAR E SHPERDORIMIT TE RASTEVE

                                     PETRIT XHAHO  SHENON DY GOLA TE BUKUR NE PJESEN E PARE DUKE I DHENE KRYESIMIN TE KUQVE PAS DISAVANTAZHIT TE NJE GOLI.

             2 GOLA TE GEZIM FERROS ,1 GOL I AJRIUT,I I ASTRITIT,YLLIT,VANIT-VULOSEN REZULTATIN 8 ME 2

             ZIHNI FETA SI GJITHMONE NE FORME TE SHKELQYER SPORTIVE -AUTOR I DISA PRITJEVE TE BUKURA DHE SHPETIMTAR I PORTES PER TE DISATEN HERE.

FITORE E SHKELQYER 2 - 0

 

 

                       DATA 21 KORRIK 2013

           New Fairfield park

                 Dite e bukur vere ,e nxehte me vape perveluese. me terrren turf qe te pervelon nga temperature e larte.Por djelmoshat e ekipit te futbollit ADRIATIC nuk duan tja dijne per kushtet e motit dhe temperature e larte.Kete e tregoi dhe pjesmarja mjaft e larte ne diten e sotme ,si asnjehere tjeter.

           Kundershtari yne vinte me pretendime te medha ,pasi ishte fitues ne fazen e pare ,ne takimin e luajtur ne fushen tone ne Waterbury,por edhe si kryesues  I tabeles e se renditjes,me 28 pike.Por cuditerisht futbollistet tane nuk donin tja dinin dhe moralisht ishin mjaft optimiste para ndeshjes.

          Loja fillon e qete nga skuadra jone ,por qe I afrohet shume shpejt golit ne porten kundershtare, me ane te dy sulmusave tane,qe nuk cfrytezojne nje mundesi te mire per shenim.Nje tjeter rast I bukur ishte disa minua me vone kur mesfushori Fejzaj ndermer nje inkursjon ne krahun e majte ,futet ne zonen e reptesise dhe preferon te gjuaje shume prirazi me porten ,goditje qe ndalohet nga portjeri kundershtar por nuk zoterohet dhe dy futbolliste tane nuk e ndjeki n aksionin,dhe topi rizoterohet nga portjeri..Me pas loja e skuadres tone fillone zbehet,repartet jane te pa lidhura me njera tjtren,luhet me topa te gjate te pa adresuar dhe aksionet tona thyhen lehtesisht nga mbrojtja mike.Lodhja dhe temperature e larte ndikojne negativisht ne lojen tone vecanerisht ne mesin e fushes qe mundohet te mbeshtese sulmin dhe harron te kthehet ne mbrojtje.Pak para perfundimit te pjeses se pare ,I palodhuri dhe shperthyesi I mbrojtjes kundershtare Gezim Fero merr nje top mjaft te bukur nga Agolli,del balle perballe me portjerin dhe nuk preferon te gjuaje por pason te Alban Dauti,qe shenon golin e pare per skuadren tone.

            Ne pushimin e pjeses se dyte u bene riparimet e nevojshme dhe u ndryshua sistemi I lojes per te luajtur me pasime te shkurtra dhe kundersulme me pak forca ,per te ruajtur rezultatin.Mrojtja jone me Mitikan,Flladi,Pellumbi Blerimi dhe Tani ishin ne diten e tyre me te mire e u bene barricade e pakalueshme per kundershtarin.Loja e mesit te fushes filloi te marre fryme lirisht nga loja e bukur e dy organizatoreve tane Ylli Becolli dhe Alban Dauti ,qe shperdajne bukur topat ne krahe,dhe sulmet tona shpeshtohen .Rastet per shenim nuk vonojne te vijne por prape hezitohet te gjuhet ne porte Vani leviz rezikshem sa majtas djathtas ,ndersa Astrit lohja mbeshtet fuqishem sulmet ne krahun e djathte dhe krijon nje rast shume te bukur ne krahun e djathte kur del zbuluar para portjerit dhe fare prane godet shtyllen.Nje moment shume I rendesishem ku rezultati mund te dy fishohej.Teper prekes reagimi I tij qe koregjon shenjestren 2 minuta me vone duke shmangur portjerin dhe nje mbrojtes kundershtar,dhe lirohet nga ankthi I mosshenimit.Good job Astrit.Hajri Agolliu beri loje mjat teknike dhe te bukur ne dobi te skuadres por pa mundur te shenoje vete.

          Nga ana tjeter kundershtari hidhet totalisht ne sulm per te ndryshuar rezultatin,por ndesh me mbrojtjen tone te fuqishme .Portjeri yne Zini Fetah ne dite mjaft te mire shpeton dy gola te sigurt ne porten tone duke treguar klasin e lartje ne pritjet profesionale.Por fatkeqesisht ,ne nje nga keto dalje te guzimshme ,perplaset me mbrojtesin tone Artan Topalli ,qe demtohet ne shpatullen e djathte.Keqardhje per Tanin tone,shok I mire dhe futbollist me vlera ne dobi te skuadresI URROJMRE SHERIM TE SHPEJTE DHE KTHIM SA ME PARE NE SKUADER.

              ME KAQ NDESHJES I AFRON FUNDI DHE KUNDERSHTARI DOREZOHET DUKE PRANUAR HUMBJEN,

                                        SUKSESE DJEMA

TJETER FITORE E RENDESISHME 4 -1

 

 

                         HAMILTON PARK

                             WATERBURY

 

                             DATA 14 KORRIK 2013 ora 10

 

                       Dite e bukur vere me temperature te larte dhe lageshtire ,pasoje e nje shiu te rene dite perpara dhe qe ben mbylljen e fushes ne parkun Hatchkiiss PROSPECT.Temperatura e larte ben qe te lindin diskutimet e para -si mund te luaje mosha jone ne kete dite kaq te nxehte.Por ja qe ne luajtem ,fituam dhe u kenaqem.

     Pjesmarje e ulet 13 lojtare nga 22 te regjistruar .Bazuar ne pjesmarje dhe kushte extremisht te jashtezakonshme ne disfavor te intesitetit te larte te lojes se futboollit u mendua qe taktikisht topi te luhej me pasime te shkurtra ,per te evituar lodhjen e shpejte dhe ti imponohej kundershtarit loje offensive me pasoje lodhje.Loja fillon me sulme tona te shpejta ,pasi kundershtari nuk demonstron agresivitet ne loje sulmuese ,keshtu te kuqte harojne qarkullimin e shkurter dhe fillojne te godasin forte porten mike.U duk sikur goli do te dilte shume shpejte,por koha po kalonte me shpejtesi e shoqeruar me humbje rastesh te pastra per shenim  nga disa lojtare te mesfushes dhe sulmit tone.Lojtaret u duk sikur po binin ne deshperim dhe humbje te qetesise psikollogjike,derisa sa FLLADI KULLA ,qendermbrojtes me tipare sulmuse,mjaft efektiv ne te tria repartet ,ndermer nje aksion ne krahun e majte,ne bashkepunim me mesfushorin Faik Fejzaj , ku Kulla finalizon mjaft priret me porten e portjerit mik.Gol me pasoja qetesuese dhe reflektuese qe ben uljen e tensionit.Me kete rezultat degjohet vershellima e gjyqtarit te takimit qe sinjalizon mbylljen e pjeses se pare te takimit.

                  Detyra ne pjesen e dyte ishte forcimi I mbrojtjes per te mos pesuar dhe ndertimi I kundersulmeve me forca te pakta per ta zene ne befasi mbrojtjen kundershtare.Keshtu dhe u veprua perballe nje kundershtari qe shfaqi shenja lodhje.Goditjet e portes mike shtohen nga sulmi dhe mesfusha ,Eduarti dhe Astriti gjuajne nga distance ndersa Hajriu dhe Gezimi cajne mbrojtjen e miqve por portjeri mik,mjaft pozicional , ben shume pritje te bukura, duke shpetuar mrekullisht porten e tij.Megjithate reth minutes se 60 del ne skene goli I dyte me autor Bocin qe krijon siguri ne prapavijen tone.Mesfushori Bylyku leviz me shpejtesi majtas dhe djathtas vihet disa here ne pozicion gjyajtje por goli I tij do pershendeste rrjeten mike vetem  ne minute e 72 dhe 3 me o udheheq skuadra jone.Hajriu sikur ta ndjente se rezultati duhej thelluar  dhe perfiton nga gabimi I mrojtje dhe portjerit mik,duke vulosur rezultatin 4 me 0.Ne minutat e fundit ,skuadra mike e ndihmuar nga referi shenon nje gol ,per evidence por pa ndikim ne  rezultatin e takimitn,qe mbyllet 4 me 1.Portjeri yne Zini Fetah,gardiani I portes tone. nuk pati nonje impenjim te madh pasi ekipi mik nuk kishte lojtare te rezikshem ,megjithate ai si gjithmone ishte ne gatishmeri te larte dhe beri disa pritje te rezikshme

             Fitore e merituar e skuadres tone qe po shenon disa fitore radhazi dhe po rikthen bbesimin e nevojshem e treguar qe jemi ekip me pretendime  per kampionatin.

                           MITIKA GRAZHDANI BEHET GJYSH.

           MITIKA tashme ka hyre ne zonen e reptesise duke ndjere prane thirjet e mbeses se tij ,si banore me e re e ruzullit.Kenaqesine e tij Mitika e shprehu duke sjelle per shoket e tij te skuadres pije te ftohta dhe pizza.

               Te gjithe e urruan Mitiken e lumturuar me urrimet me te mira dhe muhabeti u zhvillua me ton gazmor .

                   EDHE NJE HERE MITIKA TE URROJME SHENDET TE MIRE TUAJIN DHE TE MBESES TUAJ ,LUMTURRI FAMILJARE.

FESTIVAL GOLASH 7 me 1

   

 

 

                                           ADRIATIC SHENON NJE RECORD GOLASH PER KETE SEZON DUKE SHENUAR 7 HERE RADHAZI NE POERTEN MIKE

FITORE SPEKTAKULARE

 

 

            DITE E DJELE ME DATE 30 QERSHOR 2013

                           SOUTHINGTON PARK       ORA 10;00

                 PARA FILLIMIT

                       KOHA E VREJTUR  me re jo shume te dendura qe nuk paralajmerojne afrimin e ndonje stuhie,por vape e madhe e cila edhe nen hije te jep veshtiresi  por kur mendon qe do luash edhe futboll, efekti eshte I cuditshem per keta burra 40 vjecare me shumicen mbi 50 vjec,perjashtuar portjerin tone Zini Fetah ,plot 62 vjec.

          Dhe si gjithmone pa munguar djaloshi  GAQO PALO ,I cili javen e kaluar I mbushi  plot 85 dhe me lehtesi te cuditshme ka marre te perpjeten e tij te 86-te,bashke me shoket, nen dritherimen e emocioneve te lojes se futbollit.

                         CFARE PASIONI I CUDITSHEM ,CFARE DASHURIE PER FUTBOLLIN,QE TE BEN VERTET TE NDJESH EMOCIONE  DHE RESPEKT PER KETA "djelmosha"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

               Ora 10 pa 5 minuta dhe pjesmarja ishte alarmante-vetem 7 veta-.Per te tjeret nuk ka asnje njoftim.Pike cuditese kur mendon qe te gjithe tani jetojne bashkekohesine te pajisur me cellular ,por jo gjithkush e ndjen qe duhet te njftoje per pjesmarjen sepse kjo tregon respect per shoket.Me problematike eshte mungesa prej disa javesh e disave ,por askush nuk njofton largimin perfundimtar.Ky test nuk eshte I nevojshem te aplikohet ne kushtet e nje shoqerie te sinqerte me interesin e vetem "PER TE LUATUR FUTBOLL"

               Megjithe vonesen ne fillimin e lojes u beme 11 lojtare qe do luanin 90 minuta  dhe per fat pjesmarja arriti 12,nje ndrues jo shume I afte por gjithe se si  I domosdoshem.

       FILLIMI I LOJES

              Loja fillon rrufeshem nga te dyja ekipet por eshte skuadra jone qe luan me mire topin dhe disa gjuajtje radhazi te Astrit lohjes dhe Agollit paralajmerojne stuhi ne porten kundershtare.Por ndodh cudia e papritur ,ekipi kundershtar kundersulmon rufeshem dhe aksioni I tyre perfundon me nje gjuajtje te shpejte qe e gjen te pa pregatitur portjerin tone Zini Fetah.Ekipi mik eshte ne avantazh te nje goli ,por eshte vetem fillimi dhe nuk vihet re ndonje efekt negative tek perfaqsusja jone.Topi vihet ne qender dhe dhe loja rifillon me aksione te shpejta per te rimare revanshin.Disa aksione radhazi me mundesi te pakta shenimi dhe me se fundi aksion ne krahun e majte me protagonist Faik Fejzajn krosim I topit per Hajri Agollin I cili prirur me porte ,biles I shmagur majtas,prek paksa me koke topin dhe e dergon ne rrjete.Barazim shifrash,me efekt psikologjik pozitiv per skuadren tone.Portjeri jone eshte me I ndjeshem dhe I efektshem ,barazimi fillon tja largoje deshperimin e golit te pare.Megjithe temperature e larte askush nuk kerkon ndrim,eshte deshire per te fituar.

          GOLI I DYTE- shenohet nga I kudondodhuri dhe I palodhuri  FLLADI KULLA qe eshte barricade ne mbrojtje ,organizator ne mesin e fushes dhe shprese e madhe ne sulm.tashme eshte afirmuar nje dyshe me arome goli FAIK- FLLADI,ku njeri kontrollon vendndodhjen dhe tjetri me mjeshteri dhe dhelperi godet me koken e tij dhe probabiliteti I shenimit eshte 90%

             Pjesa e dyte na ve ne veshtiresi te madhe nga presioni I vendasve qe kerkojne te barazojne me cdo kusht, por do ishte Agolli qe do shenonte prape me nje gjuajtje tokazi duke bere te pavlefshem nderhyrjen e portjerit vendas.Pak me vone do ishin vendasit qe do shenojne mbas nje gabimi ne vendosje te mbrojtjes,dhe qendermbrojtesi yne Mitika Grazhdani ben thirje per te qene me te kujdeseshem .Gezim Ferro I palodhur dhe I shpejte krijon problem ne mbrojtjen kundershtare ,triblon can ne mes dy apo tre kundershtaresh ,krijon volum dhe raste per shenim ,i mbeshtetur fuqishem nga Vani KaranxhaTe dy ishin te pafat per te shenuar ne ndeshjen e sotme.

           Ekipi vendas nuk dekurajohet por hillet totalisht ne sulm dhe mund te kishte shenuar perseri por ZINI FETAH me pritjet e tij beri te pa vlefshem cdo gjuajtje dhe ne cdo distance.WHAT A KEEPER ????Cfare reflekse te pavdekshme.GO ZINO vitet te marcin te keqen..

           HAJRI AGOLLI ne diten e tij me te mire shenon perseri tokazi dhe pret perfundimisht shpresen e vendasve te pakten per te barazuar.rezultati vuloset  2 me 4 ne favorin tone . 

   Sikur e dinte qe do shenonte 3 here dhe per ta festuar kishte sjelle me vehte birra te ftohta ,qe me lengun e tyre I japinn  ton gazmor  ambjentit perreth ,shtojne humorin ,dhe dikutimet per menyren e lojes dhe forcojne mardheniet shoqerore.

          O cfar dite e bukur!! Po e djela tjeter kur eshte? Ku e kemi ndeshjen?

                MIRUPAFSHIM DITEN E DJELE, QE VJEN SHUME SHPEJT DHE NE LUAJME  NE PROPECT.

      

 

                               

GAQO PALO I MBUSHI 85 -se POR ASKUSH NUK E BESON

 

 

 

                                                                                      GAQO PALO

                                  MBUSHI PLOT 85 VJET DHE TE DUKET FARE CUDI QE AI NUK I NDAHET FUSHES SE BLERTE

GJYSHI ME I RI -GEZIM FERRO SHENON 3 HERE

 

 

                             GEZIMI I GEZIMIT TE LUMTURUAR

                          ADRIATIC    3-1    NEWTOWN

 

                          GEZIM FERRO SHENON 3 GOLA-DUKE SHPREHUR LUMTURINE E TIJ PER NIPIN E PORSALINDUR.

                        BASHKE ME URRIMET E SINQERTA TE SHOKEVE TE SKUADRES,NDESHJA E DITES SE DJELE U TRANSFORMUA NE NJE GEZIM KOLEKTIV .SIGURISHT ROLIN KRYESOR E PATI GJYSH GEZIMI SI GJYSHI ME I RI NE BOTE PER MOMENTIN.EMOCIONET DHE LUMTURIA E TIJ DALLHESHE FARE QARTE NGA MENYRA SI SILLEJ DHE NE CDO VEPRIM QE AI BENTE.EDHE LOJA E TIJ SOT ISHTE E NJE LLOJI TE VECANTE E SHPREHUR ME TRE GOLA QE REALIZOI ME  STIL TE NDRYSHEM.

                  NE FJALEN E TIJ TE URRIMIT AI FOLI PAK DHE THA ''ASKUSH NUK MUND TA KUPTOJE SA I LUMTUR JAM ,PERVEC ATYRE QE JANE BERE GJYSH PARA MEJE."

               URRIME GEZIM EDHE NJEHERE DHE I LUMTUR QOFSH GJITHMONE 

BARAZIM I MERITUAR 1 me 1

    

 

                      BARAZIM   1-1 ME SOUTHBURY UNITED SC

 

                             -PA SHUME KOMENTE GJITH SE CILI  DUHET TE BEHET I NDERGJEGJESHEM PER REALITETIN E SKUADRES.

 

                                         -  JEMI NJE VIT ME TE VJETER

                                   -NUK DIME TE SHENOJME  EDHE ME PORTEN BOSH, DHE PO NUK SHENOVE NUK MUND TE FITOSH E AS TE SHIJOSH KENAQESITE E LOJES

                                   -FUQITE DALNGADALE FILLOJNE E PAKESOHEN ,NDERSA SEDRA OSE INATI SHTOHET.

                   -SEJCILI DUHET TA DIJE SE REZULTATI NUK ESHTE DICKA QE NA DETYRON,PERKUNDRAZI AS QE DUHET TA MENDOJME AS PARA E AS PAS NDESHJES ,KUR KEMI BERE NJE LOJE HARMONIKE PA TE BERTITURA DHE GRINDJE .

                LE TA MENDOJME SA E BUKUR ESHTE SHOQERIA KUR PAS NDESHJES ULEMI TE GJITHE DHE PIJME NGA NJE BIRRE ,BEJME SHAKA DHE HUMOR DHE MEZI PRESIM TE VIJE JAVA TJETER.

               .JU FTOJ TE GJITHEVE TE JAPIM KONTRIBUTIN TONE PER FORCIMIN E SHOQERISE DHE TE BEJME ME TE MIREN PER TI DHENE LEVIZJES SONE SPORTIVE KARAKTER VELLAZEROR ,KU TOLERANCA DHE MIRKUPTIMI,RESPEKTI RECIPROK DHE HUMORI ,TE JENE PRIMARET.

               JU FALENDEROJ TE GJITHEVE PER MIRKUPTIMIN DHE JU URROJ SUKSESE TE METEJSHME. 

PAS DY HUMBJEVE VJEN FITORJA

 

 

 

                              FITORE E PASTER 3-0 NE BRIDGEPORT

 

                       PAS DY HUMBJEVE TE PA PRITURA ERDHI FITORJA E SHUME PRITUR .

    Tre gola te bukur me autore Agolli dhe Lohja ne pjesen e pare dhe Vani I Tmershem ne fundin e pjeses se dyte dhe krejt ndeshjes me nje gol spectacular.

    Pjesa e pare e ndeshjes filloi mjaft bukur nga skuadra jone qe e qarkullonte mjaft bukur topin ne mesin e fushes dhe ne krahet e sulmit,nepermjet depertimeve ne qender te mbrojtjes kundershtare e cila u vu nen presion te vazhdushem dhe menagoi mire thyerjen e sulmeve tona.Vendosja e sotme u duk sikur po jepte e fektivitetin e saj,pasi loja jone kishte frymemarje te vrullshme por rezultati nuk po dukeshe per shkak te dobesise ne finalizim me gjuajtje te pakta dhe te dobta.Ne kete kohe cfaqet dhe kundersulmi I pare I kundershtarit qe gjuan por portjeri yne Fetah sot ishte ne gjendje gatishmerie dhe beri pritjet e tij te zakonshme,duke I dhene kurajo sulmit tone.

             Minuta e 26 e ndeshjes dhe vjen rasti I shume pritur.Agolli mer nje top te larte ne zonen e reptesise e perpunon ate mire dhe jep nje goditje me te majten e tin duke e derguar topin ne rjete.Goli na cliroi te gjitheve duke na dhene mundesi me te medha per te goditur porten.Jovan karanxha ne nje dite te mire,leviz mjaft mire pa top ne krahun e djathte te sulmit ,del zbuluar ne mjaft raste dhe fut topa te bukur ne qender,por perseri rezultati mbetet I pandryshuar deri ne minute e 36 kur Astrit Lohja I liruar mire nga emocionet leshon nje predhe te vertete ne drejtim te portes kundershtare qe e gjen te pa pregatitur portjerin kundershtar dhe ne udheheqim 2 me 0.

          Pjesa e dyte pati nje pamje tjeter nga ajo e pjeses se pare,u vu re lodhje e shoqeruar me corganizim,tendence per aksione me topa te gjate qe thyeshin nga kundershtari me shume individualitet pa konkretizim,shoqeruar me nervozizem nga te dy skuadrat.Gezim Ferro me focen dhe zhdervjedhtesine e tij deprton fuqishem ne krahun e djathte dhe mban ne tension mbrojtjen kundershtare,tenton te shenoje por per fat te keq nuk po e gjen dot vehten e tij ashtu si nje vit me pare .Loja do te mbyllej me nje gol mjaft te bukur te VANIT te tmershem,me goditje mjaft te fuqishme ne kufijte e zones te reptesise dhe trkendesh me mundesi reale 0% per tu pritur.Na duheshe ne dhe Vanit nje gol I tille.

           Loja e sotme pervec 3 pikeshit tregoi se skuadra jone po e mer vehten ne aspectin fizik,teknik dhe taktik.U ndie me se shumti lehtesi ne ndertimin e aksioneve,sinkronizim dhe armonizim te kombinimeve dhe nxjerje ne pozicion gjuajtje te dy mesfushoreve tane energjike Astrit Lohja dhe Eduart Boci.Si gjithmone loje e bukr e majtashit veteran Faik Fejzaj qe me depertimete tij te shpejta ne krahun e majte krijon rezik para portes kundershtare.Paraqitje te mire ne mes fushe bene dhe Fred Ozuni dhe PEpe[Shkelqim Bylykbashi]gjakftohte dhe mjaft efektiv ne fillimin e sulmeve tona,duke bere qe mos ndjehet fare mungesa e kolegeve te tij' Mancini "

                Mbrojtja treshe e vendosur ne nje rjesht e drejtuar nga shtatlarti Mitika Grazhdani dhe e ndihmuar me inteligjence dhe competence nga Blerim Coma ,Petrit Xhaho dhe Pellumb Ameti theu me lehtesi sulmet kundershtare dhe bashke me gardianin Zini Fetahu ruajten te pa prekur porten tone.

              I pakrahasueshem Flladi KULLA ,I palodhur dhe energjik I kudondodhur dhe mjaft rezultativ ne mbrojtje dhe ne sulm qe mbjell pasiguri ne dhe alarm ne mbrojtjen kundershtare dhe  sigurine dhe qetesi ne porten tone.

             Birrat e ftohta pas ndeshjes zbukuruan me se miri diten e sotme te shoqeruar me shi te imet gjate gjithe aktivitetit.Falenderime per shokun tone Astrit Lohja qe siguroi pijet .

              Presidenti Gaqo Palo dhe veterani Trifon Beleri I bene vend vehtes me nxitjen e vrullit dhe entuziazmit te skuadra jone.

                 MIRUPAFSHIM ME SUKSES PAS DY JAVESH

NE FITOJME EDHE KUR HUMBASIM

             

 

                            JAVA E PESTE E KAMPIONATIT TE FUTBOLLIT

 

                                  ADRIATIC SC KONSERVON HUMBJEN E DYTE RADHAZI ME REZULTATIN   0-2

 

                                       ASNJE NDRYSHIM NGA KOMENTET E PARA-TE NJEJTAT GABIME  PAS 90 MINUTAVE LOJE TE BUKUR .

 

                         

                         Disi i vonuar komenti I javes pasi koha ne dispozicion ka qene e shkurter,dhe pas dy ditesh vonese mendimet sikur fashiten dhe ngarkesa emocionale eshte ne piken e fundit ose eshte shuar fare.Mendoj qe loja e skuadres sone I ngjante lojrave te shkuara ,me disa ndryshime te vogla .Karakteristikat kryesore ishin loje e bukur totale per 90 minuta,epersi morale ,fizike dhe teknike mbi kundershtarin,shume raste te krijuara dhe mundesi teper te medha per te shenuar ,porrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr nuk shenuam asnje ,biles as nga pika e bardhe  e penalltise.

            Skuadra kundershtare me dy sulme aspak te rezikshme shenoi 2 gola,por nuk shenoi penalltine e dhene ne favorin e saj ne pjesen e dyte dhe rezultati do te kishte qene me I thelle.

             Difekti kryesor ishte pjesmarja ,vetem 11 veta ne fushe pa asnje ndrim,lodhje e madhe dhe sacrifice te luash 90 minuta per grup moshen tone.Deri tani nuk kemi asnje informacion per ecurine e ketij problem pasi megjithe deshiren e mire per te marre pjese ne skuader gjendja fizike eshte problem me kryesor per te cilin gjyqtari me I sakte eshte vete personi.Vendim marja eshte vetem ne doren e cdonjerit.Ne duam me shume pjesmarje,per konkurence me te forte.

            Situate teper e kendeshme pas lojes ,te dyja ekipet me nga nje shishe birre ne dore,urruan njeri tjetrin per MOTHER DAY,dhe niveluan ne 0 kontraditat e vogla bashkeshoqeruese te kesaj loje te bukur dhe burrerore.Komente positive dhe falenderime ne email nga manageret e skuadres tjeter dhe padyshim nje relacion mjaft pozitiv nga referi I derguar me mission te posacem.

          Ne perfundim,ne fituam te gjithe sepse u larguam nga fusha me kenaqesine qe te jep jo vetem fusha e blerte por dhe shoqeria gazmore.I vetmi qe u largua me brenge ishte portjeri veteran ZINI FETAH.Nuk ke cfar ti besh,jane ndjenja shpirtrore,qe lidhen me pasionin dhe dashurine per lojen e bukur te futbollit.Per shumicen nga ne realiteti I vonuar sjell kenaqesi dhe emocione me te medha.Le te japim kontributin tone qe te djelat e ardheshme te kemi sa me shume kenaqesi te tilla.

         E djela tjeter nuk eshte larg dhe ne luajme buze oqeanit ne BRIDGEPORT,

                    SUKSESE DJEMA

                     

JA EDHE HUMBJA E PARE

 

 

 

 

                                          HUMBJA E PARE E SKUADRES TONE ADRIATIC

 

 

 

                       KISHTE shume kohe qe skuadra jone nuk kishte pare humbje dhe kishte haruar shijen e hidhur,por cuditerisht ajo u cfaq sot papritur.Sigurisht humbja ka dhimbjen dhe deshperimin me vehte sidomos tek lojtaret protagonist te golave,por ka dhe shkaqet e saj.

              A duhet te humbesh ndeshja e sotme?Mendimi im eshte JO

Megjithese ne u paraqitem vetem me 11 lojtare pa asnje reserve,loja per 90 minuta ishte nen dirigjimin tone dhe lojtaret tane bene volum shume te madh loje si ne mbrojtje ,mesfushe dhe sulm.Volumi I larte I lojes solli me vehte dhe krijimin e rasteve te shumta per shenim,para portes kundershtare,por si zakonisht sulmuesit tane nuk arrijne te shenojne.Kjo ka qene dhe eshte e meta kryesore e skuadres tone qe luan mjaft bukur,krijon shume raste por fatkeqesisht,nuk arrijme te shenojme.

            Por ne futboll ka nje regull shume te keq qe po nuk shenove do pesosh,per te cilen ne tani jemi ne gjendje ta konfirmojme dhe te shpegojme me eksperiencen tone.

          Te gjitha rastet e shperdoruara para portes kundershtare kane shpjegimet e tyre dhe te ndryshme nga njera tjetra,qe tregojne

                   -pregatitjen e paket psikologjike per te evituar shkallen emocionale

                   -mangesi teknike ne ekzekutimin e gjuajtjeve

                   -egoizmin  dhe individualizmin per te shenuar vete dhe jo shoku megjithe ndodhesh ne pozicion jo te favorshem

                    -mungesa e besimit tek te gjithe lojtaret qe luajne ne fushe dhe perqendrimi I lojes vetem ne disa individe qe krijon diferencime te panevojshme dhe te demshme

            E cuditshe dhe e pabesushme qe 10 minuta para perfundimit loja ishte teresisht ne duart tona dhe na iku vetem per 10 minuta.

             Per mendimin tim lojtari me I mire ne fushe per ndeshjen e sotme ishte Agolli,qe ra ne sy per zotrim absolut te topave dhe pasimeve te sakta per shoket duke I nxjere ne pozicione shenimi.

          BESIMI  im eshte absolut se ne kemi foca per te ndrequr gabimet,pasi jemi skuadra me e mire e kampionatit dhe ne do te harrijme te gjejme vetvehten..

 

                          BENI KOMENTET TUAJA QE DO JENE TE MIREPRITURA.

                                             SUKSESE

FITORE 2 -1 POR JO SHIJE E KENDESHME

 

 

 

                            PROSPECT dt 4/28/2013

 

                                 Megjithese nuk kam frymezimin e nevojshem per te shkruar ,jam I detyruar te shkruaj disa mendime te mijat duke u munduar te mos shqetsoj asnjeri me to.

        Kjo eshte e bazuar ne parimin e pergjitheshem ''luajme per tu kenaquur ''

                 Problemi eshte  :a u kenaqen te gjithe ?

                   Do te Desha qe te gjithe ti pergjigjeshin kesaj pyetje por eshte disi e pamundur.Ndersa une mendoj se jo!

                           Pse mendoj keshtu.

    Per mua si spectator ose tifoz I skuadres loja e sotme ishte nga me te dobtat qe une kam pare deri me tani dhe per kete nisem nga disa fakte te evidentuara nga une personalisht dhe qe cdokush mund ti vertetoje.Loja jone ishte e pa lidhje midis reparteve ,pasime te gabuara ,individualizem I teperuar dhe sidomos para portes egoizem I pa pare nonjehere;gjuajtjet ne drejtim te portes pothuajse te zbrazur te kundershtarit ishin teper te gabuara ,jashte kuadratit ose ne duart e portjerit kundershtar.Dihet se nje loje e tille me gabime te shumta e shoqeruar me nje albitrim skandaloz dhe tendecioz japin efekt negative dhe nervozizem I cili nuk mungoi te ishte I pranishem gjate lojes se sotme.Gjestet e ndryshme nervoze me te bertitura per shokun qe gabon ose qe per nje moment nuk te kupton,qe humbet nje rast ose pason gabim jane te pafalshme dhe te denueshme per cdo kush qe I demonstroi  dhe prishin armonine shoqerore.Mendoj qe kjo eshte  pika me delicate dhe qe duhet bere ceshte e mundur per tu evituar.

              Faleminderit Hajri per dy golat e shenuar sot qe krijuan me shume mundesi per te ruajtur gjakftohtesine.

              Faleminderit Zino per pritjet e bukura qe bere per te shpetuar porten dhe evituar,rezultatin negativ me nje skuader te dobet si kjo e sotmja.

              Besoj se skuadra jone eshte nje skuader me perberje shume te mire dhe ka mundesira te medha per rezultate te larta dhe une mendoj se ne te ardhme do riparojme difektet  dhe do shenojme fitore te thella.

                FALEMINDERIT PAR MIRKUPTIMIN DHE SUKSESE NE NDESHJET E ARDHME.

                     Ju lutem te beni komentet tuaja.

                          

           BARAZIM I PAPRITUR      3 me 3 ME SOUTHINGTON SC

                           DY PIKET E HUMBURA PAS NJE LOJE TE NEGLIZHUAR.

                                             SI ZAKONISHT VOLUM LOJE DHE SHPERDORIM I CFRENUAR I RASTEVE PER SHENIM

 

              Nuk mund te themi se luajtem dobet ose pa impenjim maksimal,por duhet thene qe u bene me shume gabime ne mbrojtje ,ku edhe u ndeshkuam ne fundin e ndeshjes,me dy gola .Per mua gabime u bene ne te gjithe repartet ,qe nga sulmi qe humbi gjithe ato raste per shenim.:

                nga mesi i fushes qe tregoi shenja lodhje dhe mendonte vetem per sulmin duke i lene hapesira te medha kundershtarit per te sulmuar dhe goditur.Por gabimet e dy reparteve te mesiperme nuk duken sepse nuk ndikojne direkt ne porten tone  dhe pergjegjesia natyrisht qe bie direkt mbi mbrojtjen dhe portjerin.

                Mungesat e shumta na kufizuan ndrimet qe ishin mese te nevojshme ne fundin e ndeshjes.

                        Nga pesimet jam i sigurte qe ne do te nxjerim mesime

FITORJA E PARE NE DITEN E PARE

                       

 

 

                        

                                   ADRIATIC FITON NDESHJEN E PARE TE KAPIONATIT ME REZULTATIN 4 me 1

 

                                       NDESHJE E BUKUR DHE REZULTAT I KENDESHEM

                                        Golshenues

                                       Hajri Agolli  2 gola, Jovan Karanxha 1  dhe Astrit Lohja 1 gol ne debutimin e tij te pare me bluzen e skuadres Adriatik

                                       FORME E SHKELQYER SPORTIVE E VETERANIT   LEGJENDAR DHE GARDIANIT TE PORTES TONE

                                                                         ZINI FETAH

 

                   HADDAM- KILLINGWORTH, PARK FIELD

           Koha ishte mjaft e bukur dhe terren i pershtatshem per nje ndeshje futbolli .Ekipi jone u paraqit me mungesa te shumta ne ndeshjen e pare disa te arsyeshme dhe disa te cuditshme,megjithate ne ishim mjaft optimiste edhe pse ekipin kundershtar nuk e njhnim fare.

            Skuadra kundershtare e fillon fuqishem lojen e saj duke goditur porten tone qe ne minutat e para gje qe detyron mbrojtjen dhe mesfushen tone ti pervishet nje pune te veshtire per te mbrojtur porten te pa prekur.Dhjete minutat e para flasin vetem per kundershtaret tane qe megjithse sulmojne nuk paten shans per te shenuar edhe per merite te portjerit tone ZINI FETAH qe ben ne keto minuta nje pritje mjaft spectakulare dhe dha sinjalin e formes se perkryer sportive.Mbas minutes se dhjete skuadra jone mer ne dore frenat e lojes dhe fillon goditjet befasuese ne porten kundershtare.Era e fuqishme ne favorin tone nuk u cfrytezua maksimalisht me efektivitet te plote.Ne minuten e 18 Jovan Karanxha ,qe ne keto momente luante ne krahun e majte te mesfushes tone,del i zbuluar ne krahun e majte ,shmang me zgjuarsi nje mbrojtes dhe kur ne te gjithe prisnim krosimin e tij ne zone ,ai jep goditje te harkuar mbi portjerin shtatlarte te kundershtarit dhe topi perfundon ne rjete ngjitur me trahun horizontal.Goli na dha me shume optimizem per te vazhduar sulmet e pareshtura dhe krijimin e rasteve te panumurta,por te shperdoruar me lehtesi nga sulmuesit tane.

           Ne minuten e 24 te ndeshjes referi ben nje gabim fatal duke i fryre bilbilit per faull te Bylykut[trembi kundershtarin] dhe lojtaret tane stepen ,por kundershtari gjuan dhe shenon dhe referi ben shenje qe topi te vendoset ne qender te fushes.Skuadra kundershtare barazon por nuk arrin dot ti gezohet per shume gjate barazimit sepse nje minute me vone ASTRIT LOHJA debutues per here te pare me uniformen kuq e zi,gjuan me mjeshteri nga jashte zones dhe portjeri kundershtar detyrohet ta nxjere topin nga rjeta per te dyten here.Minutat e tjera te mbetura ne pjesen e pare nuk paten ndonje te vecante dhe skuadrat shkuan ne pushim me rezultatin 2 me 1.

         Pjesa e dyte do kete protagonist vetem skuadren tone qe sulmon dhe kunersulmon ne te dyja krahet ,krijon raste te shumta dhe shperdoron shume per mungese perqendrimi ,pasime te gabuara dhe goditje jo te sakta.HAJRI AGOLLI me klasin e tij arrin te shenoje 2 gola ne porten mike dhe te tregoje qe do jete protagonist favorit edhe per kete sezon.

            Ne fundin e ndeshje referi i pakenaqur me rezultatin dhe duke ndihmuar haptazi kundershtarin,jep nje penallti te paqene qe shkaktoi nervozizem te skuadra jone,por portjeri yne veteran ZINI FETAH,ne nje forme te shkelqyer sportive dhe sfidant i moshes se tij 62 vjecare,me kurajo dhe gjakftohtesi i qeteson shoket duke bere nje pritje mjaft te bukur dhe rezultati mbetet i pandryshuar.Mbas pritjes se penalltise referi i fryn bilbilit per perfundimin e llojes 4 me 1 ne favorin tone.Si zakonisht ne fund shtrengime duarsh me kundershtarin dhe pergezime mes shokesh shaka dhe humor te ndryshem qe perfundon me ndonje birre ne lokalin TIRONA " ne Waterbury.

           Mbrojtja jone ishte dhe eshte repartime armonik dhe energjik ,te afte per te shkateruar cdo aksion te kundershtarit.Vecanerisht sot ra ne sy alternimi dhe mirkuptimi i dy mbrojtsave te qendres FLLADI KULLA DHE ARTAN TOPALLI,TE PAKALUSHEM  dhe mbulues te gjithe hapesirave.

            Mesfusha me YLLI BECOLLIN dirigjent dhe luftarak si gjithmone beri volum te madh loje si ne mbrojtje e sulm.Mjaft e pelqyshme dhe frudhenese loja e ASTRIT LOHJES NE ROLIN E SHKATERUSIT POR EDHE ndihmes ne ndertimin e aksioneve sulmuese,ku pervec asisteve arriti edhe te shenoje golin e tij te pare.

           SULMI eshte reparti me delikat i lojes tone.Arritem te shenojme 4 gola falle teknikes dhe volumit te larte te lojes qe u vu re tek Ajri Agolli Gezim Ferro dhe Jovan Karranxha.Por ne  vuajme shume per te shenuar dhe me duket qe shenojme ne ato raste kur aksionet tona nuk jane  te pritshme per te shenuar.Difekti per mua eshte tek mirkuptimi tek sulmuesit ,nxitimi para portes dhe ndonje rast egoizmi.Me pak kujdes ne mund te kemi rezultate akome me te mira.Ne pjesen e dyte te lojes ra ne sy loja e bukur e KIGANIT,Art Bylyku.

               Difekti i lojes se sotme ishte lodhja ne pjesen e dyte,e mesfushes dhe sulmit,duke krijuar hapesira shume te medha midis mbrojtjes dhe sulmit.Mungesa e lojtareve zevendesues ishte problemi i lodhjes.

             Gjate lojes se sotme u vu re ne disa raste nervozizmi midis njeri tjetrin ,lojtaret kundershtare dhe me referin ,qe te tria keto te denueshme moralisht per sejcin qe i demonstroi .Mikuptimi dhe toleranca duhet te zevendesojne nervozizmin ne te gjitha rastet.

                  SUKSESE NE NDESHJET E ARDHESHME.

mbyllja e sezonit 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MBYLLJE E SEZONIT 2012

KAMPIONET

               

         Data 9 dhjetor 2012-ora 10 ne mengjez

                         ADRIATIC SOCCER CLUB

                                                KAMPION ABSOLUT DHE I PAMPOSHTUR ME REKORD FITORESH PLOT 23;DY HUMBJE DHE NJE BARAZIM

                                                             NDESHJA E FUNDIT ME WOODBRIDGE ISHTE NJE FORMALITET I ZAKONSHEM DHE VULOSJE PARFUNDIMTARE  6 me 0

                                     REKORD GOLASH TE SHENUAR NGA GEZIM FERRO PLOT 4 NE VETEM 60 MINUTA LOJE.

                                                                          MBAS NDESHJES SKUADRA FESTOI TITULLIN KAMPION TEK LOKALI I ARIFIT NE MES TE HARMONISE DHE KENGES.

                    JU LUMTE DJEMA E MERITUAT TITULLIN KAMPION.

 

                         Dite e ftohte dimri me temperature pothuajse 0 grade celcius,por te kuqte mbas "kafes" te mengjezit hipen neper makina dhe u nisen plot qejf per te kryer detyren e radhes kunder skuadres modeste te Woodbridgit.Statistikat ishin teper domethenese per ne ,por me sa duket 3 humbjet e mepareshme kishin bere efektin e kundert tek kundershtaret tane qe e fillojne lojen te tensionuar dhe ne menyre jo korecte,me te bertitura dhe ankesa te panumurta qe ndikuan deri diku tek referi dhe tek nje pjese e skuadres tone.

             Megjithate skuadra jone ruajti qetesine per te mos iu pergjigjur provokimeve te kundershtarit,luan shtruar dhe krijon problem ne mbrojtjen kundershtare.Ferro ne krahun e djathte te sulmit vazhdon te krijoje peshtjellim ne mbrojtjen e tyre dhe i pafat shperdor disa raste,por duhet thene qe ekipi tjeter kishte nje portjer me te vertete shume te mire. Koha kalon dhe  gati ne mesin e pjeses se pare Ferro shenon golin e pare qe na hap driten jeshile per te vazhduar me tej duke mbyllur pjesen e pare me rezultatin 2 me 0.

              Pjesa e dyte eshte me e bukur nga e para per skuadren tone qe dominon totalisht ne sulmet nga krahet ku dallohen Vani Karanxha dhe Faik Fejzaj,me krosimet brenda zones se reptesise,dhe rastet e shenimit behen te panumurta ashtu si edhe pritjet e portjerit mik,qe pati vertete pune te madhe dhe te veshtire per te ndaluar goditjet e Hajriut, Yllit, Flladit, Vanit, por jo te Ferros,ne nje dite mjaft te mire qe i shenoi edhe 3 here te tjera dhe shijoi kenaqesine e kater golave.I pa fat Van Karanxha qe megjithese u perpoq mjaft per te shenuar , goditi vetem shtyllat  ndersa Hajriu dhe Flladi nuk paten shume fat kur shenuan vetem nga nje gol dhe bene disa qethje shtyllash.

               Si zakonisht mbrojtja jone ishte ne krye te detyres duke mos i dhene mundesi vendasve as eedhe te gjuajne per te shqetsuar veteranin e portes tone Zini Feta.

              Ceremonia vazhdoi me dreken e organizuar ne lokalin e Arifit te porsa nderuar dhe te pa inaguruar.Kenga dhe muhabeti zgjati deri vone,per te treguar se shoqeria jone eshte e madhe dhe e respektuar,respekti eshte reciprok dhe sejcili me tolerancen dhe dashurine per njeri tjtrin bejne qe SHOQATA JONE SPORTIVE te fitoje akoma me shume popullaritet,dhe kerkesat per tju bashkuar kesaj shoqate te shtohen dita dites e me shume.

                URRIME DJEMA DHE TA GEZONI TITULLIN KAMPION.

            

    

                             FITORJA E 12 RADHAZI E SKUADRES TONE ADRIATIK me rezultatin 2me 1.

 

                                          NDESHJE TRIUMFUESE NE FUSHEN E MIRSJELLJES DHE EDUKATES QE SHPALOSI PAS KAQ VITESH LOJE VLERAT TONA TE VERTETA.

                     NDESHJA E FUNDIT E REFERIT DHE MIKUT TONE DHE TE SHQIPTAREVE JOHN,

 

                      

DITLINDJA E GJERGJIT ME FITORE 6-0

                               PERSERI FITORE E THELLE ME REZULTATIN    6-0 KUNDER SKUADRES MODESTE

                                                                                                                                                                                 CLINTON INTERNACIONAL

              URRIME SHOKUT TONE GJERGJI PECANIT PER   55 VJETORIN E LINDJES,NGA GJITHE SHOKET E SKUADRES

 

                         Ndeshja u zhvillua diten e djele ora  10:00 ne fushen tone sportive HAMILTON PARK

                                       Qyteti i Waterbury

                     Temperatura ishte ulet por mjaft e pershtatshme

                             GOLSHENUESIT per skuadren tone ishin-     Ylli Becolli-1,Hajri Agolli  1,Gezim Ferro  1,Jovan Karanxha  1,Mitika Grazhdani  1,Alfred Ozuni  1

         

 

 

FITORE E PADISKUTUSHME NE NEW FAIRFIELD

                            DATA 11 Nentor 2012

 

                                     BESIM I PATUNDUR NE FITORE ME DISIPLINE TEPER TE LARTE DHE RESPEKT RECIPROK

                                                   PJESMARJE REKORD NE DITEN E SOTME PLOT 17 LOJTARE

                                                       FESTIM I FITORES DHE URRIME TE PERZEMERTA RIDVAN OCKES PER DITLINDJEN E TIJ TE 46 te

 

                             NEW FAIRFIELD  Connecticut

                                   Dite e bukur dimri me djelle te shndritshem qe krijonte terren dhe ambient te pershtatshem per te luajtur futboll te bukur.Pas"kafes" se mengjesit tek " Tirana Holding "

skuadra nis marshimin e saj per ne fushen e lojes.Pjesmarja e madhe ne diten e sotme krijonte probleme per aktivizimin,por cuditerish ky problem , pothuajse nuk egzistoi fare ne saje te mikuptimit total.Rikthimi ne skuader i disa ish lojtareve te grupit te "vjeter" ishte teper i mirepritur nga pjestaret e skuadres ,ku spikati edhe njehere respekti i ndersjedhte dhe nostalgjia per kohet me te hereshme.

                     Loja e sotme nisi disi e dobet nga ana ekipit tone qe per 10-15 minuta ishte i corganizuar ne sulm dhe mbrojtja jone ishte detyruar ti pervishej nje pune te madhe per te mos lejuar prekjen e rjetes .Ky moment kaloi shpejt dhe mesfusha jone e drejtuar nga Becolli nisi te funksiononte me kapacitetin e zakonshem ,duke shtuar presionin mbi porten kundershtare dhe shume shpejt sulmusi dhe goleshenuesi yne Hajri Agolli, shenon nje gol qe do ta vinte ekipin tone ne pozita kryesuese per minuta te terra.Rastet e skuadres tone sa vine dhe shtohen por sulmuesit tane nxitohen para portes kundershtare dhe humbasin raste te pastra per shenim.Rast per tu shenuar ishte ai i Gezim Ferros ,pas nje aksioni personal te Vani Karanxhes  nga krahu i djathe i sulmit tone,depertim i tij ne zonen e reptesise kundershtare,futja e topin tokazi dhe paralel me vijen e portes ,por Ferro heziton te zgjate kemben per ta prekur paksa topin dhe thirje habie nga te dyja bankinat per humbjen e nje rasti ideal.

                   Pas ketij rasti ekipi kundershtar shenon gol me ane te qendersulmuesit me ngjyre te tyre ,pas nje faulli te toleruar nga referi ne dem te qendermbrojtesit tone Grazhdani ,duke barazuar rezultatin dhe duke i nxitur ata per ritur avantazhin,por perpjekjet e tyre thyheshin nga mbrojtja jone e celikte dhe mesfusha energjike.

          Pjesa e pare mbyllet ne barazim 1 me 1.

             Pjesa e dyte fillon e fuqishme nga skuadra jone duke cfrytezuar ne maksimun edhe kushtet atmosferike ne favorin tone,dy sulmuesit tane Ferro dhe Bylyku fillojne te mirkuptohen me njeri tjetri dhe pas disa rasteve "kigani yne "Byluku shenon duke kaluar ekipin ne avantazh ,jo vetem me  gol por edhe nga ana psikologjike dhe morale.Pas ketij goli loja flet vetem per ne ,ndersa ekipi kundershtar dorezon plotesisht lojen ne duart tona dhe tenton te mbrohet me deshperim.Por shume shpejt i kudo ndodhuri dhe i palodhuri,nje nga blerjet me te goditura dhe me chip ne merkaton e dimrit,me origjine nga Myzeqeja,nje krahine autonome ne ALBANIA qe ka nxjere vetem njrez te shquar dhe trima,i quajtur Flladi Kulla pas shperdorimit te disa rasteve, gjen rugen e rjetes dhe shton avantazhin ne 3 me 1.Ndersa Vani Karanxha me dhelperine i tij,sot demonstroi edhe talentin per te bere gola ne mes te kembeve dhe duke treguar se mjeshteria e tij sa vjen edhe persoset me elemente te rinj.Pellumbi ,Blerimi,Tani dhe Flladi mbeten si gjithnje shtyllat e mbrojtjes tone qe me rikthimine Mitikes behen te pakalueshem nga cdo lloj sulmi duke mos i dhene mundesi portjerit tone Zihni Fetahu te demostroje ne ndeshjen e sotme klasin e tij prej portjeri profesionist dhe me eksperience.

           Ndeshja e sotme ishte e fundit per mbrojtesin tone Artan Topalli qe ne fundin e javes rikthehet ne atdhe pas perfundimit te mandatit te tij.I urrojme Tanit rruge te mbare dhe rikthim sa me te shpejte ne gjirin e skuadres.

             Mbas ndeshjes Tirana Holding ishte stacioni i fundit ku lojtaret tane demonstruan edhe nje here talentin dhe aftesite e tyre ne fushen e pirjes.Ridvan Ocka festonte sot ditlindjen e tij te

46 te ne mes te urrimeve te sinqerta te shokeve.

                       "URRIME RIDVAN ,U BEFSH 100 VJEC DHE KESHTU SIC TE NJOHIM ,I DASHUR DHE I RESPEKTUAR ME SHOKET DHE MIQTE'' 

             Plot gas dhe shaka me biseda te kendeshme dhe te sinqerta shokesh dhe miq u mbyll dhe kjo dite e bukur NENTORI 2012,me deshiren e madhe per tjtren qe vjen pas.

              TE DJELEN TJETER GJERGJI PECANI[eklektiku veteran i oreve te para] FESTON DITLINDJEN E TIJ TE 55 te ,NJE PERVJETOR TEPER I RENDESISHEM PER TE DHE NGJARJE E SHENUAR PER SKUADREN TONE.Komisjoni i festes ka heret qe ka nisur pregatitjet e ceremonialit.Nga informacionet jo te plota te marra ne rruge jo zyrtare mesohet se jane porositur 20 derkuca te konvertuar ne 11 dele dhe 12 cjape me brire,ndesa diten e djele Tirana Holding do te kete "open barr" 24 ore non stop.  FESTIME TE KENDESHME DHE ME MEND NE KOKE.

 

             

                         

                      FITORE E THELLE ME REZULTAT 6 -0

                                    

                     NGJARJE E JASHTEZAKONSHME NE GJIRIN E SKUADRES TONE

                                         WATERBURY  -HAMILTON PARK

                                                  Data 4 Nentor 2012

                                                       ora 10;00

              Dite e ftohte por e bukur qe me nje nxemje te vogel te bente te hyje plotesisht ne rjellen e lojes.Me gjithate pati dhe ndonje  lojtar qe luajti i veshur me tuta duke sfiduar keshtu, kohen , motin dhe moshen.

                       Mengjezi i sotem filloi me nje ngjarje te rende dhe te hidhur shume.Ne u kujdesem  qe ajo te mbahej sekret por ishte e pamundur dhe lajmi morri dhene e u perhap me shpejtesi te jashtezakonshme."VANIT I HUMBI CELULARI"

                Nga hetimet paraprake u mesua se ngjarja kishte qene shume aksidentale,pasi nga  emocionet e prag ndeshjes,celualari i kishte rene nga dora,ne nje vend qe nuk mund ta themi per arsye hetimi ,deri sa te mesohet ekzaktesisht dalja e ujrave,nga ku grupi hetimor do japi dhe konkluzionet perfundimtare.

               Ngjarja shkaktoi nje shok te jashtezakonshem te pjesa dermuese e skuadres,qe treguan forme shume te dobet sportive.Me te prekurit ishin Hajriu dhe Faiku,qe e ndjene shume thelle kete humbje te rende dhe nuk ishin ne formen e tyre te zakonshme.Me indiferent u tregua Gezim Ferro qe jo vetem nuk i erdhi fare keq por shenon dhe 3 here ne porten mike,pa haruar te humbase disa raste te  tjera.

               Eshte per tu pershendetur qendrimi bureror i Vanit i cili vurri interesin e pergjitheshem mbi ate personal ,nuk pranoi te ndrohet,gjate gjithe lojes,dhe triumfoi duke shenuar nje gol te bukur.Kjo tregon edhe njehere formimin e tij ideollogjik,me baze te shendoshe qe behet burrim frymezimi per pjesen tjeter te skuadres.Te lumte Vani.

               Ylli i hapi rruge shenimit te golave ne fillimin e lojes me nje gol mjaft te bukur,ndersa Flladi pas disa goditjeve te shtyllave te portes korrigjon shenjestren dhe shenon.

               Loja u fitua 6 me 0 dhe dita u ngroh me shume.Art Bylyku desh te hiqte tutat ne perfundim te ndeshjes por shoket i kujtuan qe tani eshte shume vone,dhe ai zakonisht ben cfar i thone.

              Faqoret me rakine e zjere rishtaz filluan te hapen dhe bisedat gazmore filluan ta zbukurojne akoma me shume kete dite te bukur NENTORI 2012

                            GJITHKUSH MENDON "SA BUKUR ESHTE NE SHOQERI"

                                        E djela tjeter po vjen 'Mirupafshim" 

            

 

 

                  FITORE ME REZULTAT      2 -1

 

                                          TRUMBULL HIGH SCHOOL

 

                      dite e djele me date 27 Tetor 2012 ora 10;00

 

                         Pjesmarje record ne diten e sotme plot 11 lojtare,qe u detyruan te lozin 90 minuta sejcili.Per vete kushtet e pjesmarjes dhe me mungesen e organizatorit Ylli Becolli rolin e tij u caktua ta loze Hajriu,por kjo dobesoi vijen sulmuese dhe per rjelloje u shenua vetem nje gol ne pjesen e pare,po nga Hajriu.Ndertimi i formacionit teper mbrojtes ne pjesen e pare pati ane negative sepse ne kishim eren ne favor dhe duhet te sulmonim per te shenuar me shume gola qe ne pjesen e pare dhe te mbroheshim ne pjesen e dyte.Ndersa skuadra tjeter kaloi ne sulm ne pjesen e dyte,me qellim te barazimit dhe ia arriti qellimit,pas finalizimit te nje goditje nga kendi dhe realizimit te nje goli te dyshimte per vendosje te brylave mbi mbrojtesin tone Kulla por qe referi e tolerroi me indiferentizem.

                Pas shenimit te golit te barazimit,skuadra jone hillet totalisht ne sulm,duke e zhvendosur lojen ne gjysme fushen e skuadres tjeter,dhe duke bere presion te vazhdushem,mer nje penallti ne favorin tone,qe nuk arrin te realizohet nga Flladi Kulla.Rastet e humbura ishin perseri ne rendin e dites per gjithe pjesen e dyte,dhe ndikimi negativ i tyre ishte shume real tek lojtaret tane qe ne 5 minutat e fundit menduan se skudra jone pas nje sere fitoresh te pareshtura do largoheshe me nje barazim nje pikesh nga kjo loje.Por i ketij mendimi nuk ishte Jovan Karanxha,i cili sot ishte ne dite mjaft te mire ne rolin e nje spastruesi ne mesfushe,luajti me shpirt luftarak duke ndihmuar mbrojtjen dhe sulmin dhe duke realizuar nje gol mjaft te bukur ne fundin e ndeshjes,ben qe ekipi jone ADRIATIC te realizoje fitoren e 17 radhazi.

               Ne kete menyre skuadra jone qe nuk njeh rivale ne kete edicion ,ndodhet ne vendin e pare e shkeputur 9 pike nga ndjeksja jone me e afert.Ndeshja e javes tjeter eshte ne fushen tone ne Waterbury diten e djele ora 10;00 me skuadren e Woodbrixhit.

                       Suksese  djema .

WOODBRIDGE YJ 2-4 ADRIATIC

 

                   WOODBRIDGE  YJ   2-4  ADRIATIC

                           Pease field  Park

                                        Woodbridge  me daten 21 Tetor 2012

                                        ora 10:00

 

 

                              TJETER FITTORE POR KETE RADHE PAK E VESHTIRE

 

                                                PRAPE MUNGESA NE PJESMARJE POR SOT ISHTE NJE PJESMARES I RI -MITIKA GRAZHDANI

 

                      Pjesa e pare e lojes pati nje paraqitje te dobet te skuadres tone e cila luajti e corganizuar ne te gjitha repartet ,pa forcen dhe dinamizmin e meparshem.Lojtaret dukeshin te lodhur dhe te paperqendruar,duke bere pasime te pa sakta dhe duke i dhuruar topa te mire kundershtarit qe ishte me dinamik dhe vepronte shume ne prapavije tone,sigurisht ne pozicion te pa regullt por pikerisht ne kete menyre realizuan golin e pare.Mosaktivizimi i Yllit qe ne minutat e para krijoi probleme dhe me pas,kur ai u fut ne loje ne minutat e mevoneshme e pati te veshtire te mirorganizonte per shkak edhe te problemit qe ai kishte me kemben,por shume shpejt ai futet ne lojen e tij dhe shenon nje gol mjaft te bukur,qe ekilibron lojen,Pa kaluar shume kohe vendasit kalojne perseri ne avantazh,pas nje ezitimi te mbrojtjes dhe portjerit tone.Me kete rezultat mbyllet dhe pjesa e pare.

        Ne pjesen e dyte ekipi yne ben disa regullime,ne mbrojtje dhe ne mesfushe,per tu mbrojtur dhe kundersulmuar me shpejtesi dhe rezultati erdhi shume shpejt,kur Gezim Ferro ndjek me zgjuarsi aksionin dhe shenon nje gol me vlera te medha pasi barazoi rezultatin dhe e vuri skuadren ne pozita me te mira psikologjike.

         Goli i Hajriut tregoi dominimin total te skuadres tone qe ishte vene ne zoterim te mesit te fushes dhe sulmonte pa pushim.Flladi si gjithmone i pa lodhur ne mesin e fushes po vononte te shenonte dhe kur ne menduam se sot do ta mbyllte diten pa rezultat konkret,ben nje goditje te fuqishme dhe te befasishme me koke perseri dhe shenon nje gol shume te bukur,duke lene mbrese jo vetem per ne tifozat e tij por edhe per kundershtaret qe nuk nguruan te shprehin interesimin dhe vleresimin e tyre pozitiv.Me cilin skuader profesionale ka luajtur ky djale?

                 Paraqitja e pare e Mitikes ne formacionin tone ishte mjaft pozitive dhe me vlera.

                 Ndeshja tjeter eshte ne Trumbull diten e djele ora 10

                  Suksese ne fitoren tjeter te radhes.

PERSERI FITORE E THELLE 6 -1

          

 

                                SOUTHBURY SC       1-6     ADRIATIC

 

              Southington me date 14 TETOR  2012

                     SETLER PARK

                       

                                         PJESMARJA nga me te ultat deri ne keto momente ,gjithsejt 12 veta,gje qe i detyroi shoket te luajne pa u ndruar,gjate 90 minutave.

            FLLADI KULLA LOJTARI ME AKTIV I NDESHJES,DUKE LUAJTUR NE MBROJTJE DHE MESFUSHE POR REZULTATET ME TE LARTA PO I JEP NE VIJEN E SULMIT KU SHENOI 3 GOLA QE NDIKUAN FUQISHEM NE REZULTATIN PERFUNDIMTAR.

            HAJRI AGOLLI  KESAJ RADHE SHENON DY HERE POR DHE HUMBET SHUME RASTE TE TJERA,QE NE DO TE DONIM TI KISHIM GOLA,PER KLASIN QE AI TREGON NE PERPUNIMIN E TOPIT DHE MUNDESISE PER TE SHENUAR.

            GEZIM FERRO TEPER I LEVIZESHEM ,I SHPEJTE DHE I PALODHUR NE NDIHME TE SKUADRES.SHENOI VETEM NJE HERE POR HAROI TE SHENONTE DISA TE TJERA.

             YLLI BECOLLI PADYSHIM MBETET MOTORRI I SKUADRES QE VE NE LEVIZJE TE GJITHA REPARTET ME DINAMIZMIN,TEKNIKEN DHE FORCEN E TIJ.TEPER LUFTARAK DHE STRATEG NE NDERTIMIN E AKSIONEVE.

                                             FALEMINDERIT YLLI

              FAIK FEJZAJ ,per mendimin tim,ISHTE LOJTARI ME I MIRE NE FUSHE,MBASI TE PESE GOLAT E PARE MBAJNE FIRMEN E TIJ NE PASIMET E SAKTA  PER AUTORET.

                 NERVOZIZMI I CFAQUR GJATE LOJES SI GJITHMONE ISHTE DHE ESHTE TEPER I DEMSHEM PER KEDO QE E DEMONSTRON DHE PER SKUADREN TONE QE DIHET -ESHTE GJITHMONE NEN VEZHGIM.

                       CDO LLOJ NERVOZIZMI LE SHIJE TE HIDHUR NE OPINION,DHE KONSUMON VLERAT E VERTETA TE FITORES DHE KENAQESISE.

             REKOMANDIMIMI I VETEM QE JEPET NE KETO RASTE ESHTE GJITHSEJCILI DUHET TA KONTROLLOJE DHE RUAJE VEHTEN,DHE NEQOFTE SE DIKUSH BIE NE KTHETRAT E NERVOZIZMIT ,JENI SHUME TE LUTUR MOS E NGACMONI ME KRITIKA TE PANEVOJSHME QE BEJNE EFEKT TE KUNDERT.

                    SHUME FALEMINDERIT PER MIREKUPTIMIN DHE SUKSESE TE METEJSHME

                         NDESHJA TJETER LUHET NE WOODBRIDGE ME DATE 21 TETOR ORA 10

ADRIATIC 7-2 SOUTHBURY BOOMERS

                    

         HAMILTON PARK 

                   Waterbury CT

                                     Data 7 tetor 2012-dite mjaft e bukur per loje futbolli.

 

  FITORE E THELLE E SKUADRES SONE 

                                                  ADRIATIC   7 - 2 SOUTHBURY BOOMERS

 

               Skuadra jone e fillon stuhishem lojen dhe pa kaluar 3 minuta shenon golin e pare me ane te Gezim Ferros qe duke qene ne dite te mire shenon dhe nje gol tjeter ne pjesen e dyte ..

                                   Hajri Agolli me lojen e bukur ,diten e sotme realizoi 3 gola duke mbetur golshenuesi yne me i mire per gjithe sesonin.

             Fladi me detyra mbrojtese,duke qene mjaft aktiv dhe luftarak morri pjese ne mbrojtje ,por mbeshteti fuqishem sulmin  duke realizuar 2 gola te bukur.

              Loja e skuadre sone ne pjesen e pare ishte vertete e bukur e dominante mbi kundershtarin,por ne fundin e pjeses se pare dhe ne gjithe pjesen e dyte ekipi jone u perfshi ngs thirjet meshiruese per ekipin mik te dobet ne te gjitha drejtimet ,gje qe beri qe te bjere fare interesi per lojen.

                  A duhet te bejme tolerime te tilla?????????

                                 Sigurisht mendimet jane te ndryshme ,por po te kemi parasysh misionin dhe qellimin e llojes- per te gezuar me rezultatin e ndeshjes,dhe per ta ndjere tamam bukurine e llllllojes se futbollit- nuk duhet meshire.

                               Javes tjeter do te luajme me nje tjeter skuadre nga Southbury dhe duhet te motivojme pa tjeter angazhimin tone futbollistik.

                                            Suksese           

             Southington me date 30 TETOR 2012

 

                                                FITORE E THELLE 5 me 3 ME SOUTHINGTON UNITED

                             NDJEKESIT TONE ME TE AFERT NE KLASIFIKIM

        LOJE MJAFT E BUKUR E DIRIGJENTIT TE SKUADRES TONE YLLI BECOLLI,ASSISTE TE PANUMURTA DHE  KOFIRMETAR NE GOLAT E SHENUARA NGA SKUADRA JONE.

                            GEZIM FERRO perseri hap festivalin me golin e tij pas kthimit te topit nga portjeri kundershtar,ndjek aksionim me zgjuarsi dhe e dergon topin ne rjete.

                           -DY GOLESH I AGOLLIT E MBAJNE  ATE NE KRYE TE GOLSHENUESAVE loje mjaft e bukur e tij dhe kontribut real ne lojen kolektive te skuadres .Goli i dyte ishte golasoooo ose eurogol,supermodel per nga realizimi.

                             JOVAN KARANXHA shenon nje gol mjaft te bukur me goditje standarte denimi jashte zones se reptesise,harkim i bukur i topit mbi murin kundershtar dhe trekendesh .

                             FLLADI KULLA- realizim i persosur i penalltise se dhene ne favorin tone,nga i kudondodhuri  dhe i mirenjohuri per cilesite e tij sportive me ane te se cilave shndrohet nga FLLAD pranveror, ne FURTUNE TE VERTETE DIMERORE, 

                            MBROJTJA JONE SI GJITHMONE meriton fjalet me te mira ,por sidomos sot,me rikthimin e mbrojtesit tone energjik ARTAN TOPALLI.

                            REFERI ishte pika me e dobet e takimit qe ne shume raste frenoi lojen e bukur te skuadres tone dhe u be pengese per te realizuar gola te tjere.

 

                            TAKIMI TJETER ESHTE ME DATEN 7 TETOR ne ora 10 ne fushen tone me Southinton bummers.

                            

                   FITORE E THELLE  5 ME 0

                                                        VETEM NE PJESEN E PARE TE LOJES U SHENUAN 5 GOLA ;

     H.AGOLLI   2

      G.FERRO     1

     .F.FEJZAJ  1

      F.KULLA  1

                                NDESHJA ISHTE TERESISHT E ZOTERUAR NGA SKUADRA JONE QE TRIUMFOI 5 HERE POR QE HUMBI DHE SHUME RASTE TE TJERA SHENIMI.

                            EKIPI KUNDERSHTAR KISHTE ERDHUR JO I KOMPLETUAR  DHE LUAJTI ME 9 LOJTARE  NE PJESEN E PARE NDERSA PJESEN E DYTE BRAKTISI LOJEN.

                        SIPAS REGULLIT TE FIFA s REZULTATI I NDESHJES NUK NJIHET NQSE NUK ESHTE LUAJTUR ME SHUME SE 75 MINUTA KESHTU QE REALISHT NDESHJA ESHTE FITUAR FORFIT 3 me 0

NDESHJA E PARE -FITORE E PARE

                           SKUADRA JONE ADRIATIC e fillon me fitore 3 me 1 me skuadren tjeter NONNEWAUG .

                                                                              WOODBURY  me date 16 Shtator 2012

                      

            Sapo filloi takimi ,biles ishte minuta e dyte e takimit kur sulmuesi yne i mirenjohur HAJRI AGOLLI shenon golin e pare te ndeshjes.U duk sikur rezultati do te ishte shume i thelle ne favorin tone ,por i tille mbeti gjate gjithe pjeses se pare ,pasi loja e bukur e skuadres tone filloi te zbehej,lodhja filloi te tregoje shenjat e saj tek disa lojtare qe kishin harruar te luanin per afro dy muaj,keshtu qe kundershtaret tane filluan te marrin frenat e lojes dhe te rezikojne disa here por pa sukses,pasi mbrojtja jone ishte ne pozita teper te larta gatishmerie.Nderkohe sulmuesit tane shperdorojne disa raste shenimi qe mund ta kishin ndryshuar rezultatin ne favorin tone.

                Pjesa e dyte fillon perseri e qete,nga ana jone,ndersa skuadra mike i afrohet portes duke rezikuar seriozisht disa here.Ne njeren nga keto sulme ,referi miku i skuadres tone JUAN KARLOS RODRIGES ,pas disa faulle te kundershtareve te pa fishkellyera prej tij,dallon nje prekje te qellimshme me dore te bere nga mbrojtesi yne PELLUMB AMETI,dhe akordon penallti ,qe shndrohet ne gol dhe regjistron barazimin.

                Goli zgjoi nga gjumi ekipin tone qe hidhet totalisht ne sulm,duke detyruar kundershtarin te mbyllet ne porte per te ruajtur rezultatin,por nuk mund te shpetonte per kohe te gjate,pasi pas disa prekjeve me dore ne zonen e reptesise,te pa fishkellyera nga referi,me se fundi akordohet penallti ne favorin tone.Goditjen nga pika e bardhe e penalltise e ben Pellumb Ameti qe shenon dhe perseri ne avantazh.

                     Sulmet tona nuk kane te ndalur dhe presioni eshte gjithmone ne ritje gje qe detyron kundershtaret te dorezohen  perseri ne minute e 72 te takimit  me nje gole bukur te realizuar nga i mirenjohuri sulmuesi yne HAJRI AGOLLI,qe vulos rezultatin dhe fitoren  3 e 1.

                     FITORJA SI GJITHMONE ESHTE ME E BUKUR SE HUMBJA,POR TEK E FUNDIT KENAQESIA PER NJE TE DJELE AKTIVE DHE TE BUKUR ME SHOQERI CFAQET DUKSHEM NE NE MAREDHENIET SHOQERORE BRENDA SKUADRES.FITORJA ME E MADHE ESHTE NDRYSHIMI I MENDIMIT NE LOJEN E FUTBOLLIT PA EKSSESE DHE TENSION QE ne te kaluar ka qene problem,ne mardheniet tona me vehten ,REFERAT dhe skuadrat e tjera.

                      Me lejoni te pershendes paraqitjen dinjitoze te dy lojtareve tane te rinj ne shoqerine tone FAIK FEJZAJ dhe FLLADI KULLA,qe jo vetem  me lojen e tyre te bukur ,por dhe sjelljen korrekte  kane fituar simpatine e shokeve te skuadres por edhe me gjere.Eshte vertete kenaqesi qe kundershtaret te shprehin simpati per modele pozitive ,qe i bejne nder ngjyres se kuqe qe perfaqeson  KOMBIN SHQIPTAR.

                          Ditlindja e VETERANIT  te futbollit TRIFON BELERI,festuar ne ambjentin e ELENI RESTAORANT ME PRONAR AGRON KRIFCA,ja shtoi me shume bukurine e kesaj dite.Permes urrimeve te bukura te shokeve dhe miqve te tij, per nje jete sa me te gjate midis uniformave dhe ne fushen e blerte, Trifoni shijoi kenaqesine e vitit te tij te 72 qe sapo filloi.Edhe njehere urrime dhe jete te gjate o VETERAN.

TJETER FITORE 2 ME 1

                 FITORE DHE VETEM  FITORE PER SKUADREN  ADRIATIC

                                  TASHME TE KONFIRMUAR FITUESE TE FAZES SE PARE TE KAMPIONATIT PER DIVIZIONIN B TE LIGES CARSL.

 

                                            WE ARE CHAMPIONS

 

              Waterbury me date 22 Korrik 2012 ora 10:00

                              HAMILTON PARK

 

           Ndeshja me skuadren Clinton International u prit disi me indiferentizem nga skuadra jone pasi deri ne momentin e fillimit te takimit nuk dihej akoma pjesmarja.Megjithe mungesat e shumta u arrit te behen 12 veta dhe meqenese Cimi eshte ndjekes i skuadres ne disa nga takimet e fundit i ka rene per pjese te veshe uniformen dhe te behet pjese e skuadres.E falenderojme Cimin per kete pjesmarje qe ka lehtesuar deri diku lodhjen e tepert ne keto dite te nxehta korriku.

            Mos marrja pjese e H.Agollit e zbehu forcen sulmuese te skuadres pasi shenuesi yne Karanxha kishte shume nevoje per pasimet e sakta te tij gje qe munguan dhe u shenua me veshtiresi ,por nga prapavija e skuadres..Mjaft aktiv dhe i palodhur si zakonisht ,mbrojtesi yne Kulla ,i kudo ndodhur ne mbrojtje ,mesfushe dhe sulm ku dhe arrin te shenoje nje gol mjaft te bukur ,qe hap serine e golave per kete ndeshje.Mungesa e Art Bylykut e vuri ne pozite mjaft te veshtire Gezim Bylyku per te realizuar detyrimin fisnor qe te pershendesin rjeten ne cdo ndeshje .Peshe kryesore dhe mjaft te madhe mbajti organizatori i skuadres Becolli,qe per lojen e tij te bukur u vu ne qender te vemendjes te ekipit kundershtar per ta penguar me te gjitha menyrat,por pa rezultat.Ai dominoi ne te gjitha ndermarjet e tij aksionale dhe u be protagonist i goditjes se portes ne shume raste.

              Mbrojtsat tane ,me ne krye P Ametin si gjithmone ne krye te detyres per te thyer sumet e kundershtarit me mjaft lehtesi pa rezikuar porten e mbrojtur nga portjeri yne shtatlarte Shpetim Shallaf.

             Fitorja jone ishte plotesisht e merituar ,i jep skuadres tone 3 pike te tjera dhe pas humbjes se ekipit Southington United ngjitet ne krye te klasifikimit dhe shpallet KAMPIONE per fazen e pare ose SPRING SEASION,

           DISA PERFUNDIME PER FAZEN E PARE;

                        Suksesi me i madh i arritur ne fazen e pare te kampionatit eshte uniteti dhe harmonia ne gjithe shoqerine pjesemarse,per pasoje rastet e nervozizmit kane qene shume te pakta,loja ka qene me harmonike dhe eshte evituar nje nga problemet tona me te mbrehta ,mosmarja e kartonave.Kjo eshte fitorja me e madhe e arritur mbas shume vitesh loje te perbashket me njeri tjetrin ,qe na afron me shume per te bere respekt reciprok.Miresjellja jone me kundershtaret i ka tejkaluar kufijte dhe i ka habitur ata,qe me opinionin e krijuar prisnin te shifnin "perbindshat" por ne realitet pane nje skuader solide superiore jo vetem ne aspektin teknik dhe taktik por edhe mjaft te edukuar.Kjo sjellje dhe edukate eshte vertete per tu pershendetur dhe perben arritjen me te madhe ne keta 12 vjet loje te perbashket.

            Stafi drejtues i skuadres i kenaqur nga realizimi i qellimit final-HARMONIZIMI I PERGJITHESHEM- ju falenderon dhe ju  urron te gjitheve suksese  ne demonstrimin e vlerave tona me madhore,QETESI -URTESI-HARMONI.

             

 

                 

DITE PERVELUESE E 15 GUSHTIT 2012 NE WOODBRIDGE TE CONNECTICUTIT

                                   DITE E NXEHTE-FITORE E LEHTE --NJE BAKS UJE ISHTE I PAMJAFTUSHEM PER TE SHUAR ZJARRIN PERVELUS.

                                      BOLLEK GOLASH PLOT 4 ME TE NJEJTIN AUTOR

 

                                                           JOVAN KARANXHA

 

                         SHUME ASISTE PER SHOKET DHE SHUME RASTE TE HUMBURA PERPARA PORTES

                                        PER TE ARDHUR KEQ QE NJE ZOTERUES KAQ I MIRE DHE DOMINANT NE GJITHE FUSHEN,NUK ARRIN TE SHENOJE.

                                                     TE FALENDEROJME PER SHERBIMET NE FAVOR TE SKUADRES DHE NE NDESHJEN E ARDHESHME TE URROJME TE REGULLOSH SHENJESTREN.

                                                                              MISTER   AGOLLI

                                                    MESFUSHE TEPER AKTIVE NE SHERBIM TE SULMIT DHE MBROJTJES

             

                                          MBROJTJE E CELIKTE DHE E PAKALUESHME,DHE NISMETARE E AKSIONEVE PIKERISHT NGA ZONA E MBROJTJES.STATISTIKAT TREGOJNE QE NGA SULMET E KUNDERSHTARIT ,TEK PORTJERI ARRITI VETEM NJE TOP DHE AI PA ASNJE REZIK PER PORTEN.

                            MESFUSHORI YNE VETERAN,FAIK FEJZAJ ,NGA  KUCI I VLORES HEROIKE,FITON NJE PENALLTI DHE ME DOREN NE MES TE GJOKSIT NUK NGURRON TA GJUAJE ,POR-- PA SUKSES.

                                SJELLJE KORREKTE ME KUNDERSHTARET DHE REFERIN DHE  RASTE TE PAKTA NERVOZIZMI-DERI DIKU TE JUSTIFIKUSHME NGA TEMPERATURA E LARTE.

 

                                     SUKSESE NE NDESHJEN E ARDHESHME NE WATERBURY ,TE DJELEN TJETER DATE 22 ORA 10.

 

                                           RROFTE DHE U FORCOFTE GJITHMONE E ME SHUME MIQESIA DHE SHOQATA  JONE 

                                                                                                    A     D    R    I    A    T    I    K

                                               

                                                   

                             

                                       

 

FITORE DISI E VESHTIRE ME REZEULTATIN 3 me 1

                        ADRIATIC   3-1 TRUMBULL VOLVES

                 Ekipi mik i UJQERVE te TRUMBULLIT vinte superior dhe i krekosur,bazuar ne rezultatin e takimit te pare ku skuadra jone u mund me rezultatin 5 me 3.Kjo fitore kishte krijuar tek ujqerit deshiren per te goditur dhe shqyer edhe njehere skuadren e "deleve" shqiptare,por gabuan rende ne vleresim dhe haruan qe delet tashme jane kthyer ne DINOSAURE dhe ska pengese qe i ndalon me loje te paster dhe korrekte .Ne  pjesen e pare skuadra mike ishte e perforcuar  dhe me referin ,i cili na ndeshkoi ashper me vendimet e tij tendecioze dhe arriti ta tensionoje situaten,duke dhene ofsajte te paqena dhe duke lejuar kundershtarin te luaje ashper pa e ndeshkuar.Megjithaate skuadra jone dominoi ne te gjitha drejtimet si fizikisht,teknikisht dhe psikollogjikisht,duke bere nje loje kolektive ,duke krijuar raste te njepasnjeshme ne drejtim te porte kundershtare qe sfumoheshin ne menyre te padrejte nga vershellima e cjere e gjyqtarit te padrejte te lojes.Kjo e prishi bukurine e pjeses se pare te takimit,qe ne menyre te drejte do te kishte qene mjaft pozitiv per ne.Megjithate ne gjetem hapesire dhe shenuam nje gol te bukur me autor te mirenjohurin per dinakeri dhe shkathtesi ,Numuri 10 Karanxha qe gjuan prirazi rafsh me token,fuqishem dhe tundje e rjetes.

             Goli krijoi mendimin euforik per superioritetin tone dhe ndjenja e nenvleftesimin beri qe loja te leshohet gradualisht,u bene zevendesime te pamenduara mire,qe dobesuan mbrojtjen dhe krijuan mundesi per kundershtarin qe te shenoje dhe barazoje rezultatin ne fundin e pjeses se pare.

             Ne pjesen e dyte ,pasi folem me gjyqtarin ,skuadra jone beri nje loje mjaft te bukur dhe te qete,me sulme dhe kundersulme te shpejta duke shenuar dy here me ane te Agollit ne minuten e 11 me nje goditje mjaft te bukur brenda zones, dhe me Art Bylykun qe tashme ka krijuar fizionomine e tij si lojtar mjaft efektiv,,duke shenuar ne cdo loje.E pakuptushme ishte debulesa e tij perballe portjerit mik,pas nje pasi mjaft te sakte te Agollit,qe megjithese ishte ne pozicion shenimi preferoi te pasoje tek Bylyku,ky i fundit, me mjaft xhentilence e pason topin tek portjeri mik i cili e priti mjaft i habitur dhe pa e falenderuar.

            Fjale mjaft te mira duhen thene per organizatorin e lojes Becolli qe perballon loje te fuqishme ne mesfushe dhe i sheben mjaft sakte sulmuesve per te shenuar.Sigurisht mbrojtja dhe portjeri bene loje mjaft te bukur dhe korekte.

                 Faktori fushe mbetet problem per nje loje te bukur dhe te shtruar.Shpresojme ne zgjidhjen e shpejte te ketij problemi.

                           Ndeshja tjeter zhvillohet ne Woodbridge,per te shenuar dhe nje fitore tjeter.

FITORE DISI E VESHTIRE ME REZEULTATIN 3 me 1

                        ADRIATIC   3-1 TRUMBULL VOLVES

                 Ekipi mik i UJQERVE te TRUMBULLIT vinte superior dhe i krekosur,bazuar ne rezultatin e takimit te pare ku skuadra jone u mund me rezultatin 5 me 3.Kjo fitore kishte krijuar tek ujqerit deshiren per te goditur dhe shqyer edhe njehere skuadren e "deleve" shqiptare,por gabuan rende ne vleresim dhe haruan qe delet tashme jane kthyer ne dinosaure dhe ska pengese qe i ndalon me loje te paster dhe korrekte .Ne  pjesen e pare skuadra mike ishte e perforcuar  dhe me referin ,i cili na ndeshkoi ashper me vendimet e tij tendecioze dhe arriti ta tensionoje situaten,duke dhene ofsajte te paqena dhe duke lejuar kundershtarin te luaje ashper pa e ndeshkuar.Megjithaate skuadra jone dominoi ne te gjitha drejtimet si fizikisht,teknikisht dhe psikollogjikisht,duke bere nje loje kolektive ,duke krijuar raste te njepasnjeshme ne drejtim te porte kundershtare qe sfumoheshin ne menyre te padrejte nga vershellima e cjere e gjyqtarit te padrejte te lojes.Kjo e prishi bukurine e pjeses se pare te takimit,qe ne menyre te drejte do te kishte qene mjaft pozitiv per ne.Megjithate ne gjetem hapesire dhe shenuam nje gol te bukur me autor te mirenjohurin per dinakeri dhe shkathtesi ,Numuri 10 Karanxha qe gjuan prirazi rafsh me token,fuqishem dhe tundje e rjetes.

             Goli krijoi mendimin euforik per superioritetin tone dhe ndjenja e nenvleftesimin beri qe loja te leshohet gradualisht,u bene zevendesime te pamenduara mire,qe dobesuan mbrojtjen dhe krijuan mundesi per kundershtarin qe te shenoje dhe barazoje rezultatin ne fundin e pjeses se pare.

             Ne pjesen e dyte ,pasi folem me gjyqtarin ,skuadra jone beri nje loje mjaft te bukur dhe te qete,me sulme dhe kundersulme te shpejta duke shenuar dy here me ane te Agollit ne minuten e 11 me nje goditje mjaft te bukur brenda zones, dhe me Art Bylykun qe tashme ka krijuar fizionomine e tij si lojtar mjaft efektiv,,duke shenuar ne cdo loje.E pakuptushme ishte debulesa e tij perballe portjerit mik,pas nje pasi mjaft te sakte te Agollit,qe megjithese ishte ne pozicion shenimi preferoi te pasoje tek Bylyku,ky i fundit, me mjaft xhentilence e pason topin tek portjeri mik i cili e priti mjaft i habitur dhe pa e falenderuar.

            Fjale mjaft te mira duhen thene per organizatorin e lojes Becolli qe perballon loje te fuqishme ne mesfushe dhe i sheben mjaft sakte sulmuesve per te shenuar.Sigurisht mbrojtja dhe portjeri bene loje mjaft te bukur dhe korekte.

                 Faktori fushe mbetet problem per nje loje te bukur dhe te shtruar.Shpresojme ne zgjidhjen e shpejte te ketij problemi.

                           Ndeshja tjeter zhvillohet ne Woodbridge,per te shenuar dhe nje fitore tjeter.

VETEM BARAZIM 1 ME 1

        

          

                                   Waterbury me 17 Qershor 2012

                               Hamilton Park    ora 10;00

                               Koha mjaft e bukur dhe terreni i pershtatshem per ndeshje futbolli

                   Ekipet   ADRIATIC-me uniformen e zakonshme KUQ E ZI

            dhe ekipi mik me uniforme me vija te kuqe dhe te bardha

 

                                    Pjesemarja ne skuadren tone ishte relativisht e mire dhe u fillua me nje formacion te tille:

    ne porte SHPETIM  SHALLAF,mbrojtsa -Pellumb Ameti dhe Flladi Kulla,Ali Gjoza dhe petrit Xhaho.

  ne mesin e fushes Pecani,Bylyku, Kllobocishta dhe Coma -sulmi Ferro dhe Karanxha

  Ne rezerve   Faiku ,Fatmiri dhe Art Bylyku

              Ndeshja filloi e qete nga te dyja palet me sulme te pakta dhe gabime te shumta,duke bere qe loja te mos kishte bukurine e saj.Me kalimin e kohes loja mer forme te plote dhe tanet vihen ne pozita te favorshme shenimi qe nuk konkludohen per pasaktesi ose nxitim te sulmuesve.Rastet shoqerojne njera tjetren dhe vjen momenti i shenimit te golit nga ana jone pas nje aksioni nga krahu i djathte i sulmit tone qe mbeshtetet fuqishem nga mesfushori Artur Bulyku dhe ky i fundit shenon nje gol te bukur pas nje pasimi te sakte te Gezim Ferros.

             Pjesa e dyte ka te njejten pamje si e para,sulmi jone vazhdon pa reshtur te sulmoje dhe te godase por pa rezultat.Mesfushori yne Fejzaj gjuan disa here radhazi por pa mundur te shenoje,ndersa fuqia e skuadres tone po binte gradualisht,duke i dhene mundesi miqve te barazojne dhe ndoshta do ta kishin fituar ndeshjen neqofte se portjeri yne gjigand Shpetim Shallaf nuk do kishte bere nje pritje te veshtire ne fundin e takimit.

          U dalluan gjate ndeshjes Flladi Kulla ne rolin e nje qendermbrojtesi te pakalueshem dhe Petrit Xhaho debutues i ri me te dhena mjaft bindese teknike dhe fizike.

             Ndeshja mund te ishte fituar po te kishim patur me shume rezerva per ndrim.

                    Megjithate rezultati nuk perben nonje sfide me vete per te gjithe por e rendesishme ishte argetimi gjate dhe pas ndeshjes.

             Pellumb Ameti u be sponsor per nje dreke te bollekshme me birra dhe  mish qe e lezetoi gjithe diten e djeshme duke u bere edhe nismetar i levizjes per respekt e mirekuptim midis njeri tjetrit.

                SA BUKUR ESHTE TE JETOSH ME SHOQERI DHE MIQESI.

                    Mirupafshim javen e ardheshme ne Southington dhe suksese.

FITORE 4 me1

SKUADRA JOME ARRITI NJE TJETER FITORE TE RENDESISHME

TJETER FITORE DHE LOJE E HARMONISHME

               WARERBURY me 6 Maj 2012

 

                       HAMILTON PARK ORA 10;00 am

 

                 Ekipi i futbollit ADRIATIC,sot arriti nje tjter fitore te bukur dhe te merituar me rezultatin 3 me 0 kunder skuadres mike te Woodburyt.

Me kete fitore skuadra jone grumbullon 9 pike ne tre fitotret e fundit dhe ndodhet ne kreun e klasifikimit te pergjithshem.Fitorja e sotme erdhi si rezultat i nje loje te bukur dhe rezultative,me aksione te mirorganizuara qe fillonin nga mbrojtja ku shquhen te dy mbrojtsat e qendres P.AMETI  dhe A.TOPALLI,jo vetm te pakalueshem nga kundershtaret,por edhe nismetare te kundersulmeve tona,vazhdonin me lojen e mirorganizuar te mesfushes ,megjithe demtimin e Becollit qe u aktivizua vetem ne pjesen e dyte,dhe perfundonin tek sulmuesit tane AGOLLI DHE FERRO.

        Si rezultat i kesaj loje,ne pjesen e pare sulmuesi yne AGOLLI arrin te shenoje 2 gola ne pjesen e pare te ndeshjes ,duke treguar edhe nje here klasin e tij ne lojen e futbollit.

Goli i trete,me i bukuri i ndeshjes u shenua ne pjesen e dyte nga 55 vjecari Fejzaj ,debutues per heren e pare dhe sfidant i skuadres me paraqitjen e tij,komplekse ne nivel profesional.Urrime FAIK dhe ju urrojme loje te bukur dhe me bollek golash.

       SHPATULLAT E NGROHETA-Per here te pare ,pas 4 ndeshjes porta jone ka ndjere sigurine me te madhe ,pasi ne porte qendronte nje portjer gjigant,me pregatitje te larte teknike e profesionale,i zbritur si ortek nga malet e GRAMOZIT,per te filluar nje karriere te re dhe modeste me ekipin tone amator.I mirepritur ne debutimin e tij,nga gjithe pjestaret e skuadres,portjerit tone SHPETIM SHALLAF,i urrojme mirseardhjen dhe pjesmarje ne te gjitha takimet e mbetura.

               DISIPLINA-Objektivi jone kryesor eshte TE KENAQEMI DUKE LUAJTUR FUTBOOLL,gje qe e deshiron cdokush nga pjestaret e skuadres.Per te realizuar me se miri kete gje gjithkush duhet te perpiqet te jape kontributin e tij,duke evituar nervozizmin ne loje dhe te ndkoje me pjekurine e tij ne qetesimin e situates ne momentet kur ajo acarohet.

                     SUKSESE NE NDESHJETE ARDHESHME

              

 

TJETER FITORE E MERITUAR

   

 

                                FITORE E ADRIATIKUT ME REZULTATIN 4 ME 2

          HAJRI AGOLLI DHE GEZIM FERRO DEBUTUES PER HERE TE PARE ,BEJNE NJE NISJE TE BUKUR DUKE PERSHENDETUR RJETEN E PORTES MIKE NGA DY HERE NE CDO PJESE LOJE.

                    Loje plot fantazi dhe shpirt te larte gare nga organizatori i skuadres sone YLLI BECOLLI,pasime te sakta per sulmuesit tane dhe humbje te rasteve per shenim perpara portes mike.

                    XHOVAN KARANXHA -vertete sot nuk shenoi si ne dy ndeshjet e para ,por luajti mjaft bukur ne mesfushen tone duke thyer sulmet e kundershtarit sidomos ne pjesen e dyte ku presioni i tyre ishte vazhdimisht ne ritje.

                  Si edhe ne ndeshjet e kaluara,dyshja e mbrojtsave te qendres PELLUMB AMETI , ARTAN TOPALLI dhe BLERIM COMA  ,perballoi nje volum te madh loje dhe theu me shume sukses sulmet e kundershtarit duke dale vazhdimisht fitimtar ndaj tyre.

                   Per shpirt gare dhe ndimese te madhe u dalluan edhe pjesa tjeter e skuadres,GJERGJI PECANI,GEZIM BYLYKU,RIDVAN OCKA,LEONARD STOJKO,ALI GJOZA DHE VETERANI I PALODHUR TRIFON BELERI.

                  Mungesat ne pjesmarje na detyruan te luajme pa zevendesime gje qe ishte dicka mbingarkese per te gjithe shoket.Sidomos mungesa e portjerit veteran,ish pjestar kryesor  ZINI FERHATI,njehet dukshem duke vene ne pozite drejtuesit e skuadres te bejne zgjidhje jo profesionale.

                  Nervozizmi i cfaqur hera heres gjate lojes se sotme,pavarsisht rethanave ,ishte dhe eshte jo i mirepritur nga te gjithe pjesmaresit.

                         QELLIMI JONE ESHTE TE LUAJME FUTBOLL DHE TE KENAQEMI KUR LUAJME TE QETE DHE PA NERVA.

                   Suksese ne ndeshjet e tjera

GEZUAR SEZONIN DHE SKUADREN E RE

                       NUK KA RENDESI NESE HUMBEM APO FITUAM NE REZULTAT

                                                                          NE FITUAM DHE DO FITOJME NE ARGETIM QE ESHTE DHE QELLIMI YNE KRYESOR

                                                                                                                     VLERAT TONA TE VERTETA DO TI TREGOJME NE TE ARDHMEN.

                       GEZUAR SKUADREN E RE DHE SUKSESE NE SEZONIN QE SAPO FILLOI.

HUMBJE E THELLE

        

 

                                                    ALBANIANS UNITED    0-4   GLASTONBURY CELTICS

 Prospect me date 7 NENTOR 2010

 

                 PJESMARJE SHUME E ULET vetem14 dhe DEMTIME TE RENDA  GJATE LOJES QE ULEN AFTESINE  MBROJTESE DHE SULMUESE SKUADRES.U demtuan -Hajriu,Vali dhe Blerimi

               DUHET THENE REALISHT QE SKUADRA KUNDERSHTARE DOMINOI TOTALISHT NE TE GJITHA ASPEKTET,POR VECANERISHT NE ATE FIZIK.

                    PERFUNDIMISHT EKIPI YNE ESHTE JASHTE PRETENDIMIT PER KUPEN E CONNECTICUT

KAMPIONET E VJESHTES

 

NE JEMI KAMPIONET E VJESHTES

              SHQIPONJAT KUQ E ZI KAMPIONE TE VJESHTES

                                        FITORE E MERITUAR ME REZULTATIN 4 ME 2

                                                          LOJE MJAFT E BUKUR E SKUADRES TONE ,QE MUND RIVALET TANE DHE SIGURON KREUN E KLASIFIKIMIT PER FAZEN E PARE.

                 NEXHMI ETEMI SHENON DHE DY GOLA TE TJERE DHE MBETET GOLESHENUESI ME I MIRE ME 18 GOLA VETEM NE FAZEN E PARE.

                    Prospect me date 24 TETOR 2010

                               Tereni me lageshti ,koha e vranet me kushte mjaft te favorshme

Formacioni fillestar-Portjer Fetahu;mbrojtsa --Grazhdani,KolamiSpahiu dhe Ahmeti;mesfusha  -Karanxha,Becolli,Pecani [Boci 20 min] dhe Coma ;ne sulm te zakonshmit Etemi dhe Agolli.

                     Rezervat-Beleri,Emini, Ferro,Bylyku dhe Krivca 

                 Shenues    Boci ne minuten e 26  ;Etemi ,min.32te pjeses se pare me goditje denimi dhe 36 te pjeses se dyte;Agolli ne minuten e 12 te pjese se dyte.

                   Karton i verdhe -Agolli

                        Ndeshja e sotme me rivalet tane qe mbanin padrejtesisht vendin e pare ,ishte teper e rendesishme per te percaktuar kreun e klasifikimit dhe kampionin e vjeshtes .Dhe enigma u zgjidh ne perfundim te 90 minutave loje te bukur dhe emocionante nga ana e skuadres tone qe vulosen perfundimisht shifrat 4 me 2 dhe shpalljen  skuadres kampione te vjeshtes.

                       Takimi filloi mjaft i ekuilibruar nga te kuqte qe kontrollojne mjaft mire mesin e fushes, duke i i kunderpergjigjur  bukur lojes se forte te kundershtareve tane ,te fuqishem fizikisht dhe me te dhena trupore dominante.Te dyja palet duket sikur studjojne me kujdes njera tjetren per te gjetur pikat e dobta dhe per te dhene goditje pikerisht atje.Ne minutata e para dallohet loja e forte e Gjergji Pecanit ne rolin e mesfushorit me tipare shkatruse dhe tentativat e fantazistit tone YLLI BECOLLI per te regulluar lojen dhe per ta ftur ne rrjedhen tone.

                       Ne minten e 22 te ndeshjes behet nje ndrim ,vendin e Pecanit e ze Boci ,nje mesfushor i fuqishem me tipare sulmuese dhe bomber ne momente te caktuara ,qe shume shpejt hyn ne lojen e skuadres dhe 4 minuta me vone shenon nje gol mjaft te bukur,udke pare daljen e gabuar te portjerit mik,ja kalon topin mbi koken e tij dhe topi prehet i qete ne porten kundershtare.

                        Por vetem 3 minuta do te zgjaste gezimi yne,sepse ne minuten e 29 miqte do te barazonin rezultatin ,pas nje goditjeje me koke brenda zones se reptesise,qendrim statik i mbrojtsave tane qe nuk arrijne ta shqetesojne kundershtarin ,qe realizon pa veshtiresi.

                         Gezimi yne do te rikthehet shume shpejt ,pasi  ne minuten e 32 ,golshenuesi yne i talentuar Nexhmi Etemi,do te ekzekutonte me mjeshteri nje goditje denimi  ne afersi te zones se reptesise kundershtare ,pak sa priret ne krahun e djathte te saj ,kur gjuan fuqishem tokazi dhe pershendet serish rjeten e portes dhe 2 me 1,rezultat me te cilin mbyllete pjesa e pare.

                         Pjesa e dyte ishte shume e bukur per skuadren tone,qe leviz mjaft bukur ne fushen e lojes,mbrohet fuqishem ,organizon sulme dhe ve ne veshtiresi skuadren mike.Dallohen ne lojen e bukur sulmuesit Etemi dhe Agolli,qe kombinojne mire mes tyre pas topave te futur me mjeshteri nga Becolli dhe Boci.Sulmet tona  mbeshteten fuqishem nga mesfushoret tane te kraheve ,Coma dhe  Karanxha ,qe po me aq vendosmeri dhe force marrin pjese ne thyerjen e sulmeve te kundershtarit.Futja ne loje e Ferros,sjell mjaft peshtjellim ne mbrojtjen kundershtare ,pas depertimeve te shpejta te tij ne krahun e djathte dhe daljeve  zbuluar perpara portes kundeshtare .Ne vazhdimesine e kesaj loje te bukur do te dilte goli i trete me autor Agollin,pas kombinimit me Etemin,qe e nxjer ate zbuluar ne krahun e majte,qe godet priret ne krahun e majte te portes dhe shenon nje gol qe i jep avantazh te madhe skuadres.

                       Ne minuten e 28 te ndeshjes,kundershtari shenon serish pas ekzekutimit te nje korneje,topi futet brenda zones se reptesise,kalon gjithe pasqyren e zones ,pa u prekur nga asnje mbrojtes,perfundon ne kembet e nje lojtari kundershtar ,qe fare afer portes gjuan ,por veterani i portes Fetahu, me reflekse rinore, grushton ,topi rikthehet ne loje ,mbrojtesat tane ezitojne  dhe perfiton nje lojtar tjeter qe gjuan dhe shenion.

                        Ne minuten e 36 njeriu GOL- Nexhka shenon perseri nje gol te bukur qe vulos perfundimisht shifrat 4 me 2 dhe fitoren tone te 7 ne kete kampionat te bukur ,dhe titullin kampion te vjeshtes.

                    Ne minutat e aktivizuara lojtari yne shtatlarte Gezim Bylyku demonstroi talentin e tij prej organizatori dhe klasin teknik nepermjet pasimve te sakta per sulmuesit.Per te erdhur keq demtimi i Agron Krivces,qe nuk arriti te kontribonte ne ndeshjen e sotme.

                      Mbrojtja jone, pavaresisht gabimeve ne momentin e pesimit te golave,zhvilloi nje loje mjaft te bukur,ne thyerjen e sulmeve te kundershtarit,ku u dalluan mbrojtesi i krahut te djathte Gezim Spahiu dhe vecanerisht mbrojtesi i majte Pellumb Ahmeti ,qe ishte ne diten me te mire te tij dhe u be i pakalushem per kundershtaret.

                     Pjestaret e tjere qe nuk u aktivizuan ne ndeshjen e sotme ,do te desha te me mirkuptonin.

Fitorja  ka vlera te medha per skuadren.

FITIMTARET

EAST RHINOS 0-3 ALBANIANS UNITED

               FITORE E MERITUAR E SHQIPONJAVE KUQ E ZI ME REZULTATIN 3 ME 0

                                 SI ZAKONISHT RASTE TE HUMBURA PER TA THELLUAR ME SHUME REZULTATIN.

                                                 PAS FITORES CELEBRIM I GEZUAR NE AMBIENTET E  ELENI RESTAURANT ME PRONAR AGRON KRIFCA,PJESTAR I EKIPIT TE FUTBOLLIT

 

           EASTON me date 17 tetor 2010

                           Tereni mjaft i pershtatshem dhe koha e bukur per ndeshje futbolli

                           goleshenues N Etemi ne te 7 minute te pjeses se pare.

                                              H.Agolli  ne minuten e 4 dhe 8 te pjeses se dyte.

 

                Ekipi i futbollit ALBANIANS UNITET arriti sot nje fitore tjeter te paster me rezultatin 3 me 0 me ekipin e EAST RHINOS,fitore kjo e merituar pas nje loje te bukur me qartesi sulmesh ,zbritje dhe kunderzbritje te njepasnjeshme  dhe me raste te shumta per shenim ,qe mund ta kishin thelluar akoma me shume rezultatin e ndeshjes.

                Loja filloi e shpejte nga ana jone dhe futbollistet tane hyne shpejt ne rjedhen e lojes duke e mposhtur psikollogjikisht kundershtarin,qe ne minutat e para .Shume shpejt ,pra ne minuten e 7 te te takimit ,mjeshtri yne Nexhmi Etemi mer nje top ne krahun e majte te sulmit tone,triblon me mjeshteri dhe elegance dy mbrojtsa kundershtare dhe nxjer vehten e tij ne pozicion te favorshem ,gjuan fort me te djathten dhe shenon nje gol mjaft te bukur.

             Goli i cliroi plotesisht lojtaret tane nga ankthi gje qe beri qe loja jone te fitoje lirshmeri me te madhe,te forcohet loja ne mesfushe dhe te krijohen raste te pastra per shenim.Per tu permendur ishte rasti i sulmuesit Agolli ,qe mer nje top nga dirigjenti i skuadres Ylli Becolli,del ne pozicion gjuajtje ne krahun e djathte dhe gjuan fluturimthi ,por topi mer hark dhe perfundon jashte.E njejta skene perseritet me vone po me kete lojtar qe kryen volum loje ,del ne pozicion te paster shenimi por ne momentin final nxitohet dhe gjuan jashte.Mesfushori yne G.Ferro ne disa raste futet mjaft bukur ne krahun e djathte te sulmit tone ,fale levizjeve te tij te shpejta dhe te pakapshme per kundershtarin,por fatkeqesisht ,ne momentin final ai pason ose gjuan keq,duke bere qe te humben mjaft aksione sulmuese.

              Pas minutes se 20 te pjeses se pare, loja jone fillon te zbehet dhe dalngadal kundershtari fiton terren ne mesin e fushes,administron me mire topin dhe del me shume para portes tone ,por sulmuesit e tij jane te pasakte,dhe kjo ben qe porta jone te shpetoje mrekullisht nga pesimi i golit.Mbrojtje jone detyrohet ti pervishet nje pune te veshtire per thyerjen e sulmeve te kundershtarit dhe dallohet si gjithmone per shpirt te larte gare dhe nderhyrje te veshtira ,si ne qender dhe ne krahe.I rezikshem shume ishte rasti i minutes se 32 te takimit kur mbrojtesi yne Kolami,nuk arrin te godase dot topin e futur ne zonen tone te reptesise ,duke i dhuruar nje top mjaft t bukur sulmuesit kundershtar me numur 5,qe gjuan mbi trahun e portes te mbrojtur nga portjeri yne Fetahu.Keshtu mbyllet pjesa e pare e takimit.

              Pjesa e dyte fillon rufeshem nga kundershtari yne ,qe kerkon medoemos barazimin.Por i befasishem kundersulmi yne dhe ne minuten e 4 te takimit,do te dilte goli i dyte me autor Agollin,pas nje topi te mare ne krahun e djathte ,gjuan tokazi pa shume pretendime ,gabim fatal i portjerit mik,topi prek shtyllen ne krahun e majte dhe perfundon matane vijes fatale, por pa prekur rjeten.Tjeter moment gezimi per ne ,qe levizim me lirshem ne te gjithe fushen.Mesfusha jone me ne krye motorrin YLLI Becolli,mbeshtet mjaft mire sulmin dhe mbrojtjen,nxjerr sulmuesit ne pozicion shenimi  dhe ne disa raste mesfushori yne Eduart Boci gjuan rezikshem por pa mundur te shenoje.Minuta e 8 te e ndeshjes ,tjeter gezim i shkaktuar nga goli i dyte dhe mjaft i bukur me autor Agollin ,qe ne pjesen e dyte korrigjon shenjestren,duke na dhene vertet siguri dhe superioritet,mbi kundershtarin.Ne minutat e tjera kundershtari acarohet disi nga rezultati i ndeshjes ,luan ashper,pasi referi lejonte ate dhe lojtaret tane i pergjigjen kundershtarit me te njejten monelle.Teper i kenaqur lojtari yne i ,simpatizant i lojes se ashper ,i mirenjohuri Pecani,qe pati shume mundesi per te treguar talentin e tij ne peshat e renda.

               Portjeri yne Zihni Fetahu,ne gadishmeri te perhershme e mbajti edhe 90 minuta te tjera porten e tij te pa prekur.Per tu permendur pritja e tij mjaft bukur ne pjesen e pare te takimit kur evitoi nje gol te sigurt pass nje gjuajtjeje tokazi ne krahun e majte te portes dhe ngjitur me shtyllen vertikale.Ne syte e tij pasionante per futbollin, mund te dallosh fare qarte si gezimin ne rast fitoreje ashtu edhe hidherimin kur peson gol.Sot ai nuk pati shume mundesi te festonte momentet e para ,pasi nga kenaqesia e fitores kishte humbur portofolin,gezim qe iu rikthye shume shpejt nga nje njeri i mire,sportist i  skuadres kudershtare qe e njoftoi gjetjen e tij.

                 Pas ndeshjes ekipi yne festoi mjaft bukur ne ambjentet e ELENIS restaurant,nga gjesti mjaft bujar i pronarit te tij AGRON KRIFCA,njekohesisht dhe pjestar i skuadres tone,qe na ftoi dhe na kenaqi te gjitheve.Me kete rast i urrojme Agronit suksese ne bussinesin e tij dhe lumturi ne familje.

                  Eshte rasti te kujtojme se te djelen tjeter ekipi ka nje ndeshje mjaft te rendesishme per te zhvilluar me Southeast rovers.Fitorja na mban ne kreun e klasifikimit ,prandaj do te deshiroja tju urroja fitore dhe vetem fitore,por pa harruar lojen korekte me kundeshtaret dhe referat.

             

 

EAST RHINOS 0-3 ALBUNITED

                      CUPA E SHTETIT TE CONNECTICUT

                                          DHE HUMBJA JONE E PARE ME REZULTATIN 4 -1

 

                                         CHESHIRE AZZURI   4-1 ALBANIANS UNITED

 

               Skuadra jone regjistroi humbjen e pare ne kupen e shtetit me rezultatin e thelle 4 me 1,pas nje loje te bukur,dhe presioni te vazhdushem mbi kundershtaret tane dhe rastet e shumta per shenim te cilat duhet te ishin kthyer ne gol.Ne futboll ndodh rendom -po nuk shenove ti shenon kundershtari.Keshtu ndodhi me ne ,ne beme volum loje dhe krijuam raste te shumta per shenim,ndersa azzuret kundersulmuan dhe shenuan 4 here.

            Eshte ndeshja e dyte qe po humbasim pas nje loje te bukur ,por shperdorim te rasteve te shumta per gol dhe kjo vjen pasi sulmuesit tane nxitohen shume ne fazen finale te aksionit,dhe jane te pasakte ne gjuajtjet e tyre.

             se dyti -Egoizmi eshte cfaqur dukshem ,gjate dy lojave te fundit duke bere qe te mos finalizohen me sukses sulmet tona

    Skuadra jone ka ne gjirin e saj disa lojtare cilesore qe shquhen per teknike te larte ne perdorimin e topit ,levizshmeri ne fushe goditje perfekte ,pergatitje te mire fizike dhe shpirt gare ,qe me te vertete na i kane zili kundershtaret tane  dhe i ka detyruar ata te mobilizohen kur lozin me ne.Por ajo qe kerkohet dhe duhet te bejne ata ,eshte qe te tregohen me modeste,te respectojne me shume njeri tjtrin ne fushe ,te forcojne unitetin ,duke lene menjane nervozizmin qe eshte i demshem per kedo.Eshte teper e panevojshme dhe shume e demshme ,verejtja me ze te larte dhe aq me teper e bertitura per te shprehur pakenaqesine per nje top te dhene keq ose te pa pasuar,ne nje moment qe dikush e quan te pershtateshem.Ajo, d. m.th e bertitura ska ashnje gje te mire ,pervec qe sjell shqetesim individual dhe probleme ne gjykimin e kolektivit,e percarjene shoqeri.

             se treti-DISIPLINA ne loje ka qene dhe mbetet problem kryesor.

         Ne jemi ekip amator qe na pelqen futbolli dhe kemi bere shume perparime ne kete drejtim.Por sic cdo sport tjetr futbolli kerkon disipline te forte ne zbatimin e detyrave gjate lojes.Futbolli luhet nga 11 lojtare por qe luajne me nje mendim dhe per nje qellim.Nuk mund te luaje sejcili me vehte dhe per vehte ,sepse nuk arrihet qellimi kryesor i kenaqesise qe eshte realizimi i golit dhe fitorja.Mire eshte qe para ndeshjes te degjohen me kujdes detyrat e dhena,dhe gjate ndeshjes te degjohet nonje verejtje qe behet per te plotesuar me se miri detyren.Gjate lojes te degjohet zeri i kapitenit te skuadres dhe nonje verejtje qe ben portjeri per mbulimin e kundershtarit.

              Javen e ardheshme ekipi do te luaje per kampionat me East Rhinos.Kjo ndeshje duhet fituar pa tjeter per te ruajtur kreun ne tabele por edhe per te realizuar objektivin.Ekipi yne ka mundesi te shumta,vetem me pak kujdes me te mire rezultatet do te arrihen patjeter.

                    SUKSESE

HUMBJA E PARE E SKUADRES

"LOJA E RASTEVE TE HUMBURA" HUMBJA E PARE SKUADRES SONE ME REZULTATIN 1 ME 0 kunder TRUMBULL TIP TOP LOJE MJAFT E BUKUR DHE KEMBENGULJE PER TE BARAZUAR POR TE PAFAT. DITE MJAFT E HERET PER TE KUQTE PROSPECT me date 3 Tetor 2010 Mot mjaft i bukur dhe e fresket ,kushte mjaft normale per futboll                                                                    Loja filloi mjaft e ekuilibruar nga te dyja skuadrat ,me sulme dhe kundersulme respektive ,por miqte do ti afroheshin me shpejt portes tone duke rezikuar ndjeshem porten e Fetahut .Ne minuten e 12 te pjeses se pare nje harkim i cuditshem i topit ,ngjitur me shtyllen horizontale,shume i rezikshem per cdo portjer profesionist me trup te zhvilluar dhe jo per portjerin tone shtatshkurter Fetahu ,qe cuditerisht ben nje grushtim te veshtire ,duke e nxjere topin mbi traverse,duke shpetuar skuadren nga shenimi i golit. Pas ketij rasti loja e skuadres tone filloi te marre gjallerine e saj dhe shume shpejt sulmusit tane Etemi dhe Agolli vihen perpara portes mike,ne pozicion gjuajtje por .....jashte ....mbi traverse. Rastet e humbura bejne punen e tyre rendojne psikologjikisht lojtaret tane,dhe vjen minuta e 19 e takimit kur sulmuesi Lohja i mirenjohur nga lojtaret tane per gjuajtjet e tij te fuqishme ,gjuan tokazi ne krahun e djathte te portjerit Fetahu ,ngjitur me shtyllen vertikale ,dhe shenon. Pas golit skuadra jone hillet terresisht ne sulm ne kerkim te barazimit ,krijon raste te shumta per shenim ,por vetem kaq.Dita e diele ishte mjaft e heret dhe topi e kishte mjaft te veshtire te gjente rugen e rjetes.Per 70 minuta te tjera nuk reshten perpjekjet e lojtareve tane ,duke perballuar lojen e ashper te kundershtareve tane.Mbrojtja jone iu pervesh nje pune mjaft te veshtire ,duke perballuar lojen e ashper te sulmuesve shtatlarte te ekipit mik,qe nuk kursyen as shqelmat ne dem te mbrojtsave tane. Mesfusha jone kreu volum te madh loje si ne organizimin e sulmeve ashtu edhe ne mbrojtje,ku u dalluan dy organizatoret Becolli dhe Boci. Sulmi jone u perball gjithmone me lojen e ashper te mbrojtsave kundershtare sidomos nga mbrojtesi i tyre i qendres Rugova ,qe e ka teper te veshtire te komunikoje me bashkekombesat e tij ne gjuhe amtare,dhe revolten e padrejte e shpreh anglisht.Me mire per kete mund te flasen kembet e sulmuesit tone Nexhmi Etemi,qe perballuan goditjet e ashpra te tij,per te frenuar talentin dhe mundesite e shenimit.Sumuesi tjeter Agolli ,me klasin e tij teknik ,dominoi mbi mrojtsat kundershtare u vu disa here perballe portes mike qe luante pothuajse pa portjer,por .......fatkeqesi.Rasti i fundit ishte i Pellumb Ahmetit ,qe 2 metra larg portes ,kur e kishte me te lehte ta futte topin ne rjete ,beri me te veshtiren duke e gjuajtur me koke jashte.Dikush na kishte mallkuar ne diten e 3 tetorit,dhe ne e vuajtem kete mallkim!!!!! I fundmi qe u largua nga fusha e lojes ishte portjeri kundeshtar,nje djale i gjate dhe i qethur 0 ,qe duke qeshur nga kenaqesia ,mu shpreh :-"nuk eshte faji im qe ju nuk gjuajtet ne porte" Pas kesaj humbje ekipi yne ndollet ne vendin e dyte me 16 pike . Te nderuar dashamires te futbollit. Humbja e se djeles nuk duhet te na dekurajoje ,perkundrazi te na mobilizoje me shume per te mos u ndalur ne serine e fitoreve .Skuadra jone eshte skuadra me e kompletuar dhe me e mire nga te tjerat ne divizionin tone ,vetem me me shume disipline ne do shkojme drejt titullit. Kemi humbur vetem nje beteje por jo luften qe vazhdon... Javen e ardheshme ekipi yne ndeshet me Cheshire Axuri ne oren 11:00 ne QUINNIPAC Park,CHESHIRE Suksese Jini shume te lutur te shkruani komentet tuaja.Faleminderit

                   BARAZIM 4-4

GEZUAR DITLINDJEN

              BARAZIMI I PARE I SKUADRES SONE,ME MUNDESI TEPER POTENTE PER TA FITUAR KETE GARE TE RENDESISHME .

              GABIM FATAL I MBROJTSAVE TANE NE MINUTEN E FUNDIT TE TAKIMIT,QE I HEQ DY PIKE TE CMUESHME TE KUQVE.

                  LOJE MJAFT E BUKUR NGA FUTBOLLISTET TANE ,ARMONIZIM I VEPRIMEVE SI NE MBROJTJE,MES FUSHE DHE NE SULM.

           NORWALK me date 26 shtator 2010

                    ora 10:00 am

             moti mjaft i bukur per te zhvilluar nj loje te bukur futbolli.

          Formacioni fillestar per ekipin tone-Ne porte Fetahu-mbrojtsa Grazhdani,Kolami,Spahiu,dhe Krifca-ne mesin e fushes-Karanxha,Becolli Boci dhe Coma,-ne sulm te zakonshmit-Agolli dhe Etemi,   Rezervat -Pecani,Beleri,Emini.

          Golshenues Nexhka  7,60 dhe 87 minute te takimit,Hajriu ne minuten e 19 te pjeses se pare

           Kartona te verdhe Kolami,Agolli Spahiu dhe Karanxha

 

               Takimi i sotem ishte teper i rendesishem per te dyja skuadrat ,nisur nga renditja ne klasifikim dhe objektivat.Keshtu qe loja filloi e fuqishme nga te dyja ekipet qe me sa duket ne minutat e para po studjonin njera tjetren,Por skuadra jone do te befasonte kundershtarin kur ne minuten e 7 te takimit shenon me ane te mjeshtrit tone te golit Nexhmi Etemi ,qe pasi me nje top nga portjeri kundershtar,gjuan me hark te fuqishem dhe topi prehet i qete ne poten mike.

            Kater minuta me vone ,ne te 11 minute kundershtaret tane barazojne takimin ,pas nje aksioni te bukur ne krahun e djathte te mbrojtjes tone,pasiguri e mbrojtsave ,grushtim i portjerit Fetahu qe nuk e largon topin ,qe endet ne zonen tone te reptesise,dhe nje nga sulmuesit kundershtare gjuan dhe barazon.Por tanet nuk dekurajohen ,vazhdojne lojen me me force dhe ne minuten e 19 te takimit do ta shohin vehten perseri ne avantazh me ane te sulmuesit tjter te rezikshe Hajri Agolli,qe ben me te vertete nje gol te bukur ,pas nje asisti te marre nga Nexhka ,shmanget disi ne te djathte ,dhe gjuan tokazi ne krahun e djathte te portes mike, dhe 2 me 1 per ne.Rastet shtohen nga te dyja palet qe sulmojne intesivisht,por do te jene kundershtaret ata qe do shenojne nj gol tjeter ne minuten e 34 te te takimit ,barazim i shifrave 2 me 2 ,qe mbyll edhe pjesen e pare.

            Pjesa e dyte,ekipi yne shtrengohet ne mesin e fushes dhe preferon te luaje me topa te gjate duke shfrytezuar mjaft bukur shpejtesine dhe tekniken e dy sulmuesve tane,qe vene mjaft ne veshtiresi mbrojtjen mike.Dhe nuk do vononte, do dilte ne drite goli yne  i trete ne minuten e 60 te takimit,pas nje pasimi te Agollit qe nuk gjuan vete por preferon te pasoje tek Nexhka dhe entuziazmi yne brenda dhe jashte fushes ,eshte ne maksimumin e tij.Por nuk zgjat shume vetem 5 minuta dhe miqte barazojne perseri,pas nje pasigurie ne mbrojtjen tone ,dalje te gabuar te portjerit Fetahu dhe nje gol i dhuruar per mbrekulli nga te kuqte.

               Minuta e 87 e takimit solli nje gol tjeter te bukuar nga ana e Nexhmi Golit,qe u duk sikur vdo vuloste dhe rezultatin e takimit,por fatalitet ne minuten e fundit shtese ,pasiguri e perzjere me lodhje,hezitim ne nderhyrje dhe tjeter barazim qe ishte dhe final sepse disa sekonda me vone referi do fishkellente per perfundimin e pjeses se dyte dhe te gjithe ndeshjes ,me rezultatin e barabarte 4 me 4..Keqardhja dhe zhgenjimi dalloheshin qarte ne fytyrat e lojtareve tane ,ndersa ne kampin mik entuzjazmi dhe gezimi per kete barazim,ishin mjaft evident.

               Per nje gje jemi te sigurt tani,qe skuadra jone e kuqe ka fituar besim ne vetvehte dhe ka kallur tmerin dhe friken tek kundershtaret tane qe barazim me ne e konsiderojne fitore.

               Te panevojshem ishin kartonat e verdhe te mare nga lojtaret tane dhe sidomos ngritja e tensionit ne pjesen e dyte duke qene se neve ne cdo kohe ishim ne avantazh mbi kundershtarin.

                Pas ndeshjes nje dreke mjaft e bukur shtruar ne HAMILTON PARK,nga dy shoket tane MITIKA GRAZHDANI dhe VALENT KOLAMI,per te kujtuar dhe urruar ditlindjet e tyre,qe shton kenaqesine e kesaj dite kaq te bukur dhe te kendeshme,me shoqeri dhe harmoni te plote. I urrojme edhe nje here te dy shokeve tane:

                         GEZUAR DITLINDJET TUAJA TE DASHUR SHOKE ,U BEFSHI 100 VJEC DHE FESTOFSHI KETE PERVJETOR TE MADH BASHKE ME EKIPIN E FUTBOLLIT TE 100 VJECAREVE.

                    

                                         Suksese ne javen e ardheshme ne ndeshjen e radhes me Trumbull Tip Top

 

          PROSPECT ME DATE 19 SHTATOR 2010

                      ORA LOKALE  10:00

                        FITORE E THELLE E SKUADRES TONE KUQ E ZI ME REZULTATIN 7 -0

                         BOMBERI YNE  NEXHMI ETEMI  SHENON 5 GOLA RADHAZI DUKE KRYESUAR LISTEN E GOLSHENUSAVE

                                         LOJE PLOT  FANTAZI E SULMUESIT TJETER HAJRI AGOLLI ,PASIME TE SAKTA PER SHOKET E TJERE DHE GOL TJETER I TIJ, QE CEL SERINE E GOLAVE .

                        GARDIANI I PORTES,ZINI FETAHU KISHTE HARUAR TE MERTE CELSAT DHE PORTA E MBROJTUR PREJ TIJ MBETI E PACENUAR PAR 90 MINUTA.

                       ASNJE KARTON I MARRE NE KETE NDESHJE SPECTAKULARE DHE ME BOLLEK GOLASH

         FITORJA E KATERT RADHAZI E SHQIPONJAVE KUQ E ZI

                                                   PERSERI SHENOJNE SULMUESIT TANE TE REZIKSHEM NEXHMI ETEMI DHE HAJRI AGOLLI

                                                                LOJE E SHKELQYER E MBROJTESIT TE QENDRES VALENT KOLAMI

Norwalk me date 12 shtator 2010,ora lokale 10:00

        Kartona te verdhe V.Kolami H.Agolli;karton i kuq G.Ferro

         Golshenuesit-H.Agolli 7 minute,dhe N.Etemi 22 min.te pjeses se pare dhe 15 minute te pjeses se dyte.

Formacioni fillestar-portjer Z.Fetahu: mbrojtsa Spahiu,Grazhdani,Kolami,dhe Ahmeti;ne mesin e fushesFerro ,Blaceri,Beni dhe Coma;sulmi i perbere nga te zakonshmit N.Etemi dhe H.Agolli.

                 Ne rezerve T.Beleri,Emini Pecani

          Loja filloi teper e shpejte nga ana jone dhe shume shpejt skuadra jone kaloi ne avantazh ne minuten e 7 te te lojes pas nje aksioni te shpejte dhe te bukur ne krahun e djathte te sulmit tone,me protagonist Gezim Ferron,qe pason bukur tek H.Agolli dhe ky i fundit nuk gabon ne goditjen e tij te fuqishme dhe tund rjeten e portjerit mik.Goli sikur i liroi lojtaret tane nga presioni i fillimit te lojes dhe pas kesaj fillojne te levizin me lirshem ,te ndertojne aksione te njepasnjeshme ne porten kundershtare,por pa fuqi konkretizuese,Ne minuten e 22 te sulmuesi yne i rezikshem,Nexhmi Etemi,pas nje aksioni vetjak,me triblimet e tij te zakonshme,godet fuqishem dhe topi ska ruge tjeter vecse te prehet ne porten e portjerit mik.

               Pjesa e dyte fillon me shpejtesi nga ana jone dhe rastet krijohen me shpejtesi para porte mike.Ne minuten e 15 te kesaj pjese mjeshtri yne i golave perseri godet fuqishem dhe shenon nje gol me te vertete te bukur dhe kerkon zevendesim.Ne keto momente ekipi yne kalon ne eufori dhe leshon teren ne mesin e fushes.Skuadra mike sulmon totalisht,ndrmer sulme ne krahun e djathte te mbrojtjes tone qe nuk mbulon mire dhe i krijon mundesi kundershtarit te shenoje golin e tyre te vetem,qe ishte plotesisht i evitushem.

              Megjithe fitoren e arritur duhet thene se loja e skuadres sone nuk ishte ne nivelin e ndeshjeve te tjera,mungoi lidhja midis reparteve,pasi tendenca ishte te luhej me topa te gjate nga mbrojtja ne sulm,dhe padyshim pati pasime te gabuara,te pasakta dhe te nxituara,duke bere qe sulmet tona te thyeshin shpejt.Mesi i fushes nuk luftoi si duhet per topin e pare duke ja lene ne zotrim gjithmone kundershtarit.Eshte per tu lavderuar dhe falenderuar,pjesmarja ne loje e Benit,qe megjithse pa stervitje ,perballoi nje volum te madh pune dhe ndihmoi shume ne ndertimin e aksioneve.

             VALENT KOLAMI ishte lojtari i ndeshjes,teper i levizshem e dinamik,i shpejte dhe agresiv,gjithmone i palodhur ne te gjithe sektoret e fushes,ishte protagonist i shpetimit te portes tone nga gola te sigurt,me nderhyrjet e tij decizive dhe teper te rezikshme ne momentet finale.Faleminderit Vali,nuk mund te te themi me shume se te thame gjate drekes se bukur pas ndeshjes.

                DISIPLINA mbetet problem per skuadren tone,dhe treguesi ishin dy kartona te verdhe dhe nje i kuq ne nje moment te panevojshem.Cdo pjestar i skuadres duhet te kete ndjenjen pergjegjesise per cdo veprim te gabuar qe ben,te mendoje qe pa skuader nuk mund te argetohemi dhe zbavitemi.Keto gjera duhet ti mendoje mire para se te flase per te kundershtuar gjyqtarin ,te shtyje kundershtarin apo cdo gje tjeter te gabuar.

           PJESMARJA ne ndeshje eshte problematike per skuadren tone.Eshte ndeshja e katert qe ne shkojme me mungesa qe e kane vene ne veshtiresi lojen e skuadres.Dakord me mendimin qe familja ne radhe te pare ,por shtrohet pyetja nuk kemi asnje detyrim ndaj shokeve te skuadres?

Gjithsejcili duhet ta kishte bere mire llogari qe para se te vendoste per tu regjistruar,se dita e djele eshte e mire apo e keqe eshte argetim ose pune.

                 URRIMI ME I MIRE JU BE DY VETERANEVE TE SKUADRES SONE NE DITLINDJET E TYRE

                                          TRIFON BELERI          MBUSHI 69 VJEC

                                          ZINI FETAHU               MBUSHI 59 VJEC

           Qe te dy veteranet jane te lidhur me futbollin heret qe ne femijerine e tyre dhe pasioni per te nuk i ka lene akoma.Ata jane modeli i sportistit pasionat,te sjellshem ,te edukuar ,me seder sportive dhe krenaria jone ,me te cilen mburemi para te tjereve kur i prezantojme si dicka te vecante.

              PRANDAJ TE DASHUR VETERANE ,ME SHUME RESPEKT ,JU URROJME

                                                      GEZUAR DITLINDJEN,TE RRONI SA TE DONI ,DHE TE GJITHA DITLINDJET I FESTOFSHI NE FUSHEN E BLERTE TE FUTBOLLIT PERKRAH SHOKEVE TUAJ.

                                        FALEMINDERIT

                                            

VALENT KOLAMI LOJTARI I NDESHJES

         FITORJA E KATERT RADHAZI E SHQIPONJAVE KUQ E ZI

                                                   PERSERI SHENOJNE SULMUESIT TANE TE REZIKSHEM NEXHMI ETEMI DHE HAJRI AGOLLI

                                                                LOJE E SHKELQYER E MBROJTESIT TE QENDRES VALENT KOLAMI

Norwalk me date 12 shtator 2010,ora lokale 10:00

        Kartona te verdhe V.Kolami H.Agolli;karton i kuq G.Ferro

         Golshenuesit-H.Agolli 7 minute,dhe N.Etemi 22 min.te pjeses se pare dhe 15 minute te pjeses se dyte.

Formacioni fillestar-portjer Z.Fetahu: mbrojtsa Spahiu,Grazhdani,Kolami,dhe Ahmeti;ne mesin e fushesFerro ,Blaceri,Beni dhe Coma;sulmi i perbere nga te zakonshmit N.Etemi dhe H.Agolli.

                 Ne rezerve T.Beleri,Emini Pecani

          Loja filloi teper e shpejte nga ana jone dhe shume shpejt skuadra jone kaloi ne avantazh ne minuten e 7 te te lojes pas nje aksioni te shpejte dhe te bukur ne krahun e djathte te sulmit tone,me protagonist Gezim Ferron,qe pason bukur tek H.Agolli dhe ky i fundit nuk gabon ne goditjen e tij te fuqishme dhe tund rjeten e portjerit mik.Goli sikur i liroi lojtaret tane nga presioni i fillimit te lojes dhe pas kesaj fillojne te levizin me lirshem ,te ndertojne aksione te njepasnjeshme ne porten kundershtare,por pa fuqi konkretizuese,Ne minuten e 22 te sulmuesi yne i rezikshem,Nexhmi Etemi,pas nje aksioni vetjak,me triblimet e tij te zakonshme,godet fuqishem dhe topi ska ruge tjeter vecse te prehet ne porten e portjerit mik.

               Pjesa e dyte fillon me shpejtesi nga ana jone dhe rastet krijohen me shpejtesi para porte mike.Ne minuten e 15 te kesaj pjese mjeshtri yne i golave perseri godet fuqishem dhe shenon nje gol me te vertete te bukur dhe kerkon zevendesim.Ne keto momente ekipi yne kalon ne eufori dhe leshon teren ne mesin e fushes.Skuadra mike sulmon totalisht,ndrmer sulme ne krahun e djathte te mbrojtjes tone qe nuk mbulon mire dhe i krijon mundesi kundershtarit te shenoje golin e tyre te vetem,qe ishte plotesisht i evitushem.

              Megjithe fitoren e arritur duhet thene se loja e skuadres sone nuk ishte ne nivelin e ndeshjeve te tjera,mungoi lidhja midis reparteve,pasi tendenca ishte te luhej me topa te gjate nga mbrojtja ne sulm,dhe padyshim pati pasime te gabuara,te pasakta dhe te nxituara,duke bere qe sulmet tona te thyeshin shpejt.Mesi i fushes nuk luftoi si duhet per topin e pare duke ja lene ne zotrim gjithmone kundershtarit.Eshte per tu lavderuar dhe falenderuar,pjesmarja ne loje e Benit,qe megjithse pa stervitje ,perballoi nje volum te madh pune dhe ndihmoi shume ne ndertimin e aksioneve.

             VALENT KOLAMI ishte lojtari i ndeshjes,teper i levizshem e dinamik,i shpejte dhe agresiv,gjithmone i palodhur ne te gjithe sektoret e fushes,ishte protagonist i shpetimit te portes tone nga gola te sigurt,me nderhyrjet e tij decizive dhe teper te rezikshme ne momentet finale.Faleminderit Vali,nuk mund te te themi me shume se te thame gjate drekes se bukur pas ndeshjes.

                DISIPLINA mbetet problem per skuadren tone,dhe treguesi ishin dy kartona te verdhe dhe nje i kuq ne nje moment te panevojshem.Cdo pjestar i skuadres duhet te kete ndjenjen pergjegjesise per cdo veprim te gabuar qe ben,te mendoje qe pa skuader nuk mund te argetohemi dhe zbavitemi.Keto gjera duhet ti mendoje mire para se te flase per te kundershtuar gjyqtarin ,te shtyje kundershtarin apo cdo gje tjeter te gabuar.

           PJESMARJA ne ndeshje eshte problematike per skuadren tone.Eshte ndeshja e katert qe ne shkojme me mungesa qe e kane vene ne veshtiresi lojen e skuadres.Dakord me mendimin qe familja ne radhe te pare ,por shtrohet pyetja nuk kemi asnje detyrim ndaj shokeve te skuadres?

Gjithsejcili duhet ta kishte bere mire llogari qe para se te vendoste per tu regjistruar,se dita e djele eshte e mire apo e keqe eshte argetim ose pune.

                 URRIMI ME I MIRE JU BE DY VETERANEVE TE SKUADRES SONE NE DITLINDJET E TYRE

                                          TRIFON BELERI          MBUSHI 69 VJEC

                                          ZINI FETAHU               MBUSHI 59 VJEC

           Qe te dy veteranet jane te lidhur me futbollin heret qe ne femijerine e tyre dhe pasioni per te nuk i ka lene akoma.Ata jane modeli i sportistit pasionat,te sjellshem ,te edukuar ,me seder sportive dhe krenaria jone ,me te cilen mburemi para te tjereve kur i prezantojme si dicka te vecante.

              PRANDAJ TE DASHUR VETERANE ,ME SHUME RESPEKT ,JU URROJME

                                                      GEZUAR DITLINDJEN,TE RRONI SA TE DONI ,DHE TE GJITHA DITLINDJET I FESTOFSHI NE FUSHEN E BLERTE TE FUTBOLLIT PERKRAH SHOKEVE TUAJ.

                                        FALEMINDERIT

                                            

                           FITORE TJETER E EKIPIT KUQ E ZI

                                         ALBANIANS UNITED 2-1 FAIRFIELD GAC

           Prospect date    29 Gusht

           Koha shume e bukur dhe mjaft e pershtatshme per loje.

        Fomacioni fillestar ishte;-ne porte veterani ZINI FETAHU, ne mbrojtje-SPAHIU,KOLAMI GRAZHDANI dhe LAME,ne mesin e fushes-KARANXHA,PECANI,AMETI,COMA,dhe sulmi i zakonshem AGOLLI dhe ETEMI, ne rezerve FERRO,BELERI dhe EMINI

      GOLASHENUESIT- Agolli ne minuten e 10 dhe Etemi ne minuten e 32 po te pjeses se pare.

        kartona te verdhe Spahiu dhe Pecani

-MUNGESA  NE PJESMARJE E DY MESFUSHOREVE ORGANIZATORE,Becolli dhe Boci VESHTIRESUAN SE TEPRMI MBAREVAJTJEN E LOJES.

-SULMUSEIT TANE  Hajri Agolli dhe Nexhmi Etemi PRAPE FOLEN ME GJUHEN E GOLAVE ,DUKE SHENUAR NGA NJE GOL SEJCILI.

   -LOJE MJAFT E BUKUR NGA JEMIR LAME ne mbrojtje DHE JOVAN KARANXHA ne mesin e fushes


          SKUADRA E SHQIPONJAVE SHENON FITOREN E DYTE RADHAZI

                                   ME REZULTATIN 3 - 2

Bridgeport me daten 22 Gusht 2010

      Golshenues: Nexhmi Etemi 13min,Eduart Boci 13 & 25 min te pjeses se dyte
           Karton i verdhe -  Valent Kolami

                  Loja e skuadres sone ,sot kishte pamje tjeter nga ajo e nje jave me pare,ku ajo fitoi paster me 3 gola por edhe me loje dinamike dhe te harmonishme,ku repartet funksionuan mjaft mire dhe bene loje te lidhur ,duke krijuar mjaft raste per shenim.Ndersa ne diten e sotme loja ishte ne pergjithesi pa ritem dhe pa bukurine e nje jave me pare dhe kjo per dy arsye kryesore:
                  se pari -tereni i lojes linte mjaft per te deshiruar me siperfaqen e tij gjithe gropa
                  se dyti- loja e ashper dhe mjaft e tensionuar nga ekipi kundershtar,qe kishte me shume deshire te uluriste dhe te grindej se sa te luante lojen e bukur te futbollit.
                  se treti-loja e organizatoreve te mesit te fushes ishte jo ne lartesine e javes se kaluar,ku organizatori yne Ylli Becolli ishte mjaft i tensionuar,qe ne fillimin e pjeses se pare,dhe Eduart Boci ishte jo ne kondicionin e tij te zakonshem fizik dhe teknik.
                 Keta faktore ,per mendimin tim,lejuan qe skuadra jone te beje nje loje fragmentare,pa lidhje dhe ide te qarta dhe rezikshmeria e sulmit te ishte jo e madhe ne drejtim te portes kundershtare.Sulmi yne ishte ndoshta ne dite jo te mire,me pasime te pasakta ,me gjuajtje te dobta dhe pa adrese.Mezi i fushe nuk e mbeshteti si duhet sulmin dhe ne disa raste loja e tyre mbrojtese,ishte e dobet,duke i dhene mundesi kundershtarit te rezikoje.
                 Duke u nisur nga loja e dobet e dy reparteve te tjera,mbrojtjes i ra nje bare me e rende per te perballuar presionin e vazhdushem psikollogjik dhe fizik te kundershtarit tone grindavec.E megjithate ,ne dy rastet e pesimit te golave,ata me nje perqendrim me te madh ,mund ti kishin evituar.
                 Portjeri Zini Fetahu beri disa pritje te veshtira,dhe evitoi shenimin e golave te tjere ne porten tone.
                 Ne momentin e pesimit te golave ,pergjegjes kryesor ishte dhe drejtuesi i skuadres Fatmir Berberi ,qe duhet te nderhynte me shpejt per te riparuar ne kohe dobesine e mbrojtjes.
                  Shenimi i golave nga ana jone ishte vertete merite e Nexhit dhe Edit,qe me kurajo dhe saktesi goditern ne drejtim te portes,por edhe i paaftesise fizike te portjerit kundershtar.
                 Skuadra jone,sidomos ne pjesen e dyte, u tregua e pa afte te perfitoje nga coroditja dhe shpartallimi i kundershtarit,si dhe nga epersia jone numerike,por ra ne gracken e tyre  duke rituar tensionin e brendshem dhe krijoi rezik qe kundershtari te barazonte ose dhe te fitonte lojen.
                 Ne mbyllje,duhet thene se zakonisht fitimtari nuk gjykohet,por une mendova se eshte me mire te kritikojme edhe kur fitojme ,qe te riparojme dicka per ndeshjet e tjera.Une jam i bindur qe skuara jone ka bere perparim mjaft te dukshem ne kete kampionat dhe eshte e zonja te fitoje cdo ndeshje sa do e veshtire te jete ,pa haruar  konsoludimin e dy problemeve kryesore:
                                 DISIPLINEN  DHE UNITETIN                

DITA E PARE ME FITORE

                       DITA E PARE

                                        FITORE  3 - 0  ,  POR 5 KARTONA TE VERDHE .

PROSPECT me date 15 Gusht 2010

 

                       Ekipi yne e filloi me fitore sezonin e ri futbollistik,duke mundur ne fushen e tij skuadren e rinovuar te Arsenalit,me rezultatin 3 me 0.

         Skuadra jone e filloi ndeshjen me formacionin 4-4-2 dhe konkretisht ne porte i perhereshmi dhe legjendari Zini Fetahu,mbrojtja Mitika Grazhdani,Spahiu i djathte, Kolami ne qender,dhe Lame ne krahun e majte.

       Ne mesin e fushes-Karanxha,Becolli,Pecani,dhe ne krahun e majte Coma.Ne vijen sulmuse te mirenjohurit Agolli dhe Etemi.

            Ndeshja filloi disi e cthurur nga skuadra jone,qe nuk arrin te orientohet dot me ndeshjen,aksione sporadike te pa lidhura,thirje dhe kundershtime te arbitrit,varianti ishte" bjeri ti bjeme" sikush ne esap te tij.Referi nderpret lojen dhe kerkon ndihme per te ndaluar thirjet dhe kundershtimet.Pas kesaj loja fillon te normalizohet,fillojne aksionet e para te organizuara dhe shpejt vjen goli i avantazhit, i shenuar nga sulmuesi yne   Hajri Agolli,mjaft teknik,i fuqishem dhe luftarak gjate gjithe lojes.Aksionet vazhdojne edhe pas shenimit te golit,dhe rastet per shenim vijne njera pas tjetres por pa u konkretizuar.Per tu permendur eshte goditja e sulmuesit Nexhmi Etemi,qe godet shtyllen ne krahun e majte te portjerit mik,topi kthehet perseri ne fushe,por sulmuesi yne Karanxha ,qe gjithmone eshte shquar per ndjekje te aksioneve,kesaj radhe tregohet i pavemendeshem ,she rezultati mbetet i pandryshuar ne pjesen e pare.

             Ne pjesen e dyte ekipi mori detyre qe te shtrengohet mire ne mbrojtje ,per te ruajtur rezultatin,dhe pas thyerjes se aksioneve te luaje me kundersulm te shpejte ,per ta zene ne befasi mbrojtjen mike ,qe do sulmonte per te nndryshuar rezultatin ne favor te saj.Dhe loja filloi sic edhe u parashikua,sulme te fuqishme te ekipit  mik,loje luftarake dhe me shpirt nga mbrojtja jone me ne krye kapitenin Mitika Grazhdani dhe tre mbrojtsat e tjereSpahiu,Kolami,dhe Lame.Per mesin e fushes,mund te thuhet me plot goje qe beri nje pune mjaft te mire si ne mbrojtje dhe ne sulm,ku padyshim u duk qarte loja plot fantazi dhe intelekt e Ylli Becollit,qe beri qe loja e sulmit te kishte mjaft efikacitet dhe momente mjaft interesante.

Fale kesaj loje vjen goli i dyte dhe i sigurise,shenuar nga bomberi yne Nexhmi Etemi,pas nje goditje denimi reth 20 metro,dhe nje predhe te vertete ,qe trondet shtyllen e portjerit mik,dhe perfundon ne rjete.Pjesa e dyte vazhdon me raste te shumta dhe te pastra per shenim,qe nuk konkretizohen per nxitim te sulmuesave,pasimeve dhe goditjeve te gabuara prej tyre.Goli i trete shenohet perseri nga Nexhmi Etemi,pas nje aksioni ne krahun e djathte te sulmit,triblim karakteristik i dy mbrojtsave kundershtare,goditje e forte me te djathten dhe nje silure e frikshme trondit shtyllen transversale,tentative e topit per tu kthyer ne fushe por kjo gje ishte e pamundur dhe miqte detyrohen ta rifillojne loje per te katerten here nga qendra e fushes.Ne vazhdim sulmet tona shtohen dhe rastet nuk mungojne,por rezultati nuk ndryshon.Ne kujtese do mbetet,futja e topit ne zone nga Etemi ,kercim akrobatik i Jovan Karanxhes,goditje me koke prej tij dhe topi perfundon jashte.

               Gardiani i portes tone Zini Fetahu ishte ne gadishmeri te plote dhe ne 90 minutat e para ai eshte krenar se rjeta e tij mbeti e pa prekur.

             Per tu permendur dhe per tu pershendetur eshte se  loja e sotme u karakterizua nga fryma kolektive,pati me pak aksione individuale ,larg egoizmit karateristik te vene re me perpara.

             DISIPLINA MBETET PROBLEM KRYESOR I SKUADRES SONE,

         Pese kartona te verdhe te mare sot e sfumojne rezultatin e aritur,duke u nisur nga objektivi qe kemi.

      Te nderuar lojtare: NDALONI KUNDERSHTIMET E ARBITRAVE-Cdo kundershtim eshte ne disfavorin tone.Cdo karton i mare na demton imazhin dhe afron rezikun e perjashtimit te skuadres nga Liga e futbollit.

    Vijon...

NDESHJA E FUNDIT PER KAMPIONAT

                                       SOUTH EAST XARA  2-2  ALBANIANS UNITED

 

        OLD LYME  me daten 20 qershor 2010

ora 11;00 ne mengjez.Moti ishte i vranet dhe zagushi teper e madhe me temperature deri ne 90 gf

            Albanians United ,kishte disa mungesa te mirefillta,kesshtu qe mbi bazen e pjesmarjes u detyrua ta filloje lojen me formacionin 4-1-3-2.

dhe konkretisht-ne porte,i perhershmi dhe legjendari Zini Fetahu,ne mbrojtje-mbrojtes i djathte ,Fatmir Blaceri;ne qender Valent Kolami e Blerim Coma,dhe mbrojtes i majte,Gezim Spahiu.Gjergji Pecani u caktua te loze ne rolin e shkatruesit te aksioneve te kundershtarit dhe mbeshtetjen e mesfushes me detyra me shume mbrojtese.

         Ne mezin e fushes -Jovan Karanxha ne krahun e djathte -ne qender Nexhmi Etemi dhe ne krahun e majte veterani 70 vjecar Trifon Beleri.

          Sulmi do perbehej nga Gezim Ferro dhe Dituni Reci.

           Loja filloi disi e qete nga ana jone ,me avashllek ne 10 minutat e para te ndeshjes,ndersa ekipi mik,filloi ashper,me levizje te shpejta dhe sulme ne te dyja krahet,dhe arrin te shenoje golin e pare pas nje aksioni te shpejte ne mesfushe futje te topit ne krahun e djathte te mbrojtjes tone .qe duke pare pozicionin jashte loje te kundershtarit ,nuk e ndoqi aksionin,dhe 1 me 0.Protesta e lojtareve per pozicion jashte loje ishte e kote pasi tashme ekipi ishte ne disavantazh.Por as/referi ,nuk koregjoi aspak ne detyren e tij dhe me indiferentizem krijon avantazhe te reja per kundershtarin ,gje qe na detyroi te protestojme me fuqishem dhe kjo i vurri referat ne pune,dhe pas kesaj te jene me korrekte.

                  Ne minuten e 17 ,behen dy zevendesime te rendesishme,ne mesin e fushes,lene fushen e lojes Beleri e Reci dhe vendin e tyre e zune Eduart Boci dhe shkodrani Astrit Lohja ,qe luante per here te pare me skuadren tone <Formacioni ndryshon ne 4-4-2 ,Gjergji kalon ne krahun e djathte te mesfushes dhe Vani Karanxha ne krahun e majte.Ne sulm Nexhmiu dhe Gezim Ferro.Nga ky moment gjithcka ndryshon ne te mire tone,pasi nen drejtimin e dy organizatoreve tane ,loja filloi te mare gjalleri,te ndertohen sulmet epara dhe rastet te vijne njera pas tjetres per te shenuar.Ne minuten e 22 te snajpery yne Nexhmi Etemi,cfaqet rezikshem perpara mbrojtjes kundershtare,dhe pasi ben triblimete e tij te zakonshme pershendet fuqishem rjeten e portjerit mik,dhe barazim 1me 1.Pas ketij goli loja ndizet me fuqishem nga ana jone qe e detyron mbrojtjen mike ti pervishet nje pune mjaft te veshtire.Rastet per shenim shtohen ,por nxitim para portes ,pa saktesi ne gjuajtje,dhe asgje nuk ndryshon ne shifra te barabarta.Per tu permendur jane dy raste te Ferros dhe dy te Karanxhes,qe duhet te kishin shenuar.Dhe vjen minuta e 38 ,kur sulmuesi mik me numur 4 ,problematik per mbrojtjen tone ,futet ne zone ne krahun e djathte ,triblon tre mbrojtesa dhe portjerin tone dhe shenon goline dyte.

                     Pjesa e dyte fillon me ndryshim ne krahun e djathte te mbrojtjes tone ku vendin e Blacerit e ze Pecani,qe megjitheqe nuk e kishte mare dozen e plote,u paraqit mjaft luftarak,dinamik dhe shume i fuqishem,duke mos iu ndare per asnje moment numurit 4 dhe e detyroi ate te luaje me shume i terhequr.Minutat e para te pjeses se dyte flasin perseri per ekipin tone,qe paraqitet rezikshem para portes kundershtare por pa mundur te shenoje.Dhe kur mendohej qe ne do dilmin te humbur nga kjo loje ,mjeshtri yne i shenimit te golave ,pershendet serisht,kesaj radhe me fuqishem,porten mike,pasi tribloi tre mbrojtes ,goditi fuqishem,dhe barazim rezultati 2 me 2.Me kete rezultat mbyllet gjithe ndeshja ,qe per nga niveli dhe cilesia , ishte e kenaqeshme per te dyja skuadrat.Keshtu qe dhe rezultati ishte i pranushem ,prandaj shtrengimi i duarve ne fund te takimit nuk ishte formal,por tregues i respektit te ndersjellte.

                    Duhet pershendetur ,padyshim loja e mbrojtes tone me Gjergji Pecanin ,Gezim Spahiun dhe Fatmir Blacerin,por sidomos shpirti luftarak dhe dinamizmi i dy mbrojtsave te qendres Kolami dhe Coma,qe megjithese luanin per here te pare ne kete rol,e kryen me sukses detyren dhe ne shume raste u bene shpetimtare te portes.

                      Mesfusha jone beri volum loje si ne mbrojtje dhe ne mbeshtetje te sulmit,ku u dalluan dy organizatoret,Boci dhe Lohja,per dhenien e disa asisteve per sulmuesit tane ,por disa here u cfaqen rezikshem para portes,duke mbetur te pafat per te shenuar.Gezim Ferro si gjithmone puntor i fuqishem dhe i palodhur,i afte per te fituar dyluftimin me cdo lloj kundershtari,dhe me pak permiresime teknike mund te behet problem per cdop mbrojtje .Shume i pezmatuar ishte Jovan Karanxha pas ndeshjes,me arsyen e vetme ,qe pas gjithe atij impenjimi dhe pune voluminoze ai ne kete ndeshje nuk mundi te shenoje.Dhe mendoj qe shqetsimi i tij ishte i ligjshem,per karakterin dhe rezikshmerine e ketij lojtari te apasionuar.

                      Nexhmi Etemi u shfaq ashtu sic ishte dhe eshte,triblues ,dinamik,energjik,i palodhur dhe mjaft i rezikshem.Shenoi dy here por mund te kishte shenuar dhe kater.Talenti i tij eshte i pashterur.

                     Portjeri yne veteran Zini Fetahu,gjithmone i pelqyshem nga kundershtaret tane ,qe e dine 30 vjecar,per nga cilesia e pritjeve dhe nderhyrjet vendimtare.

                      Mbyllja e sezonit u be ne ambientin piktoresk te Hamilton Parkut,ne Waterbury,ku ambientit te bukur qe u krijua[sic duket dhe nga fotot] i mungonte pjesmarja jo e plote e lojtareve qe dalengadale u radhuan duke ja lene vendin miqve dhe dashamiresve  tane nga viset e Struges,qe festuan bashke me ne deri vone.Sipari i mbydhjes tashme ka rene,por se shpejti fillon sezoni i ri ,gje qe do te thote forma sportive duhet ruajtur ne menyra te ndryshme.Per cdo problem do te informoheni regullisht.

                                  Urrime.

                

                

    

NDESHJE SHUME E BUKUR ,POR VETEM BARAZIM 2 ME 2

 Komentin e dites se djele do ta bej neser-per mungese kohe

ME SE FUNDI FITORE

ME SE FUNDI

                       FITORJA I BUZEQESHI SKUADRES TONE

                                                           ALBANIANS UNITED     1-0    EAST RHINOS

      PROSPECT  me date 13 qeshor 2010-

                                ora 11:00

                Pas disa humbjeve radhas te skuadres tone,per mungese pjesmarje te disa futbollisteve ,ndeshja e sotme nuk pritej me aq interes,per vete faktin edhe te gjendjes ne tabelen e klasifikimit.Kjo u duk edhe ne respektimin e ores te fillimit te ndeshjes kur ora e kishte kaluar 11 dhe brenda ne fushe ndodheshin vetem 7 veta.Situata nuk ishte fare normale dhe serioze.Megjithate ajo u normalizua shume shpejt,dhe formacioni u plotesua.

                  Ndeshja filloi e shpejte nga ana e te kuqeve ,qe nen dirigjimin e organizatorit  Eduart Boci, te munguar per disa ndesheje radhazi,i afrohen rezikshem disa here portes kundershtare ,por pa mundur te shenojne.Mungesa e organizatorit tjeter,Ylli Becolli u kompesua me se miri nga futja ne loje e Alban Dautit,qe u shqua sidomos ne pjesen e pare per volum dhe inteligjence ne shperndajen e topave dhe mbeshtetjen e sulmit.Ishte pikerisht Dauti qe ne minuten e 20 te futi nje top te arte ne zonen e reptesise kundershtare,pikerisht per sulmuesin tone Nexhmi Etemi dhe ky i fundit nuk gabon,duke shenuar nje gol te bukur dhe te vetmin e takimit me vlera 3 pikeshe,por humbi mjaft raste te tjera ,per mungese perqendrimi dhe egoizem ne ndonje rast te teperuar.Megjithate ai ka vlera te medha qe pritet ti shpalose ne te ardhmen.

                  Rastet per te shenuar ishin te shumta ,si ne pjesen e pare ashtu edhe ne te dyten,por ato nuk u shfrytezuan si duhet nga sulmuesit tane,megjithe perpjekjeve te shumta te sulmuesve Etemi dhe Karanxha.Per tu permendur ishte goditja e fuqishme e mesfushorit Boci qe godet shtyllen e djathte te portjerit kundershtar,kthehet ne fushe dhe perpjekja e lojtarit tone me agresiv Karanxha per ta devijuar ne drejtim te portes,ishte e pasukseshme.E admirushme ishte dhe ndihmesa qe dhane gjate lojes lojtaret,Gezim Ferro e Trifon Bejleri.Mesfushoret e kraheve Pecani dhe Blerim Coma bene nje volum loje te madh loje si ne mbrojtje dhe ne mbeshtetje te sulmit,qe tregon nivelin e larte te pergatitjes fizike te tyre dhe shpirt gare te pakrahasueshem.

                   Mbrojtja e kompletuar me lojtare te rinj tregoi vlera te bukura ne thyerjen e sulmeve te kundershtarit.Mbrojtesi i qendres Mitika Grazhdani megjithese i demtuar vazhdoi deri ne fund lojen,ndersa Pellumb Ahmeti i vendosur ne rolin e stoperit ,tregoi talent dhe vlera te papara duke kryer nje volum loje te madh ,ne thyerjen e sulmeve te kundershtarit.Mbrojtsat anesore Gezim Spahiu dhe Valent Kolami,bene mbulim te mire te kundershtareve dhe evituan me se miri sulmet e tij,Mbrojtesi Kolami u tregua teper racional ne cfrytezimin e energjive te tij,vetem ne ndjekje te topit dhe lenien jashte te pasionit te tij te zakonshem.Ai eshte mbrojtes mjaft energjik,pasionant i fuqishem dhe i palodheshem,dhe me ndikim shume te madh ne mbrojtjen tone per zgjidhjen e mjaft situatave te veshtira.Kjo tregon qe ai me pak vullnet mund te beje cudira te medha.Pergezime  VALI>                                                                                                                                                                                                                  Fantastike dhe plot kompetence ishte loja e Fatmir Blacerit {LALAJ},qe u pelqye nga fansat tane.

                    Gardiani i perhershem dhe i pazevendesueshem i portes tone Zini Fetahu,nepermjet pritjeve te tij spektakulare dhe te guximshme ,tregoi edhe nje here qe eshte portjer profesionist ,shembull i gjalle i sakrifices dhe i sedres se sportistit,simbol frymezimi per cilindo,qe deshiron te beje dicka ne te mire te vlerave te uniformes sone kuq e zi,krenar per kedo qe i eshte dhene mundesia per ta veshur.

                      Suksese djema ne ndeshjen e fundit te kampionatit,javes tjeter ne Old Lime.

                    

         

HUMBJE E THELLE 4 ME 0

         HUMBJE E THELLE E EKIPIT ME REZULTATIN 4 ME 0

Trumbull me date 6/6/2010

                    Para se gjithash,dua te pershendes EDMOND HALILIN,ish lojtar i Tiranes,stervitur nga mjeshtra te medhenj te futbollit tiranas,dhe edukuar me pasionin e madh te lojes se futbollit,nga babai i tij,mjeshtri i sportit SKENDER HALILI,emer i nderuar ne futbollin shqiptar.Deshira per te luajtur ,respekti ndaj shokeve te skuadres,pasioni dhe vetem pasioni,jane arsyet qe e detyrojne ate te mos pyese per largesine dhe as per cmimin e biletes se avionit dhe shpenzimet e tjera ,dhe te jete ne fushen e blerte ne mbeshtetje te skuadres se tij.EDI meriton pervec te tjerash respekt te vecante,per kete pasion te cuditshem qe ndokush as mund ta imagjinoje,se si ai vjen nga Florida ne Connecticut.Une nuk jam as komentator dhe as gazetar,megjithate,per ti dhene atij respektin qe meriton,do te deshiroja qe jetes se tij plot pasion per futbollin ti pershekushtohesha me gjere ne nje reportazh.Dhe ai meriton me shume.

                    Faleminderit EDI,dhe faleminderit bekriut dhe njeriut me shpirt te madh te skuadres tone GEZIM FERRO,qe nuk kursehet per asgje,dhe eshte teper i vendosur,pa ndjere asnje lloj pishmanlleku,per ate qe ben.

                                Pavarsisht pjesmarjes se ulet,skuadra u mobilizua totalisht per te mare nje rezultat pozitiv,dhe mbase rezultati mund te kishte shkuar ne favorin tone,me te njejtat shifra.Por ne futboll ka  edhe te papritura te tilla.Pjesa e pare e lojes ishte e barabarte per te dyja skuadrat qe bene loje pothuajse te njejte me sulme dhe kundersulme te shumta por pa mundur te shenojne.Sulmuesit kundershtare ishin me te rezikshem para portes tone por portjeri yne ZINI FETAHU, ishte ne nje dite te mire dhe beri disa pritje spektakulare.Ndersa sulmi yne ishte jo shume konkludues dhe aspak i rezikshem.,pasi munguan gjuajtjet,ne porten e portjerit kundershtar qe nuk mund te thuhet qe ishte portjer.Loja e mesfushes ishte disi me e mire ne prishjen e aksioneve te kundershtarit por edhe ne ndertimin e sulmeve ,ku u dallua per nje pune shume te mire,organizatori yne YLLI BECOLLI,mjaft luftarak dhe inteligjent ne ndertimin e aksioneve te sulmuesve tane.Pjesa e pare u mbyll me rezultatin e bardhe 0 me 0.

               Pjesa e dyte fillon fuqishem nga ana jone ,qe detyron kundershtarin te terhiqet ne porten e tij.per 25 minuta rjesht dhe te mos mendoje aspak per sulmin.Por mungesa e golit bere qe loja jone te filloje te zvenitet dalengadale dhe ekipi kundershtar te rimarre vehten dhe te shtoje perpjekjet per te dale nga mbrojtja.Keshtu ne minuten e 29 te pjeses se dyte nje nga lojtaret e tij u la teresisht i zbuluar dhe i pa shqetesuar nga asnje nga mbrojtesit tane,te gjeje me qetesi momentin e duhur dhe te godase fuqishem duke realizuar golin e pare dhe goditjen vdekjeprurese per skuadren tone ,qe per me vone ishte totalish e shpartalluar dhe e pa organizuar ,,duke i dhene mundesi kundershtarit te shenoje edhe 3 here te tjera.

             Shume te panevojshem dhe mjaft te demshem per skuadren tone ishin dhe marja e dy kartonave te verdhe ,gje qe rezikon shume perjashtimin tone nga liga.Kjo gje duhet te mbahet parasysh ne dy ndeshjet e ardheshme per te evituar marjen e kartonave.

               Shume problem mbetet pjesmarja e lojtareve ne ndeshje ,fenomen ky qe nuk eshte vene re ne asnje nga sezonet e kaluara.Shoket shprehen qendrimin e tyre per kete shqetesim dhe kembegulen qe per sezonin e ardheshem te kihet parasysh qe te regjistrohet ne skuader ai qe garanton pjesmarje te plote ne ndeshje.Futbolli per moshen tone kerkon jo 11 veta por me shume .Kjo eshte dhe arsyeja qe ne liste jane plote 21 lojtare te regjistruar.

                Detyrimi financiar duhet te permbushet nga te gjithe pjesmaresit.Kush nuk ka paguar duhet te paguaje.

              

ME SE FUNDI FITORE

  MUNGESA E MANAGERIT KTHEHET NE FITORE

Me se fundi ekipi yne arrin nje fitore teper inkurajuese,qe tregon se forca e ekipit eshte akoma e vlefshme dhe vendimtare dhe qe tregon akoma se do te kete vazhdimesi edhe ne te ardhmen.Ju lumte djema dhe suksese te metejshme.Pershendetje managerit Mitika Grazhdani dhe kapitenit Blerim Coma per ndihmesen qe dhane qe ndeshja te zhvillohet normalisht.

       Rezultati 5 me 2 eshte teper inkurajues.

Nga Republika Domenikane ju pershendes dhe jun urroj suksese ne takimet e tjera

CHESHIRE INTER 2-1 ALBUNITED

    CHESHIRE,CT

                    Data 16 Maj 2010

           PERSERI HUMBJE E EKIPIT ALBANIANS UNITED.

               Eshte teper e veshtire te besh komente te tilla,per humbje dhe cdo jave,sepse do te bijesh ne perseritje te te njejta  problemeve.

    Humbja e sotme ishte rezultat i pjesmarjes shume te dobet.Nga 21 lojtare te regjistruar moren pjese 12 lojtare dhe me vone mbeten 11 sepse njeri u largua.-3 nga 11 pjesmaresit jane mbi 50 vjec dhe u detyruan te luanin per 90 minuta pa u ndruar,nderkohe qe ekipi kundershtar,ndrohej ne cdo 10 minuta.Une nuk mendoj qe kemi te bejme me nje problem te thjeshte por me nje ceshtje serioze,me te cilen po shoqeron ekipin tone gjate ketij sezoni.

               Nuk kam as kohe dhe as durim ti bej koment ketij problemi,por dua te theksoj se diskutimet e shokeve pjesmares ishin teper te sakta dhe shprehen shqetesimin e tyre per kete problem.Mendoj qe kur u regjistrua cdo njeri erdhi me deshiren e vet per tu kenaqur me lojen e bukur te futbollit,por dihet qe futbolli eshte loje kolektive,dhe cdo lojtar kenaq vehten por dhe shoket.Keshtu qe lindin edhe disa detyrime shoqerore per te cilat eshte pergjegjes gjithkush ne respekt te shokeve dhe ekipit,per pjesmarje,por edhe per te njoftuar mospjesmarjen,Por tek e fundit askush nuk te detyron te rish dhe mund te largohesh ne cdo kohe pa mbaruar detyrimin.Por tani jemi ne mes te sezonit dhe kemi shume pak kohe ne dipozicion per te gjetur pjesmares te tjere dhe duket si tradheti qe i behet shokeve largimi ne kete moment,E megjithete gjithsekush le ta gjykoje vehten e tij ashtu sic e mendon.Kush mendon te largohet deren e ka te hapur.Kush mugon ne tre ndeshje,eshte i vetperjashtuar dhe  dorezon uniformen.

                Neshja tjeter luhet ne prospect me daten 23 Maj ne ora 10.

HUMBJE NE SHTEPI

            PROSPECT

        Data 2 Maj 2010--Dite mjaft e bukur dhe terren i pershtatshem per loje futbolli

               MUNGESA TE SHUMTA NE FORMACIONIN KUQ E ZI

                                                                               RROFTE PUNA -PUNE PUNE ,SHTATE DITE,RROFSH E QOFSH MOJ AMERIKE

 

                 Loje mjaft e dobet e ekipit tone perfaqesues,

FITORE NE TRANSFERTE

        FAIRFIELD GAC  1-2 ALBANIANS UNITED

                                FAIRFIELD

          Data  25 Prill 2010--Dite e vranet dhe me shi,megjithate ndeshja u luajt ne terem me turf.

      ALBANIANS UNITED arriti fitoren e pare ne spring seasion,gje qe eshte teper e rendesishme per anen morale te saj,por nga ana tjter nuk demonstroi asgje te vecante per tu shenuar.Ndeshja ishte e qete ,me faza te pakta emocionale,me shume tregues te lojes individuale se sa te kolektivitetit.Mjaft e mire loja e mbrojtjes me portjerin Fetahu.

ALBUNITED 1-4 ROWAYTON

       PROSPECT

data 18 Prill 2010-                                   NDESHJE PER TU HARRUAR

                Dita e sotme ishte dite e bukur per te luajtur futboll,me freskine e saj pranverore,pas shiut te shumte te rene nje dite me pare.Mendohej qe ndeshja e sotme do te ishte interesante,per nga rendesia e saj per shkak te vendit ne tabelen e renditjes ,ku ekipi udhetues mbante vendin e pare,nders ekipi yne si zakonisht ne vendin e katert.Por futbolli eshte loje shume interesanten dhe me teka,kerkon disipline te larte dhe te ndeshkon shume shpejt neqofte se gabon.

              Keshtu ndodhi dhe skuadren tone e cila e kerkoi mjaft golin ne pjesen e pare duke bere volum shume te madh loje e duke krijuar raste te pastra per shenim,por qe nuk u arriten te shpfrytezohen nga sulmuesit tane ,qe gabojne disa here para portes kundershtare.Pjesa e pare mbyllet me rezultatin 0 me 0.

             Ne pjesen e dyte skuadra jone hillet ne sulm ne kerkim te golit ,por ketu shfaqen shenjat e para te shthurjes,dhe shume shpejt e sheh vehten ne disavantazh me rezultatin 0 me 1,dhe radhazi porta jone peson 4 gola,duke i prere shpresat per rezultat pozitiv.Ne fundin e lojes,lojtari yne Karanxha shenoi golin e nderit per ne ,dhe ndeshja u mbyll 1 me 4.Ne fushen e lojes u ndie shume mungesa e golshenuesit tone Nexhmi Etemi..

                     Urrojme qe ne ndeshjet e ardheshme te kemi rezultate me pozitive.

             

ARSENAL 1-1 ALBANIANS UNITED

        GRENWICH data 11 Prill 2010

                       ora 10:00  am

           Skuadra jone e futbollit ALBANIANS UNITED,ne fillimin e celjes se sezonit te ri futbollistik pranveror ishte mysafire ne Grenwich,per ti kthyer viziten skuadres se Arsenalit.Ndeshja e pare kishte perfunduar 4 me 1 ne favorin tone ,keshtu qe vendasit do te kerkonin marjen e revanshit.

            Dita ishte e bukur me diell dhe freski ne kushtet me maksimale per te bere nje ndeshje futbolli.Terreni ishte gjithashtu mjaft i mire.Pjesmarja e skuadres ne kete ndeshje ishte disi e paket,reth 14 veta ,por e mjaftushme per te perballuar me sukses.Objektivi yne i pa shpallur ishte fitorja,duke pare qe ekipi kundershtar kishte te njejten perberje.

         Loja filloi shtruar nga ana jone duke iu luajtur me shume ne mesin e fushes,ku dy organizatoret e skuadres Ylli dhe Edi luajten nje rol shume te rendesishem,si ne mbrojtje ashtu edhe ne organizimin e sulmit.Ekipi kundershtar e filloi mjaft ashper lojen e tij dhe arbitri lejoi lojen e tyre te rende,gjate gjithe 90 minutave.Pjesen e pare sulmet tona ishin disi te pakta dhe sporadike ,loja ishte fragmentare e perqendruar kryesisht ne mesin e fushes.Megjithate rastet per gol nuk munguan,por per fat te keq ato nuk u shfrytezuan me efikacitet dhe pati vetem goditje shtyllash dy here ne pjesen e pare dhe po aq ne pjesen e dyte.

                      Pas pushimit ,skuadra jone hillet totalisht ne sulm,loja mer karakter tjeter,dhe bukuria e saj te bente per vehte,Kombinimet e bukura te reparteve krijonin larmi dhe detyroi ekipin kundershtar te mbyllet ne zonen e portes,dhe portjerin e tyre ti pervishet nje pune mjaft veshtire.Porta e tyre shpetoi disa here nga goli dhe lojtaret tane po humbisnin qetesine.Por erdhi minuta e 18 te dhe goditja nga distanca e mesfushorit tone te pa lodhurEduart Boci,gjeti te pa pregatitur portjerin dhe 1 me 0.Pas shenimit te golit ne fushe kishte vetem nje skuader,vetem te kuq qe sulmonin pa reshtur por vetem shtylla dhe pritje te portjerit.Per te ardhur keq qe lojtari dhe golshenuesi yne me i mire Nexhmi Ethemi nuk arriti te shenonte gol.megjithe perpjekjet e tij te shumta,ishte vetem dita e shtyllave te cilat me siguri do te jene ankuar,pas goditjeve te shumta ne adrese te tyre.

                    Per te pershendetur ishte loja ne sulm e Hajri Agollit,me elegance dhe teknike te persosur ,gjithmone masovik,duke armonizuar lojen e tij me shoket e tjere dhe duke i nxjere atyre asiste te shumte per te shenuar.Ylli Becolli ishte mjaft i levizshem si ne mbrojtje dhe ne sulm,luftarak dhe i palodhur,teknik dhe i pafat per te shenuar,rastin e tij te paster me koke.

                     Loja e mbrojtjes ishte mjaft e tensionuar per shkak te ashpersise te sulmuesve kundershtare,te fuqishem fizikisht,por aspak teknike.Dhe eshte per te ardhur keq qe ne nje nga keto sulme te pakta lojtari i tyre me numur 19,i pa edukuar dhe provokator ne shume raste ,gjate dyluftimit me mbrojtesin tone,te qete ,fjale pak e te urte URIM AJCE,bie mbi te dhe me levizje te qellimshme, e demton duke i shkaktuar frakture ne klavikulen e djathte.Pas kesaj mbrojtesi yne detyrohet te lere lojen dhe te shkoje ne spital.Shqetesimi yne ishte i jashtezakonshem sepse ishte i pari pas 10 vjetesh nga dita e krijimit te skuadres.Te shqetesuar shoket e shoqeruan ne spitalin e Grenwichit,ku shprehen solidaritetin dhe shqetesimin e tyre per nje nga shoket me te mire .Shoku yne i mire URIM,mer edhe urimin tone U SHEROFSH SA ME SHPEJT,PER TE MIREN TUAJ DHE TE FAMILJES,dhe mireardhsh ne gjirin e shoqerise.

                      Disiplina ishte per tu pershendetur dhe per te thene GJITHMONE KESHTU.

                                                   EAST RHINOS 2-2 ALBANIANS UNITED

LOJE E BUKUR ME RASTE TE SHUMTA PER SHENIM,POR VETEM BARAZIM

                                  E diele Nentor 22/2009

     Albanians United arriten sot nje barazim ,me mundesi te medha per fitore,por futbolli keshtu e ka,luan bukur dhe barazon por ka dhe me keq-luan bukur por edhe humbet.Shume e rendesishme ishte fakti qe sot nuk u mor asnje karton,qe tregon qe lojtaret po binden qe pa disipline nuk mund te luhet futboll.

               Ndeshja pati dy tabllo te ndryshme ,ne te dyja pjeset,nje pjese e pare e vaket ,e remujshme me pak raste per te shenuar dhe rezikuar porten kundershtare.Ne pjesen e pare mbrojtja jone beri disa gabime te rendesishme duke i lejuar kundershtarit terren dhe mundesi per te shenuar,dhe pas tre kater prej tyre ata shenuan golin e tyre te pare.Mesfusha ishte disi e corganizuar dhe nuk administroi si duhet lojen ,ndersa sulmi,i pafurnizuar me pasime, ishte nervoz dhe i parezikshem.Megjithate mesfushori yne Eduart Boci i fuqishem dhe teknik,cfaqet rezikshem para portes kundershtare dhe arrin te barrazoje rezultatin,pas nje goditje te fuqishme jashte zones se reptesise.

              Pjesa e dyte-Pamja ndryshoi totalisht ne favorin tone,me nje organizim mjaft te mire ne mesfushe,lufte per topin e pare ,sulme te shpeshta dhe goditje te portes kundershtare,qe i detyroi vendasit,ti pervishen nje pune jo te lehte, per te mbrojtur porten e tyre.Portjeri i tyre u detyrua te perveshe menget dhe disa here beri  pritje te veshtira,per te mbrojtur barazimin.Por cuditerisht,vendasit shenojne perseri ne nje nga zbritjet e tyre te pakta,dhe 2 me 1 per ta.Goli ashtu sic ka efekte pozitive ka edhe anen e kundert,pra sic te mobilizon edhe te demoralizon.Ky gol pati efektin mobilizues tek ne dhe sulmet tona e detyruan kundershtarin te mbyllet ne zonen e tij te portes,por Nexhi gjeti momentin me te bukur per te goditur dhe barazuar shifrat ne dy me dy.Megjithe sulmet e shumta tonat rezultati nuk ndryshoi,dhe kenaqi pa mase vendasit,qe ne fund na falenderuan jo vetem per lojen korekte por por edhe per rezultatin e ndeshjes.

                   Per tu pershendetur eshte korektesia gjate lojes dhe disiplina mjaft e mire e skuadres tone qe angazhohet per vazhdimesi,pozitive ne problemin e disiplines.

 

 

                                       FITORE 4-1 DHE MUNDESI TE MEDHA PER REZULTAT ME POZITIV

 

             Ekipi jone sot luajti per kupen e shtetit te Connecticutit dhe fitoi me rezultatin 4 me 1,pas nje loje te bukur, te luajtur thjeshte por me kolektivitet dhe armoni te plote,megjithe mungesat e medha ne pjesmarje.

            Mengjezi i dites se sotme megjithese dukej shume i bukur, me diell te ngrohte dhe qartesi jo te zakonshme per ditet e aferta dimerore,krijoji peshtypjen qe do te ishte i ftohte the ne prespektive shume i zymte.Kjo per arsyen e thjeshte pasi nje pjese e mire e lojtareve,te ashtequajtur titullare nuk po dukeshin,por edhe askush nuk kishte njoftim per ta.Per me shume nuk kishin gjetur edhe mundesi per te njoftuar mos marjen pjese ne kete loje.Me se fundmi llogaria nxirte plot 11 lojtare me te cilet sot do perballonim sfiden e kupes se Connecticutit,dhe u vendos te niseshim te bejme ndeshjen e radhes, por pa entusiazem.

             Bazuar ne perberjen e ekipit ,u vendos qe formacioni te ndertohej 4-4-2,me synim kryesor mbrojtjen e portes nga ndonje gol i mundshem dhe kundersulmin e shpejte me dy lojtare Hajriun dhe Ferron.Per here te pare ekipi zbatoi me korektesi detyrat e vena ,per pjesen me te madhe te lojes, duke luajtur topin ne zona te ngushta ,me pasime te shkurtra,dhe futje te topit ne korridore te ngushta,duke nxjere ne shume raste lojtaret tane perballe portjerit kundershtar.Me shume efektivitet ishin kombinimet e bukura midis dy lojtareve mefushore te skuadres tone Nexhmi Etemi dhe Eduart Boci,ky i fundit ne rolin e nje organizatori me detyra me te rendesishme per mbrojtjen ,detyre qe e realizoi me nje sukses te jashtezakonshem.

                  Goli i pare i skuadres tone u realizua ne minuten e 11te pjeses se pare, nga mbrojtesi Ruci me nje gjuajtje te repte brenda zones se reptesise kundershtare,pas nje pasimi te sakte nga Ferro.Pas ketij goli ekipi kundershtar vihet dy here para portes sone por pa arritur te shenoje ,per nxitim te lojtareve por edhe per merite te portjerit tone veteran Zini Fetahu,qe sot meritoi simpatine e kundershtareve dhe te arbitrave,sidomos pas pritjes se penalltise te akorduar ne pjesen e dyte.Pjesa e pare mbyllet me rezultatin 1 me 0 por me shume raste te pastra per shenim te humbura nga sulmuesit tane.

               Pjesa e dyte fillon furrishem nga lojtaret tane qe cuditerisht duken te fresket,dhe pa kaluar dy minuta loje, lojtari dhe golshenuesi yne me i mire Nexhmi Etemi,shenon golin e dyte,pas nje futje ne zonen e reptesisene krahun e majte te sumit tone,triblim te nje mbrojtesi kundershtar dhe goditje te sakte ne krahun e majte.Ne minuten e 9 te pjeses se dyte ,po ky lojtar shenon golin e trete me nje tundje rjete te fuqishme ,qe befasoi dhe friksoi jo vetem kundershtaret.Loja tashme komandohet vetem nga te kuqte qe vihen pa veshtiresi para portjerit kundershtar por qe nuk mundin te realizojne.Dhe eshte per te ardhur keq qe lojtari yne me numur 9,Hajri Agolli,luan aq bukur me topin dhe qe vihet ne sherbim te shokeve te tij,gjate gjithe lojes,nuk eshte ne gjendje te realizoje.minuta e 25 e pjeses se dyte dhe perseri gol nga Jovan Karanxha ,i cili zor se do ta mbyllte kete loje pa shenuar.

               Po afronte fundii ndeshjes dhe lodhja dhe euforia bene punen e tyre,ne leshimin e lojes dhe ekipi kundeshtar realizon goline tij te pare dhe te fundit,pasi degjohet veshellima e arbitrit,qe sinjalizon mbylljen e pjeses se dyte dhe te gjithe lojes me rezultatin 4 me 1.

                Mbrojtja jone me ne krye veteranin Mitika Grazhdani ishte ne lartesine e detyrave,dhe u be shtylle mbrojtese per thyerjen e sulmeve te kundershtarit.Shume i kenaqur duhet te jete veterani i skuadres tone Trifon Beleri ,me aktivizimin e tij ,pothuajse gjate gjithe lojes,dhe cuditerisht i palodhur,duke sfiduar moshen dhe duke fituar simpatine e publikut.

                Pas kesaj ndeshje,ekipi yne ndodhet ne vendin e trete me 3 pike,dhe i duhet patjeter fitore ne javen e ardheshme,per te siguruar kalimin ne cerek finale te kupes se Connecticutit.Suksese te metejshme skuadres

                          ALBANIANS UNITED

PERSERI HUMBJE?CPO NDODH?

               Ekipi i futbollit ALBANIANS UNITED e mbylli me humbje javen e fundit te fazes se pare te kampionatitte futbollit ne ligen amatore te shtetit te Connecticutit me rezultatin 3 me 4.

                Kjo ishte humbja e pare e ekipit tone ne fazen e pare,humbje qe me pak kujdes duhet te ishte fitore,por futbolli ka regullat dhe tekat e veta,qe po nuk i zbatove del humbes ne cdo kohe.E rendesishme ishte qe shoket e ekipit diskutuan me pergjegjesi per te metat gjate lojes,qe gjithkush ti referohet disiplines kolektive,larg egoizmit dhe individulizmit te teperuar,qe krijon tension,brenda dhe jashte fushes se lojes.Disiplina ne pergjithesi dhe vecanerisht ajo taktike jane gjithmone baze e suksesit,ku duhet me cdo kusht gjithesecili ti beje analizen vehtes dhe shokut pa indiferentizem,ndaj te metave dhe dobesive qe vihen re gjate lojes. 

                       Te gjithe anetaret e ekipit jane te respectuar te marin pjese ne analizen e te metave dhe te shkruajne mendimet e tyre ne  internet.

             

CUPA E CONNECTICUT

            HUMBJE E PAPARASHIKUAR 2 -4 ME SKUADREN POLAKE'' FALKON POLONIA''

  Dita e sotme tetor 11 /09 do mbetet e paharuar per skuadren tone ,pasi shenon humbjen e pare per kete sezon futbollistik,shijen e hillur te saj kishim kohe pa e provuar.

           Loje e dobet ne te gjitha repartet,por vecanerisht mesi i fushes nuk ishte ne gjendje te perballonte mesfushen kundershtare qe shquhet per lufte te forte sportive dhe mbeshtetje te sulmit ne te dyja krahet.

     Mbrojtja jone caloi ne te dyja krahet,ku mungonin dy mbrojtesit Boci dhe Kolami,duke i lene hapesira te medha levizese kundershtarit per te futur topa ne prapavijen tone dhe per te shenuar nga dy here ne cdo pjese loje.

           Sulmi yne ishte sot ne diten me te erret,pasi humbi raste te pafaleshme perpara porte kundershtare,per nxitim te sulmusave ,ego te tyre personale dhe merite te portjerit kundershtar e te shtyllave te te dyja fushave qe u tronditen disa here nga goditjet e gjuajtura nga Nexhi dhe Hajriu.

          Disiplina mbetet shqetesimi kryesor ne ekipin tone,ku per pasoje u mor kartoni i dyte i kuq,duke perbere rezik serioz per ekzistencen e skuadres ne sezonet e ardheshme.Qefmbetje te pajustifikuara per aktivizimin ne fushe dhe per ndrimet e bera,krijojne probleme jo te vogla,dhe veshtiresi ne mbarevajtjen e lojes.Drejtusi i skuadres nuk ndihmohet keshtu per te aktivizuar gjithe pjesen e lojtareve te cilet vijne jo vetem per te pare lojen por edhe per luajtur disa minuta.Te krijosh mundesira per tu aktivizuar te gjithe dio te thote respekt per vehten dhe per shoket e skuadres.Respekti per njeri tjetrin duhet te jete paresor ne shoqaten tone sportive,ALBANIANS UNITED.

TJETER FITORE E ALBANIANS UNITED

             ALBANIANS UNITED shenojne nje fitore tjeter te merituar,ne ndeshjen e radhes dhe kesaj radhe kunder ekipit te Cheshire Inter.Ndeshja u luajt ne Cheshire sepse Prospect town hall mbylli fushen tone ,nje problem me vehte ky per kohe te keqe,qe krijon jo pak probleme.Fitorja 4 me 2 ishte dhe dhurata me e bukur per dy shoket e ekipit,MITIKA dhe VALI, qe kishin ditlindjet e tyre,dhe pervec pregatitjeve te tjera moren dhe fitore te bukur.Perfitoj nga rasti per ti uruar te dy me :

             URRIMET ME TE MIRA PER JU TE DY DHE FESTOFSHIM SE BASHKU DHE PERVJTORIN E 100 te PO KETU NE FUSHEN E LOJES DHE ME FITORE.

           Ekipi jone e filloi mjaft mire ndeshjen ,ne kundershtim me ndeshjet e tjera,me presion dhe raste te pastra per shenim ,por pa mundur te shenoje pasi sulmuesit tane ,Nexhka dhe Hajriu ,nxitoheshin para portes.Ekipi kundershtar u detyrua te mbrohet per minuta te tera,por dhe te beje ndonje kundersulm dhe ne nje nga keto kundersulme arrin te mposhte mbrojtjen tone duke shenuar.Gabim fatal i mbrojtesit tone Valent Kolami qe nxitohet ne goditjen e topit pa adrese ,tentative tij e dyte per te pasuar topin qendermbrojtesit tone Mitika Grazhdani,hezitim i ketij te fundit,pasi  kishte probleme me kemben e tij,dhe perfitim i kundershtarit qe remben topin dhe shenon.

                     Ekipi jone rifillon lojen nga qendra pa humbur besimin ne fitore,duke sulmuar fuqishem,krijuar raste per shenim,por parade humbjesh dhe pothuaj kur mendohej qe kjo dite do kishte probleme ,Nexhka golshenuesi yne me i mire arrin te cblokoje rezultatin,duke rikthyer qetesine dhe optimizmin e lojtareve.

                 Disa minuta me vone, Vani Karanxha, i porsa futur ne loje ,me karakteristikat e tij prej nje lojtari agresiv dhe inteligjent,i kudondodhur ne momentet me decizive te lojes ,arrin te shenoje nje gol mjaft te bukur ,me  nje goditje standarte,pas nje pasimi perfekt nga ana e ED Halilit,duke e derguar topin ne trekendeshin e majte te portjerit kundershtar dhe ekipi yne vihet ne avantazh te plote mbi kundershtarin.Por kjo nuk shkon gjate pasi ekipi kundershtar barazon serish,me ane te lojtarit te vetem me ngjyre,qe luante per ekipin kundershtar,goli i dyte i tij ne kete takim.Momenti ishte jo shume dramatik dhe i rezikshem,pasi gjuhej goditje nga kendi ne krahun e majte te mbrojtjes tone,topi krosohet ne zone e portes tone ,hezitim i mbrojtsave tane dhe zezaku arrin te shenoje dhe barazoje rezultatin.

                   Pjesa e pare mbyllet pa pritur me kete rezultat ,duke ja lene vendin pjeses se dyte ,ku ekipi yne rigjen forca te mjaftushme per te shenuar dy here te tjera,njerin me penallti te mare nga Nexhmi Etemi,pas nje rezimi ne zone e reptesise kundershtare,dhe te realizuar me sukses nga Halili,dhe golin e dyte te shenuar nga talenti i futbollit Nexhmi Etemi,serisht i ndodhur ne momentin e duhur atje ku topi kthehet ne gol,dhe jep kenaqesine e fitores se trete ne kete faze.

                  Per tu evidentuar ishte loja e bukur e mesfushorit tone Ed Halili,qe mgjithese me probleme me doren e tij te aksidentuar,arrin te beje nje loje te shkelqyer ne mesfushe dhe ne sulm,dhe me fantazine etij shperndan topa ne gjithe sektoret e fushe duke u dhene shanse dhe mundesi te gjitheve te aktivizohen dhe  me intuiten e tij arrin te dergoje topa te rezikshem ne drejtim te sulmusave tane duke i vene ata ne pozita shenuese.Edhe kesaj radhe spikati loja e bukur e Hajriut,por dhe rastet e shumta te tij per shenim, me probabilitetim me maksimal per ti humbur,nje fatkeqesi, ne qofte se dota quajme te  tille, per nje futbollist te kompletuar si ai me aftesi te vecanta  teknike dhe taktike.

                Loja e mbrojtjes po permiresohet dukshem ,megjithate ajo duhet te tregohet me e qete ne momentet kritike te lojes.Spastrimi i zones nuk do te thote ti bihesh topit pa adrese dhe ta perplasesh te kundershtari,por pasim te sakte ne zona te ngushta dhe fillim te aksioneve pikerisht nga mbrojtja,e cila tani ka ne perberje te saj,lojtare mjaft cilesore,dhe qe golat e pesuar jane plotesisht te pajustifikuar.Portjeri si pjese e mbrojtje ,si zakonisht ne forme shume te mire duhet te instruktoje mbrojtjen,ne raste te vecanta per te bere mbulimin e duhur.

             Ekipi duhet te mendoje me shume per disiplinen formale qe.pikerisht eshte detyra e tij dhe nuk mund te mbahet nga nje njeri.

                  NDESHJA TJETER LUHET NE BRANDFORD DITE E DJELE NE ORA 10,POR PARA KESAJ KEMI MBREMJEN E GEZUAR DEFRYESE ME FAMILJET TONA,DITEN E SHTUNE ORA 7:00 TEK XHAMIA,URROJME PJESMARJE TE MADHE DHE ARGETIM TE KENDESHEM.              

BARAZIM I PA MOTIVUAR I SKUADRES,DHE DY GOLA TE TJERE N

NGA GOLEADORY YNE NEXHMI ETEMI.

                Nje barazim i pa pritur,me rezultatin  2 me 2 ,me Norwalk Napoli,nuk zbeh aspak portretin e ekipit tone Albanians United dhe deshiren per te realizuar objektivin final te shpalljes kampione per kete sezon.

                Kronika e ndeshjes tregon qe skuadra jone luajti me deshiren e madhe per te fituar ,por beri dhe gabime te pafaleshme perpara portes kundershtare,gje qe solli dhe barazimin e padeshiruar.Si zakonisht loja filloi me tensionin e panevojshem,pasi disa lojtare te pavemendeshem e te sigurt qe jane apsolute ne dijet e tyre nuk marin mundimin te afrohen dhe te degjojne ato pak detyra qe do jepen per menuren se si do luhet.Keshtu qe loja filloi pa detyra dhe pa kurfare taktike .Kjo solli qe pjesa e pare e saj te ishte nje loje nga me te dobtat qe ka bere skuadra keto kohet e fundit,me pamje sporadike ku gjithsekush mundohet te beje ate qe di me mire te beje ,per gjuajtur topin sa me larg,dhe ne fushe te degjohen thirjet -hiqe ,bjeri etj.Loja u tensionua akoma me shume ,kur u ndrua gjyqtari, i cili beri shume gabime trashanike ne dem te skuadres tone qe solli tensionimin e situates,dhe daljen jashte kontrolli,qe eshte e palejushme per te gjithe.

               Goli i pare i ekipit mik do te vinte reth minutes se 20 te ndeshjes ,pas nje goditje denimi nga kundershtaret,vendosjes se gabuar te murit dhe te portjerit tone.Nuk eshte hera e pare qe Ziniu ben vendosje te gabuar ne krahun e njejte me murin tone ,duke lene hapesire te madhe ne krahun e zbuluar.Kjo beri qe ne ta ndjeme vehten te frikur dhe ne disa goditje denimi te tjera ,te ekzekutuar me mjaft mjeshteri nga nje lojtar kundershtar.Skuadra jone mundohet te organizohet,por sulmet jane te pa rezikshme.Dalja jashte e kapitenit tone Mitika Grazhdani,solli dobesimin ne qender te mbrojtjes sone qe luan me dy debutues ne qender ,lojtare mjaft te mire teknikisht por pa pervoje ne kete detyre te rendesishme.Bie ne sy loja shume e forte ne mesin e fushe nga organizatori yne Ylli  Becolli,dinamizmi dhe loja teper e efekshme e lojtarit me numur 9 Hajri Agolli,qe me tekniken e tij te persosur e ka vene disa here ne pozicion shenimi,shoket e tij te sulmit,dhe te vjen keq qe ky lojtar nuk eshte po aq efektiv ne realizimin e golave para portes.Ne nje aksion individual te tipit Nexhke,ai demostron tekniken e tij te larte trbluese dhe realizon nje gol mjaf te bukur dhe inkurajues per skuadren tone.

              Ne pushimin e ndeshjes u evidentuan gabimet dhe u percaktuan me mire detyrat dhe kjo beri qe pjasa e dyte te kete pamje tjeter per skuadren tone qe mireorganizohet ne mbrojtje,dhe ne mesin e fushes,dhe per 25 minuta te dallohet vetem nje ngjyre ajo e kuqe,qe dominon kudo.Ne keto minuta vjen dhe goli i dyte dhe disa raste te tjera te humbura,nga Vani,Gezimi dhe Nexhmiu.Perpara fundit te ndeshjes referee jep nje penallti ,me te drejte,ne favor te skuadres tjeter,pas nje nderhyrje te gabuar te Valit,qe nuk ishte ne dite mire,dhe ndeshja perfundon me nje t6jeter rast shenimi,nga ana jone,qe nuk patem fat te marim 3 pike te plota.Ekipit kundershtar i takonte te gezonte per piken e pare te mare ,dhe kunder ekipit tone pretendent per titull.

                Pavaresisht gabimit ne pesimin e golit te pare,loja e portjerit tone ZINI FETAHU spikati,duke u bere disa here shpetues i portes me nderhyrjet e tij te sigurta.Mjaft  i mire ishte dhe loja e dy debutuesve per here te pare URIM AJCE dhe EDI BOCI.

              Ndeshja tjeter luhet ne fushen tone kunder ekipit te cheshire Inter.Me mjaft deshire per fitore i uroj ekipit loje te qete ,pa tension dhe mundesi per te eviruar gabimet e shume perseritura.

               

FITORE E THELLE DHE E MERITUAR

               Albanians United,cdo dite e me shume e ndjen forcen e te qenit te bashkuar, me shume se asnjehere tjeter .

Dhe forca e ekipit tone u duk qarte ne ndeshjen e fundit ku fitoi me lehtesi ,me rezultatin 6 me 0,dhe ku protagonist iu be lojtari me i ri NEXHMI ETEMI,me shenimin e 4 golave ne diten e pare te debutimit te tij per ngjyrat e ALBANIANS UNITED.

              Ndeshja filloi shume e qete dhe e paorganizuar mire nga ekipi yne.Ne fushen e lojes lojtaret tane nuk po e gjenin vehten e tyre,sikush mundohej te bente dicka ,por nuk kuptohej nga te tjeret ,dhe loja me shume kishte pamje sporadike,ku njeri i bje gozhdes tjetri potkoit.Dhe agonia zgjati jo pak,por plot 20 minuta,derisa u ndjene fillimet e para te lojes se organizuar ,dhe treshja e sulmit u vu disa here para portjerit mik ,por pa mundur te shenoje.Mesfusha jone ,nuk arin dot te organizoje sulme,te rjedhshme ,pasi nuk furnizohet mire nga mbrojtja.Mbrojtsat tane,mendojne vetem per thyerjen e aksioneve te kundershtarit,dhe kete e bejne mjaft mire,por me pas cdo gje sfumohet,kur jepen goditje te gjata me synimin ;ta heqim topin sa me larg".Kjo menyre loje i perket viteve te larget,ne fillimet e hershme te futbollit,ndersa sot synimi eshte te luhet futboll modern dhe spectakular,me pasime te shkurtra,me levizje vendesh.Aksionet fillojne e perpunohen qe ne mbrojtje,lidhet loja me mesin e fushes,me organizatorin e skuadres,Yllin qe duhet thene po e kryen mjaft mire rolin e tij,dhe perfundon tek sulmi.Kjo kerkohet nga dy mbrojtsat anesore,VALI dhe ARDI, te cilet shohin vetem larg.

                 Goli i pare i ndeshjes do te vinte,reth minutes se 30 me autor Nexhmi Etemin,pas nje aksioni vetiak ,ne krahun e majte te sulmit tone,triblimit te disa mbrojtsave dhe kalimit te topit ne krahun e majte te portes,dhe 1 me 0 per ne.

          Pjesa e dyte,fillon mjaft e shpejte per ekipin tone ,te miroganizuar,mesi i fushes furnizohet dhe shperndan rezikshem topat,ne drejtim te portes kundershtare,dhe rezultati nuk mungon,shenohen plot 5 gola -

                        Nexhmiu  3;Vani-1 Gezimi-1

        Per 20 minuta loje te pjeses se dyte ekipi kundershtar nen peshen e golave shpartallohet plotesisht,sa qe e detyron managerin e ekipit te kerkoje nderprerjen e lojes,dhe perfundimin e saj 25 minuta perpara,nje ngjarje kjo e pazakonte ne fushat e futbollit.

              Ne ndeshjet e fundit po shikojme qe listes se golshenusve i eshte shtuar edhe emri i Gezim Ferros,nje nisiative mjaft e mire e ketij futbollisti,qe me sa duket ka vendosur te ndryshoje statusin dhe cilesine e lojes se tij ,duke u bere me produktiv.Vani Karanxha mbetet gjithmone i rezikshem,per kundershtaret dhe nuk le rast pa i pershendetur ata me golat e tij befasues,ndersa eshte per te ardhur keq qe Hajri Agolli, nje lojtar i kompletuar,fizikisht dhe teknikisht,nuk eshte aq sa duhet rezultativ para portes.

           Fitorja ka vlera te medha per cdo skuader,por mendoj qe me shume duhet te vleresohet qetesia ,qe jep goli,dhe askush nuk duhet te arroje qe ne kemi qene ata qe kemi bere lojra shume me te bukura se kjo,por gola kemi bere pak ose perfundimi ka qene negativper ne,me humbje ,nervozizem dhe kartona te  verdhe.Tani e ndjeme vehten te sigurt dhe te forte,pasi kemi gjetur lojtarin qe i mungonte skuadres,LOJTARIN GOL,sic mund ta quajme me te drejte NEXHMI ETEMIN.

              Vlen te theksohet nje dukuri negative gjate ndeshjes,TE FOLURIT.Nuk eshte fjala qe te ndalojme te folurit,por nuk duhet te flasim kur dikush vihet ne kontakt me topin dhe te gjithe i drejtohen atij,jepja filanit ose dermanit.Nuk duhet ti kerkohet askujt topi me te bertitur ,ma jep mua,se une jam ketu apo atje,LERINI FJALET DHE LERENI SHOKUN TE GJYKOJE VETE ,KU DUHET TA JAPE TOPIN.E theksoj kete ,se ne shume raste kjo menyre komunikimi eshte bere shkak per ngritjen e tensionit ne fushe dhe prishje te unitetit te skuadres.

                     Tashme jemi nje ekip mjaft i kompletuar,me lojtare mjaft cilesore teknikisht ,duhet me shume  disipline taktike per te pasur me shume mirkuptim ,gjate lojes per finalizimin e aksioneve,hapjen e topave ne gjithe sektoret e fushes dhe me shume levizje pa top,ne fushen e lojes.

               Ndeshja e ardhshme eshte

                 NORWALK NAPOLI - ALBANIANS UNITED  ORA 10;30 ne Norwalk

             Suksese te metejshme

ALBUNITED FITUES TE TURNEUT

TURNE I SHKELQYER PER SHQIPONJAT

      Me daten 6 shtator 2009,u luajten ndeshjet e tuneyt ZIMMITI ,ne Pandolfo Club,ku ishte pjesmares edhe skuadra jone ALBANIANS UNITED.

         Ndeshjet filluan ne oren 8:00 ne mengjez dhe vazhduan gjithe diten,deri ne takimin final qe u luajt ne ora 6:00-7:00

Rezultatet e takimeve per ekipin tone ishin:

                                 ALBUNITED  1- 0  SHELTON KICKERS

                                  ALBUNITED 1- 0  WATERBURY PONTES

                                 ALBUNIED    3-  0  CONNECTICUT STORM

Renditja ne grup-  1  Albunited    pike 9

                             2-waterbury Pontes 6

                             3-shelton kickers     1

                             4-Connecticut Storm 1

Ne gjysme finale ,sipas shortit u ndesh me ekipin Southbury Boomers dhe fitoi me rezultatin 1 me 0 me golin e Vanit ne fund te takimit,dhe u kualifikua per ne finale.

                FINALJA e turneut u luajt ne oren 18:00 dhe vuri perballe ekipin tone dhe Cheshire Azuri,ekip qe luan ne kategorine e pare ne ligen tone ,skuader mjaft e mirenjohur nga ne per forcen dhe kompaktesine e saj.

                 Ndeshja filloi me shume emocione nga te dyja palet,qe tashme e njihnin njera tjetren,nga loja dhe rezultatet,me zbritje dhe kunderzbritje te rezikshme ne portat respektive.Ne minuten e 11 te takimit arbitri jep goditje denimi per skuadren tone,perballe me porten,paksa priret ne krahun e majte,goditje qe kryet nga mjeshtri i ketyre goditjeve Nexhmi Etemi,dhe topi godet shtyllen e krahut te majte te portjerit mik.Vetem 3 minuta me vone referi tendencioz dhe aspak shqiptardashes akordon penallti per ekipin kundershtar,per faull te paqene,qe kthehet ne gol.Dy minuta me vone,ekipi yne i corientuar nga penalltia ,peson golin e dyte,pas nje aksioni te kundershtarit ne krahun e djathte ,krosimi te te topit brenda zones se reptesise ,goditje me koke dhe rjete.Nje rezultat i papritur per ne  qe i dekurajon lojtaret dhe ekipi kundershtar qe vazhdon te krijoje raste te tjera per shenim,por portjeri yne ZINI FETAHU ,ne diten me te mire te tij me pritjet e tij spektakulare,i tha jo prekjes se rjetes ,fitoi simpatine dhe duartrokitjet e tifozave te pranishem,dhe inkurajoji shoket e skuadres te rigjejne vehten e tyre dhe ti pergjigjen kundershtarit.Ne nje nga keto sulme arrin te shenoje golin e pare me ane te lojtarit tashme te afirmuar HAJRI AGOLLI,pas nje kombinimi te bukur,me talentin debutues NEXHMI ETEMI,protagonist i ketij suksesi te madh,te ekipiot tone.

                 Pjesa e dyte e takimit,fillon me nje penallti tjeter te paqene ,qe gjuhet jashte nga lojtari kundershtar,alibia e ndershme thote qe nuk e meritonin,dhe ky ishte dhe fundi i padrejtesive te referit te papjekur antishqiptar.Dy minuta me vone lojtari jone VANI KARANXHA ndeshkohet me te drejte me karton te kuq,gje qe e ve ekipin tone tne inferioritet me 10 lojtare.Por mund te themi qe kjo mund te ishte edhe pika e ktheses ,nga ku moren shkas shume sulme e kundersulme te rjedhshme,ne qender dhe ne krahe,ku spikat shume loja e bukur e fantazistit YLLI   BECOLLI  ,            sulmet ne krahun e majte,me protagonist PELLUMB AHMETIN,i palodhur dhe i shpejte,gjate gjithe lojes,si dhe zhdervjelltesia e GEZIM FERROS ne krahun e djathte qe penetron papritur ne thellesi te mbrojtjes kundershtare,gjuan dhe shenon nje gol me te vertete shume te bukur,por te dyshimte per referin ,qe do jape konfrmimin e tij vetem mbasi pyet ndihmesin e tij te ndershem,ne krahun e djathte.Gezimi i golit te bukur te GEZIMIT ishte i papershkruar,per ekipin dhe tifozerine tone te zjarte qe nuk i u nda skuadres deri ne fund.

                  Sulmet tona vazhdojne deri ne fund te takimit,me force dhe shpirt te larte sakrifice,nga te gjithe pjesmarsit.Dhe dote vinte minutea e parafundit e takimit,kur Ylli do te fute nje top ne prapavije te mbrojtjes kundershtare,dhe dy lojtaret tane ,me te mire Nexhi dhe Hajriu,te rjeshtuar mrekullisht mbas njeri tjetrit,fatmirsisht topi preket nga Hajriu ,qe ishte ne pozicion te regullt,qe manovron shume mire me topin dhe si asnje here tjeter jep nje goditje parabel duke kaluar topin mbi portjerin,dhe topi pushon ne rjete.Ky ishte kulmi i takimit dhe i gjithe dites,ku gezimi i fitortes ishtye i papershkruar,ne mes te lojtareve dhe tifozave ,qe ndoshta radhe here eshte pare ne ate fushe te blertete VILA ROSES,dhe protagoniste behen tifozat dhe sportashesit shqipetare,te te gjitha viseve ,ku si radhe here ndihet krenaria kombetare dhe sensi i bashkimit dhe forces se KOMBIT TE MADH SHQIPTAR,emblema e shqiponjes dy krenore dhe e SFONDIT TE KUQ.

                Gjate gjithe lojes ra ne sy shume puna e palodhur e mbrojtjes e perforcuar me lojtarin e fuqishem e trup madh ABIB MERSINI,mbulimi i gjith fushes nga MITIKA,dhe sidomos loja shume bukur nga te dy krahet,e VALENT KOLAMIT,shpetues i disa rasteve te pastra me nderhyrjet e tij ,dhe loja e debutuesit EDUART BOZO,ne rolin e mbrojtesit te krahut te majte,mjaft aktiv dhe i palodhur,i sakte ne nderhyrjet e tij.

                Me nje ceremoni te thjeshte ,u mbyll edhe kjo dite e bukur dhe plot mbresa dhe emocione per tja lene vendin aktiviteteve te tjera sportive,qe do pasurojne historikur e levizjeve sportive te komunitetit tone.

                 Bazuar ne testimet e pashkruara ,ne duartrokitjet dhe thirjet mbeshtetese te tifozave por edhe ne intervistat dhe deklaratat e futbollisteve te tjere ,te huaj,pjesmares ne kete turne,futbollisti me i mire i turneut ishte portjeri yne ZINI FERATI.Urrime Zini dhe gezuar 58 vjetorin e lindjes.

                      Mendimet dhe komentet tuaja do pasurojne  dhe ndricojne me shume saktesine e mendimeve te cfaqura per kete aktivitet.

                               

PELLUMBI DHE NEXHKA DY TALENTET

 

ALBANIANS UNITED- ARSENAL 4-1

                Ndeshja e pare e kampionatit vuri perballe ekipin tone me Grenwich Arsenal.

Ndeshja filloi mjaft keq per ekipin tone qe ishte shume i c,orientuar dhe i paorganizuar ne te gjitha reparte.Kjo u duk qe ne periudhen para fillimit te takimit kur lojtaret megjithe thirjet e managerit per tu grumbulluar dhe dhene detyrat,disa nga ata ishin te pavemendeshem,dhe situata u tensionua qe para fillimit.Ne pjesen e pare grindjet dhe mosmareveshjet sollen qe ne nje aksion te ekipit mik,te shenohet autogol me autor Valin.

               Pas pesimit te golit dhe disa ndryshimeve situata filloi te qetesohet dhe ne nje nga  aksionet e shumta te arrije te barazoje rezultatin.

             Pjesa e dyte fillon me sulme te fuqishme nga ekipi yne qe arrin te gjeje vehten dhe te shenoje dhe tre here te tjera,me ane te EDIT,HAJRIUT DHE VANIT dhe ta mbylle ndeshjen me rezultatin  4 me 1.

              Edhe nje here ra ne sy forma shume emire sportive e portjerit tone Zini Ferhati,qe me pritjet etij te guximshme dhe spektakulare ,i dhuroi bukuri dhe emocione te vecanta gjithe ndeshjes,dhe meritoi disa here duartrokitjet e spektatoreve dhe pjestareve te ekipit kundershtar.

               Incidenti i pavullnetshem dhe plagosja e nje nga lojtareve te ekipit mik,krijuan moment te padeshirushem por dhe tregoi miresjelljen e edukaten e ekipit tone qe i erdhen ne ndihme dhe dhane kontributin e tyre per mbarevajtjen e ndeshjes.

             Kjo ndeshje pati emocione shume te bukura dhe ne disa fragmente spektakel te vertete,qe verteton forcen e vertete te ekipit tone ,qe me pak disipline me te forte ,mund te jete pretendent per titull kampion per kete seson.

              SUKSESE TE METEJSHME SHQIPONJAVE TE VERTETA  TE WATERBURY .

BARAZIM I MERITUAR I SHQIPONJAVE

              ROWAYTON  3 - ALBANIANS UNITED 3

                          Ndeshja e zhvilluar dje ne fushen e ekipit Rowayton ishte shume e rendesishme per ekipin tone i cili vinte pas nje fitore te bukur me Grenwich Arsenal.Ekipi jone ishte i mobilizuar per te bere nje ndeshje dinjitoze dhe ishte nga ana psikollogjike disi nen presionin e humbjes se padrejte ,te pesuar nga ky ekip ne miniseson,fale arbitrimit negativ dhe tendecioz.Pjesmarja pothuajse e plote e ekipit tone tregon ritjen e deshires per lojen kolektive te futbollit,por krijon edhe veshtiresine e administrimit me nikoqirllek te aktivizimit te pjesmaresve.

                      Ndeshja filloi e qete nga ana e ekipit tone i cili nuk po organizohej aqe sa duhet per tju pergjigjur sulmeve te kundershtarit.Ne minuten e 19 ekipi kundershtar kalon ne avantazh pas nje gjuajtje te befasishme te lojtarit shqiptar Kosta qe luan per ekipin Rowayton dhe 10 minuta me vone dyfishon rezultatin,po prape me goditje jashte zones.Mesfusha jone nuk po leviz sa duhet per te evituar gjuajtjet e kundershtarit dhe per te mbeshtetur sulmin.Behen ndryshime te detyruara dhe dicka fillon te levize,te krijohen raste para portes por me pamundesi shenimi.Me kete rezultat mbyllet pjesa e pare.

                   Ne pjesen e dyte ekipi kundershtar tregon lodhje ,ndersa per cudi lojtaret tane filluan te levizin me mire,te sulmojne dhe te mbrohen .gje qe solli dhe golin e pare pas nje gjuajtje te Ed Halilit jashte zones.Ky gol e ndryshoi gjendjen e ekipit tone qe vazhdon sulmet duke vene kundershtarin nen presion dhe si rezultat vjen dhe penalltia ,te cilen e kthen ne gol kapiteni Halili.

                   Disa minuta me vone ekipi jone peson nje gol qe ishte plotesisht i evitushem neqoftese Mitika dhe Ziniu do kishin vepruar me shpejt.Por ekipi nuk u dekurajua nga ky gol ,hillet totalisht ne sulm dhe arrin te barazoje rezultatin me ane te Vani Karanxhes ,si gjithmone agresiv dhe i palodhur.Me kete rezultat u pajtuan te dyja ekipet qe i dhane doren njeri tjetrit pas nje loje te bukur dhe pa tensione.

                Vlen te vecohet ,mobilizimi i plote i ekipit tone ,loja  e bukur dhe plot talent e fantazistit te ekipit tone Ylli Becolli dhe mbrojtja me veteranin Mitika Grazhdani ne krye ,qe me sa duket kerkon te tregoje se 50 vjetet e para te tij nuk hyjne fare ne llogari.

 

JU KENDOFTE ZEMRA O DJEMA.fotot e meposhtme percjellin atmosferen vellazerore pas ndeshjeve miqesore me ekipin ALBANIANS EAGLE

add text, images, video, widgets, etc...

    06/ 28/2009  ALBANIANS UNITED 3-2 SOUTHEAST XARA

             ALBANIANS UNITED arriten dje nje fitore te mrekullushme,kunder nje nga skuadrave me te mira te liges tone,ndjekeses se vendit te pare dhe pretendente per te kaluar e kategorine e pare,skuadres se OLD LIME Southeast Xara,me rezultatin 3 me2.

               Skuadra mike vinte me pretendime per fitore ,por u duk sikur nuk na kishte nenvleftesuar.Megjithate ,ndeshja filloi e barabarte nga dy ekipet,por ekipi mik do realizonte nje gol te bukur vetem 10 minuta nga fillimi i ndeshjes.Skuadra jone nuk dekurajohet nga goli dhe hillet ne sulme te perseritura dhe ne minuten e 19 arrin ta barazoje rezultatin,me ane te ED HALILI-t ,i cili si gjithmone ishte ne lartesine e duhur,duke ndihmuar edhe sulmin dhe mesin e fushes.10 Minuta me vone miqte realizojne nje gol tjeter ,pas hezitimit te mbrojtjes dhe mesfushes tone,per te ndaluar gjuajtjen ,neqofte se  do quhej e tille,kur topi u harkua ne menyre te pa besushme dhe te pakapshme per portjerin tone.Ne minuten e  35 te te ndeshjes ,referi ,aspak kompetent per te drejtuar,jep penallti per skuadren tjeter,qe nuk arrin ta realizoje dot,pas gjuajtjes jashte.Minuta e 40 e ndeshjes dhe potjeri mik i pasigurt ne devijimin e krosimit te Vanit e drejton topin ne porte ,duke na dhene barazimin,me te cilin mbydhet dhe pjesa e pare e ndeshjes.

         Pjesa e dyte fillon me te njejte perberje per ekipin tone,por me detyra te reja dhe me optimizem me te madh per fitore.Lufta sportive behet shume e ashper nga te dyja palet qe sulmojne per te shenuar.Por gabimet para portes kundeshtare ,nga sulmuesit tane,dhe pritjet e portjerit mik,bejne qe porta e tyre te shpetoje mbrekullisht nga pesimi i golit.E pabesushme dhe e pafalshme ishte rasti i Yllit,pas gjuajtjes te rezikshme te Valit,i cili u shqua ne ndeshjen e djeshme per lufte te forte sportive,force dhe kembengulje.Mbrojtja dhe mesfusha,ishin totalisht te mobilizuar dhe kane bere nje nga ndeshjet e tyre me mira.Specifike eshte te theksohet qe per here te pare shohim nje mesfushe,qe perbehej na Gjergji ,Vani,Ferro dhe Ylli, te miorganizuar dhe luftarake,si ne mbrojtje dhe ne sulm.Rezultat i kesaj lufte do vinte goli i fitores me autorValent Kolami,ne minuten e 90 te ndeshjes,qe do na jepte neve fitoren.

     Pas ketij rezultati ,skuadra jone renditet e pesta ne klasifikimin perfundimtar,per minisezonin 2009.Mbetet per ne akoma nje ndeshje per tu bere diten e merkure me dt nje 1 korrik ora 6/30,ne Easton.I urrojme ekipit ALBANIANS UNITED fitore ne ndeshjen e fundit dhe suksese te metejshme.

            GJERGJI dhe BLERIMI lojtaret me te mire te ndeshjes

...

title

                               ALBANIANS UNITED   2=4   VASKO DA GAMA

                      Skuadra jone e futbollit humbi ne javen e shtate te kampionatit,duke zhgenjyer  keshtu prape me rezultat.Loja filloi e shpejte nga skuadra jone,e cila u vu disa here para portes se ekipit mik,ne pozicion te favorshem shenimi.Duke mos e njohur kundershtarin ,skuadra jone luajti me formacionin 4-4-2. Mesfusha e mbrojtja u orintua qe ta perpunojne topin me kujdes,dhe ta percjedhin me shpejtesi tek sulmi yne qe do vepronte per te zene ne befasi,mbrojtjen kundershtare.Per 20 minutat e para,kjo skeme funksjonoi me se miri dhe ne nje kundersulm te tille u arrit shenohet dhe te kalojme ne avantazh,me ane te Halilit. Disa minuta me vone,miqte kundesulmojne rezikshem,ne krahun e djathte te mbrojtjes tone dhe arrijne te shenojne nje gol mjaft te bukur,Pas disa gabimeve te mbrojtjes tone,ata arrijne te shenojne edhe 2 here te tjera brenda pjeses se pare,duke embyllur ate me rezultatin e disfavorshem per ne 3 me 1.

     Ne keto momente behen edhe disa nderime te pa studjuara mire nga traineri,qe dobesojne mesin e fushes,dhei japin mundesi realizimi kundershtarit.

          Pjesa  e dyte eshte me e mire per ekipin tone qe sulmon me forca te shumta dhe pas humbje te shumta rastesh,shenon me ane te Pellumb Ahmetit por kjo ishte e pamjaftushme,pasi ekipi mik shenon edhe nje gol tjeter duke mbyllur keshtu ndeshjen me rezultatin 2me 4.

              Nervozizmi i cfaqur serish ne radhet e skuadres tone eshte i palejushem dhe i pafalshem, per cdo njerin qe e demonstron ate ne fushen e lojes ose jashte saj.Disiplina eshte nje per te gjithe anetaret e shoqates tone,te ciles duhet ti binden, te gjithe.Kush nuk e zoteron dot vehten eshte me mire te largohet.

title                        BRANDFORD SOCIAL  0-3  ALBUNITED

                      Fitore e merituar e skuadres tone ne ndeshjen e djeshme me rezultatin 3 me 0 e ngjit ate dy vende me siper e klasifikim dhe e afron me shume me pretendetin per titull.Objektivat e skuadres tone po realizohen me sukses dhe me bindje.rikthimi ne ekip i Pellumb Ahmetit ka gjalleruar sulmin dhe ka bere me efikat ate.Ai shenoi e ndjeshjen e djeshme dhe u be protagonist i disa aksioneve te bukura ne krahun e majte.

          Goli dyte u shenua nga EDI HALILI i cili edhe ne ndeshjen e demonstroi aftesi shume te mira,teknike dhe luftarake dhe inspiroi shoket e tjere per aksione me te mira.

              Jovan Karanxha si gjithmone ne krye te dtyres dhe dje realizoi nje gol te bukur ,mbasi kishte humbur dy raste te pastra.

                    Padyshim portjeri Zihni Fetah edhe dje ishte ne forme shume te mire sportive dhe shpetoi porten e tij nga disa raste te pastra .Vecojme momentin e pritjes se penalltise qe i preu perfundimisht shpresat e skuadres tjeter per te shenuar.

          Dje u cfaq ne fushen e lojes edhe talenti i hershem i futbollistit veteran te ekipit,mjeshtrit TRIFON BELERI,qe per momentet e futjes se tij ne fushe pervec aftesive te tij teknike ,tregoi edhe force  dhe dinamizem,dhe u be mbeshtetes i aksioneve te rezikshme e krahu e majte.Sfidimi i moshes mbetet objektivi kryesor i tij ne prag te festimit te 70 vjetorit te lindjes,ne muajt e ardheshem.

             SUKSESE EKIPIT NE NDESHJEN E ARDHESHME

                                 TRIFON BELERI fubollisti me i mire i ndeshjes          

add text, images, video, widgets, etc...

                             ALBANIANS UNITED  4-2 NORTH BRANDFORD

           Fitore mjaft e rendesishme mund te konsiderohet,fitorja e djeshme ndaj North Brandfordit,me rezultatin 4me 2.

            U duk sikur ndeshja do te ishte mjaft e lehte per skuadren tone e cila kaloi ne sulm qe ne minuten e pare te takimit,duke krijuar si zakonisht,raste te pastra per shenim por pa aritur te shenoje.deri ne miute 14 kemi disa raste qe referi mund te jepte penallti por ky rast do vinte pikerisht e minuten e 14,pas nje prekje te topit me dore ,brenda zoes se reptesise kundershtare.Gjuan Mitika por portjeri mik ne dite mjaft te mire kupton krahun dhe pret shume bukur.

       Nje minute me vone jane miqte qe zene ne befasi mbrojtje tone dhe shenojne dhe 1 me 0 per ta.Goli sikur e shkund skuadren nga gjumi qe hidhet ne sulm ne kerkim te barazimit.Ne minuten e 20 rast shume i paster per Yllin ,pas nje topi shume te bukur te futur ne korridor nga Vani,por qe falet ne menyre te pakuptushme nga Ylli.Ne minuten e 27,Vete Ylli koregjon shenjestren dhe barazon rezultati.Minuta e 30 dhe referi jep peallti per ekipin kundershtar ,qe nuk gabon dhe shenon duke kaluar ne avatazh per te dyten here.Dy minuta me vone (32min)Edi Halili shenon goli e tij te pare ne kete kampionat te bukur.

              Pjesa e dyte e ndeshjes fillon me sulme te nje pas njeshme te te kuqeve qe kerkojne patjeter fitoren.Jane disa sulme rjesht nga krahu i majte me protagonist Halilin qe fut disa topa te rezikshem ne zonen e reptesise te kundershtareve .Do te ishte mjeshtri i nderhyrjeve te rezikshme JOVAN KARANXHA qe fale intuites se tij do shenonte dy here ,ne minuten e 55 dhe 75 te pjeses se dyte dhe do ti jepte fitoren e rendesishme te KUQVE,qe tani ngjiten nje vend me lart dhe sigurojne qedrimin ne divisionin e dyte.

           Rikthimi ne ekipi i PELLUMB AHMETIT,dhe debutimi i tij i sukseseshem ne ndeshjen e djeshme,ishte nje element mjaft i rendesishe qe me lojen e tij te bukur nga krahu i majte mbeshteti sulmet dhe u be nismetar i shenimit te golave ne pjesen e dyte.I urrojme Pellumbit,lojra me te bukura dhe sa me shume gola ne te ardhmen.

                       Bazuar ne lojen e bukur dhe efektive ,lojtari me imire,per te dyja ekipet ishte JOVAN KARANXHA .                                                                                                                                            Ndeshja nxori e pah disa probleme serioze per skuadre tone:

       DISIPLINA taktike ne ndeshje ishte elementi me i dobet,qe solli si pasoje loje e dobet ,humbjen e rasteve per shenim dhe nervozizem ne fushe.U kerkua nga drejtusit qe te luhet me topa te shkurter dhe pasime te shumta ,ndersa shume nga lojtaret bene te kunderten.Kjo tregon qe kur jepen detyrat ne fillim disa ose nuk degjojne ose nuk duan te zbatojne ato.

        NERVOZIZMI ne loje eshte i pajustifikueshem dhe teper i demshem per skuadren tone qe deri tani fale nervozizmit ka mare 10 kartona te verdhe dhe ndodhet ne vendin e pare per disipline te dobet.Ndaj kesaj dukurie negative duhet te reagojne ashper te gjithe anetaret e skuadres,daj kujtdoje qe e demostron ate.

                    JOVAN KARANXHA autori i dy golave

title                    NAPOLI  A   1-1 ALBANIANS UNITED

                  Sukses i madh u konsiderua nga gjithe pjestaret e skuadres tone barazimi i aritur e fushen e Napolit.Historia e takimeve me kete ekip ishte shume e disbalancuar ne favor te Napolit qe ne ndeshjet e kaluara na ka mundur shume lehtesisht,edhe kur perberja e skuadres sone ka qene shume e mire.

              Loja ishte e barabarte nga te dyja ekipet me raste te shumta per shenim nga te dyja palet,por te humbura ne momentin final,per pasaktesi te lojtareve tane dhe per merite te portjerit dhe mbrojtjes tone.

              Karakteristikat kryesore te kesaj ndeshje ishin

                    -mobilizimi i pergjitheshem i gjithe lojtareve,me deshire per fitore

                    -zbatimi me sukses i disiplines taktike dhe teknike 

               Si zakonnisht sulmi humbi shume raste te pafalshme para portes dhe kur priteshe qe ne te shenonim ishin futbollistet vendas qe ne nje kudersulm te shpejte e gjejne te pa pregatitur mbrojtjen tone dhe arijne te shenoje ne minnuten e 29 te pjeses se pare.

               Pjesen e dyte skuadra jone ben disa ndryshime te rendesishme duke ndertuar nje formacion sulmues dhe ne 10 minutat e fundit te luaje me tre mbrojtesa.Ishte ky ndryshim qe solli sheniminn e golit te barazimit me autor Valent Kolamin ,pas nje gabimi fatal te portjerit vendas.

                 Zihni Fetah portjeri i ekipit tone ishte ne ditet me te mira te tij dhe me pritjet e tij spektakulare u be heroi i ndeshjes dhe protagonisti i ketij barazimi historik.Pritjet e tij na kujtojne rinine e hereshme te tij me ekipin e qytetit te tij te lindjes POGRADECIN dhe FLAMURTARIN  e Vlores.

                 NERVOZIZMI-u shfaq dukshem edhe ne kete ndeshje dhe gabimi i ndonje futbollisti mud te ishte ndeshkuar rende nga referi.Deri tani skuadra jone ka marre 10 kartona te verdhe dhe rezikon te ndeshkohet nga ana e liges se futbollit,neqofte se nuk nderpret kete dukuri negative.

                Ndeshja e ardheshme luhet ne fushen tone dhe me nje ekip relativisht jo te sukseseshem te North Branfordit.I urojme futbollisteve suksese ne ndeshjet e ardheshme.

title            ZINI   FETAH-Portjeri hero i ndeshjes me Napolin

add t

               ALBUNITED 2-0 GRENWICH ARSENAL  19 prill 2009

             Fillimi i minikampionatit 2009 e vuri ekipin tone perballe skuadres se Grenwich Arsenalit,porsa ardhur nga kategoria e pare.Fusha e Prospectit kishte mjaft spektatore qe e inkurajonin skuadren tone.Per here te pare sot luajten Ed Halili dhe Ardiann Ruci.Formacioni u ndertua 4-3-1-2,me dy sulmuesa Hajriu dhe vani,dhe mesfushor i avancuar Edi.

             Loja jone ishte mjaft efikace ,me sulme te njepasjeshme ne te dy krahet,ku spikat pa dyshim mbeshtetja e sulmit nga ana e mesfushorit Halili.rastet nuk munguan te vinin njera pas tjetres por edhe kesaj radhe ra e sy mungesa e konkretizimit.

             Minuta e 40-te epjeses se pare dhe vjen goli i pare i shenuar me mjeshteri nga Hajri Agolli.

       Pjesa e dyte fillon me nje ndryshim ne mesfushe ne krahun e djathte futet Vali ne vend te Ferros,icili per 20 minuta ndihmoi shume aktivitetin e sulmit.Si rezultat ne minuten e 14 referi jep penallti,por Edi gjuan dhe portjeri kundershtar pret.Per minuta te tera vazhdojne sulmet tona dhe cuditerisht gara e rasteve te humbura para portes kundershtare sa vjen dhe shtohet,me rastet e Hajriut ,Vanit dhe ferros.Frika e nje barazimi te mundeshem mbaroi e minuten e 75 te ndeshjes kur Vani,megjithe se i lodhur nga nata e Pashkeve, mundi te kthente e Gol nje top te mare nga shoket e tij.Ziniu portjeri i skuadres demonstroi cilesi te mira,ne disa raste te rezikkshme para portes.

              Edhe pas shenimit te golit pati raste te tjera te cilat si zakonisht u humben me mjaft lehtesi nga sulmuesit.

                    Per arritjen e kesaj fitoreje dhane kontribut gjithe anetaret e skuadres se futbollit,qe demoonstruan,force,teknike dhe kembengulje per fitore.Ndeshja nuk pati nonje pike te nxehte ,qe tregoi se skuadra jone di ta administroje shume mire,sjelljen e edukuar dhe respektin per shoket,kundershtarin dhe referin.

               Disiplina e lojes ishte e kenaqeshme dhe arbitrimi shume korekt nga referi Jani Italiani.

title                     ALBANIANS UNITED 1-2 FAIRFIELD GAC

                         Shume i papritur per futbollistet dhe tifozat tane rezultati i takimit ndermjet Albunited dhe Fairfield Gac.Loja filloi e barabarte nga te dyja skuadrat ,me sulme e kundersulme,por do te ishin futbollistet tane qe do te shenonin ne minute e 34 te pjeses se pare me ane te Bylykbashit.pas nje krosimi ne zone nga ana e Hajri Agollit.Pjesa e pare u mbyll 1-0 per ne.

           Pjesa e dyte fillon me sulme te shpejta nga ana jone dhe krijohen dy raste te pastra per te shenuar,por Vani ne fillim tregohet egoist teksa nuk pason tek Hajriu qe ishte i zbuluar ne krahun e djathte,por preferon te gjuaje vete,dhe Flamuri qe godet pasaktesisht me koke nje krosim nga Edi e krahun e majte.Me pas miqte nga Fairfieldi shenojne dy here radhazi duke mare keshtu nje fitore te vlefshme per te siguruar qendrimin ne kategorine e dyte.

                Edhe kesaj radhe si zakonisht disa futbolliste nuk i shpetuan nervozizmit,qe karakterizon skuadren tone.Mendimi per te bere nje korigjim total te lojes dhe formacionin e mundshem ka zene vend te gjere ne te gjitha diskutimet e pas ndeshjes.Optimizmi total dhe deshira per fitore shoqeron skuadren per ndeshjen e ardheshme me Napolin.Le ti urojme ekipit fitore dhe vetem fitore ne te ardhmen.

title              JAVA E DYTE   26 prill 2009

                      ROWAYTON FC 6- ALBUNITED 1

           Mendohej qe kjo do te ishte relativisht e lehte per ekipin tone dhe askujt nuk i kishte shkuar ne mendje nje humbje kaq e rende.Por ja qe loja e futbollit ka te papriturat e saj dhe nuk dihet se si merr.

              Duke bere nje veshtrim te shkurter pa hyre ne detaje ,mendoj se ndeshja pati disa mungesa serioze te cilat radhe here jane vene re ne paraqitjen e skuadres tone.

     Se pari une mendoj qe mungesa e dy mbrojtesave anesore,ishte mangesia e pare dhe me seriozja.Dihet qe ne skuadren tone pak veta dine dhe pelqejne te luajne ne mbrojtje.

     se dyti-dihet se 4 lojtare tane ishin ne nje party nje nata me pare gje qe pati ndikim serioz ne paraqitjen e tyre fizike.Megjithate edhe pjesa tjeter e skuadres demonstroi,dobesi fizike qe u pa ne ndjekjen e kundershtsreve dhe e luften fizike ne ajer apo ne toke.

     se treti - pregatija psikologjike e skuadres per te perballuar provokimet e kundershtarit dhe te arbitrit eshte e dobet.Arbitri dihej qe ne fillim qe do te bente ate qe beri, por ne beme ate qe sduhet te benim.Mohimi i pealltise nga referi ishte nje moment kritik qe mund te ndryshonte fatin e lojes.Me pas dhenia e disa faulleve ne dem tone shkaktoi iritimin e disa lojtareve,dhe per pasoje qetesia ja la radhen thirjeve dhe ulurimave.Veprim shume i gabuar eshte dhe per ata qe mendojne qe gjaknxehteve duhet tu bertitet.Kjo eshte njelloj si ti hedhesh benzine zjarrit per ta shuar.Kjo menyre eshte teper e gabuar dhe me pasoja negative,prandaj eshte krejtesisht e ndaluar te aplikohet.

           Mendoj qe te gjithe duhet te reflektojne me pergjegjesim per gabimet e tyre,nuk ka rendesi fare rezultati i ndeshjes,por vetem miresjellja dhe respekti ndaj njeri tjetrit.

               ALBUNITED 2-0 GRENWICH ARSENAL  19 prill 2009

             Fillimi i minikampionatit 2009 e vuri ekipin tone perballe skuadres se Grenwich Arsenalit,porsa ardhur nga kategoria e pare.Fusha e Prospectit kishte mjaft spektatore qe e inkurajonin skuadren tone.Per here te pare sot luajten Ed Halili dhe Ardiann Ruci.Formacioni u ndertua 4-3-1-2,me dy sulmuesa Hajriu dhe vani,dhe mesfushor i avancuar Edi.

             Loja jone ishte mjaft efikace ,me sulme te njepasjeshme ne te dy krahet,ku spikat pa dyshim mbeshtetja e sulmit nga ana e mesfushorit Halili.rastet nuk munguan te vinin njera pas tjetres por edhe kesaj radhe ra e sy mungesa e konkretizimit.

             Minuta e 40-te epjeses se pare dhe vjen goli i pare i shenuar me mjeshteri nga Hajri Agolli.

       Pjesa e dyte fillon me nje ndryshim ne mesfushe ne krahun e djathte futet Vali ne vend te Ferros,icili per 20 minuta ndihmoi shume aktivitetin e sulmit.Si rezultat ne minuten e 14 referi jep penallti,por Edi gjuan dhe portjeri kundershtar pret.Per minuta te tera vazhdojne sulmet tona dhe cuditerisht gara e rasteve te humbura para portes kundershtare sa vjen dhe shtohet,me rastet e Hajriut ,Vanit dhe ferros.Frika e nje barazimi te mundeshem mbaroi e minuten e 75 te ndeshjes kur Vani,megjithe se i lodhur nga nata e Pashkeve, mundi te kthente e Gol nje top te mare nga shoket e tij.Ziniu portjeri i skuadres demonstroi cilesi te mira,ne disa raste te rezikkshme para portes.

              Edhe pas shenimit te golit pati raste te tjera te cilat si zakonisht u humben me mjaft lehtesi nga sulmuesit.

                    Per arritjen e kesaj fitoreje dhane kontribut gjithe anetaret e skuadres se futbollit,qe demoonstruan,force,teknike dhe kembengulje per fitore.Ndeshja nuk pati nonje pike te nxehte ,qe tregoi se skuadra jone di ta administroje shume mire,sjelljen e edukuar dhe respektin per shoket,kundershtarin dhe referin.

               Disiplina e lojes ishte e kenaqeshme dhe arbitrimi shume korekt nga referi Jani Italiani.

title

add text, images, video, widgets, etc...